Tüm Saç Renkleri

Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri

Bebeklerde yaşanmakta olan ağrılı dışkılama ve kabızlığın en önemli nedenleri arasında makat çatlağı görülmektedir. Makat çatlağı, anüsün iç kısmında oluşan travma nedeni ile bir ya da birden fazla çizgiyle makat mukozasında uzama ve yırtılma ile ortaya çıkar. Bebeklerin makatlarında oluşan bu çatlakların çoğu kendiliğinden iyileşirken üç hafta kadar iyileşmeyen çatlaklar için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Neden Olur?

Bebeklerde meydana gelen makat çatlağının nedeni tam olarak anlaşılmamış olmasına karşılık olağandan daha sert olan dışkının anüsten geçerken travma oluşturması sonucu dokuların yırtılmasına neden olmaktadır. Bu neden ile kabızlık problemi yaşayan tüm çocuklarda bu sorun olabilmektedir.

Nasıl Geçer?

Bebeklerde meydana gelen makat çatlağı çoğu zaman herhangi bir tedaviye gerek olmadan iyileşmektedir. Dışkılama konusunda problem var ise ve sürekli kabızlık söz konusu ise çatlağın genişlememesi için doktor diyet önerisinde bulunabilir. Bu esnada dışkılama düzeninin sağlanması ve dışkının yumuşaması için yumuşatıcı şuruplar ile tedavi sağlanır. Ayrıca anüsün içerisinde yapılacak olan ağrı kesiciler ve hücresel iyileşmeyi hızlandırıcı pomadlar tedavi konusunda yardımcıdır. 2 yaşının altında olan bebekler çok ciddi bir sorun olmadıktan sonra parmakla inceleme kesinlikle yapılmaz.

Neler Kullanılır?

Bebeklerde kabızlık gibi sorunların çözülebilmesi için yumuşatıcı şuruplar kullanılmaktadır. Fitil gibi ilaçlar bebeklerde makat çatlağının genişlemesine yol açabileceği için kesinlikle doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır. Aksi taktide bebek için daha büyük problem oluşabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et