Tüm Saç Renkleri

Aferin Şurup Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Aferin şurup hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılabilecek bir şuruptur. Nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi semptomların tedavisinde kullanılan bu ilaç reçeteli ve reçetesiz olarak satılabilmektedir.

Aferin Şurup

Güncel Fiyatı Nedir?

İmalat fiyatı 8.99 TL olan Aferin şurup ilaç piyasası içerisinde eczanelerde 9.15 TL’den satışa sunulmaktadır. Reçeteli olarak satılmaktadır.

Etken Maddesi Nedir?

Etken maddeleri 160 gram parasetamol ve 1 mg klorfeniramin maleattır. Parasetamol içerik sayesinde vücutta oluşan kas ağrıları, adet sancıları, kulak ve boğaz ağrıları, siyatik ve eklem ağrıları gibi çeşitli ağrılar hafiflemekte ve ya geçebilmektedir. Ayrıca parasetamol etken maddesi ateş dürücü özelliğe de sahiptir.

Önemli: Kullanma talimatı ve reçete için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Klorfeniramin melat maddesi ise antihistaminik bir bileşen olup olası alerjik reaksiyonları ortadan kaldırabilmektedir. Aferin şurup içerisinde ayrıca Pseudoephedrine Hcl maddesi de bulunmaktadır. Genel olarak burundaki tıkanıklıkların ve sinüslerde oluşan tıkanıklıkların giderilmesinde etkili olmaktadır. Pseudoephedrine Hcl maddesi Aferin şurubun pediatrik olarak sunulan üretimlerinde bulunmamaktadır.

Ne İşe Yarar?

 • Aferin şurup çocuklarda ve yetişkinlerde kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde etkili olarak kullanılır.
 • Özellikle kış aylarında görülen soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ateş düşürücü etkisi de bulunan Aferin şuruplar üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır.
 • Geniz akıntısı ve burun akıntısı gibi sorunları geçiren Aferin şurup aynı zamanda gözlerdeki kaşıntı ve sulanmayı da alır.
 • Göğüs hırıltısını alarak öksürüğü geçirir.

Nasıl Kullanılır?

Doktor tavsiyesi ile kullanılabilecek bir ilaçtır. Her yaş aralığı için belirli bir kullanım dozu bulunur. Oral yani ağız yolu ile kullanılması gereken Aferin şurup:

 • 2 yaş altı için kullanımı tavsiye edilmez.
 • 2-6 yaş için 6 saatlik aralarla günde sadece 1 ölçek yani 5 ml kullanılabilir.
 • 6-12 yaş için 6 saatlik aralarla günde sadece 2 ölçek yani 10 ml kadar tüketilebilir.
 • 12 yaş ve üzeri olan çocuklar için günde 6 saatlik aralarla maksimum 4 ölçek yani 20 ml kadar kullanılabilir.

Önemli : Kullanımı 5 gün kadar sürdürülmeli daha sonra bırakılmalıdır.

Muadili Nedir?

Aferin şurup muadili olarak çocuklara İburamin Cold, İbucold Plus, Medicold ve Parol (pediatrik) gibi ilaçlar kullanılabilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

 • Ciltte döküntü ve kaşıntıya,
 • Kalp ritmi bozukluğuna ve çarpıntılara,
 • Astım ve nefes darlığına,
 • Şişkinlik,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Uyku hali ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Kullanıcı Yorumu

Aferin şurubu 3 yaşında olan oğlumun soğuk algınlığı geçirdiği dönemde kullandım. Ateş düşürücü özelliği sayesinde ateş düşürücü farklı bir ilaç kullanmak zorunda kalmadım. Ayrıca bu dönemde vücudunun rahatlamasını ve bol bol dinlenmesini sağladı. Doktorumuz aşı dönemlerinde 2-6 yaş aralığı olan çocuklarda kullanılabileceğini de söylemişti. Oldukça etkili bir ağrı kesici. Soğuk algınlığı dönemlerinde de burun akıntısı ve hırıltı gibi sorunlarımızı ortadan kaldırdı.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et