Tüm Saç Renkleri

Rectoderm Krem Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Rectoderm merhem -krem makatta oluşan çatlak (anal fissür) nedeniyle ortaya çıkan ağrı, kaşınma, kanama gibi rahatsızlıkların giderilmesinde ve tedavisinde kullanılan topikal kremdir. Şikayetlerin altında yatan sebebin anal fissürden farklı bir rahatsızlık olabilme ihtimaline karşın ilacı mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.

Etken Maddesi Nedir?

Rectoderm etken maddesi her bir gramında % 0.4 oranında bulunan gliseril trinitrat’tır. İlacın içeriğindeki gliseril trinitrat genelde anal fissür tedavisinde kullanılan “Organik Nitratlar” adı verilen ilaç grubuna ait bir etken maddedir.

Ne İşe Yarar?

Rectoderm krem makat bölgesinde sıyrık ve yırtılma sonucu ortaya çıkan ağrı, kanama ve kaşıntı gibi semptomların tedavisinde hekimler tarafından reçete edilmektedir. Krem rahatsızlık hissedilen bölgeye uygulandığında bu bölgedeki kan akış hızının arttırıp basıncın azalmasını ve ağrının hafiflemesini sağlayarak etki göstermektedir.

rectoderm krem

Nasıl Kullanılır?

Rectoderm krem her uygulamada 375 mg olacak şekilde 12 saat ara ile günde 2 kez anal kanala sürülür. Kremin yer aldığı kutuda aynı zamanda bir doz ölçüm çizelgesi de mevcuttur. Her uygulamadan önce doz bu ölçüm çizelgesine göre ayarlanmalıdır. Parmağın ucuna ölçüm çizelgesi yardımı ile alınan 375 mg krem, parmağın ilk boğumu anal kanala hafifçe sokulacak şekilde dairesel olarak sürülür.

Tedavi ağrı yok olduktan sonra 2 hafta daha sürdürülmelidir, tam iyileşme en fazla 8 hafta sonunda sağlanabilir. Bu süre sonunda ağrı ve rahatsızlık konusunda iyileşme sağlanmadığını düşünüyorsanız ağrıya neden olacak başka bir durumun varlığı hakkında doktorunuza tekrar başvurmalısınız.

Rectoderm gebelik kategorisi “C”dir. Doktor tarafından gerekli görülmediği sürece gebelerde ve 18 yaş altı popülasyonda kullanılmaz.

Rectoderm Muadilleri

Krem – Merhem muadili, aynı maddeyi içeren ilaçlar Anrecta ve Rectogesic’dir.

Rectoderm Merhem Yan Etkileri

ilacının kullanımı süresince yaygın olarak görülen yan etkiler şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve ishal olarak raporlanmıştır. Bunlar ilacın hafif seyreden, sık gözlemlenen ve ciddi olmayan yan etkileridir. İlacın yaygın olmayan ve ciddi seyreden yan etkileri ise anal bölgede kaşıntı, yanma, kusma, kanama, tuvalet alışkanlığında görülen düzensizlik, göğüs ağrısı, taşikardi, kontakt dermatit gibi alerjik deri reaksiyonları, tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon), yüzde aniden oluşan kızarma (flushing), bayılma (senkop) şeklinde sayılabilir. Bu gibi istenmeyen yan etkileri fark etmeniz durumunda doktorunuza başvurunuz.

Rectoderm Krem Fiyat

30 g rektal merhem 2020 güncel satış fiyatı 184.86 TL’dir.

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et