Tüm Saç Renkleri

Yeni Tip Corona Virüsünün Tetiklediği Psikolojik Hastalıklar

Dünya genelinde yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) haberleri o kadar çok artmaya ve kaygı düzeyi artmaya başladı ki bu yazıyı yazmak bir gereklilik haline geldi. Bu yazımızda henüz pandemik ( Dünya genelini etkileyen ) hastalık kategorisine alınmasa da tüm dünyada 4 bin kişinin ölümüne neden olan ve yaydığı hastalığa bulaşma kaygısı, hastalık ve ölüm korkusu nedeni ile herkesi etkileyen bu virüsün psikolojik olarak insanları nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

Bazen hastalık kaygısı o kadar yoğun olur ki insanlar bu kaygı nedeni ile hastalığa yakalanmasalar bile kendilerini rahatsız edecek ve hayat kalitesini düşürecek başka bazı psikolojik hastalıklara yakalanırlar.

Dünya genelinde mevsimsel grip nedeni ile 250.000-300.000 arasında insan ölmekte. Oysa Corona virüsü bir grip de değil. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren bir salgın. Ölüm oranları ise oldukça düşük %1 dolaylarında. V-Genellikle ölümler ise 40 – 50 yaş üstü ve bağışıklık sistemi düşük olan kişileri etkilemektei.

corona virüsü dünyaya yayılma haritası
Corona Virüsü dünyaya yayılma haritası Kaynak: coronavirus.official

Her gün özellikle sosyal medya’da hastalık nedeni ile dışarıda baygınlık geçirip düşen, nefes alamayan Çinlilerin videoları izlerken belirli bir süre sonra Çin’de etkisini kaybedip tüm dünyaya yayılmaya özellikle İtalya ve İran’da ölüm sayısının hızla artması ile sürekli bu salgını konuşmaya başladık. Peki gazetelerde, haberlerde, sokak konuşmalarında ve sosyal medyada sürekli duyduğumuz bu salgın bizi nasıl etkiliyor.

i̇talya'da  corona virüsü
İtalya’da Corona Virüsü

Corona Virüsü – Hastalık Korkusu

Hipokondri: Hastalanma korkusu – kaygısı yaşama anlamına gelen bu terim Hastalık Kaygısı Bozukluğu (DSM-5 ) olarak tanımlanan bir hastalıktır.

Corona virüsü gibi sürekli güncel ve devam eden kaygı dolu haber ve bilgiler sonucunda kaygı düzeyi yüksek olan insanlarda bu ve buna benzer kaygı sorunları yaygınlaşmaktadır.

Agora Fobi: Bulaşma riskinin toplu taşıma alanları gibi yerlerde yüksek olduğu bu gibi hastalıklarda insanlar toplum içinde olmaktan da kaygı duymaktadır dolayısı ile insanlar arasında bulunma kaygısı ( Agora Fobi ) da artmaktadır.

yeni tip corona virüsünün tetiklediği psikolojik hastalıklar 1
İran halkının cahilliği ve bilgisizliği Corona virüsünden sahte alkol ile korunacaklarını sana bir halk

Gördüğünüz gibi bu psikolojik hastalıklar korkularımız ve kaygılarımızın bazen önlenemez sonuçları olabilmektedir ve hayattın bize sunduğu konforu yok ettikleri gibi bizi de her anlamda kısıtlamaktadır. O nedenle bu gibi olağan üstü dönemlerde bu tarz haberler ile ilgilenmeden, hastalığı bir takıntı haline getirmeden günlük rutin hayatımıza devam etmemiz oldukça önemlidir.

Temizlik takıntısı ( Obsesoyon ): Türkiye’de de en yaygın olarak görülen temizlik ve hijyen takıntısının en önemli nedenlerinden birisi de insanların pislik – virüs – baktesi vb nedenlerle hasta olacaklarını düşünmeleridir. Dünya çapında gelişen bu yaygın salgın ve hastalıklar insanların hijyen takıntısını arttırmakta dolayısı ile psikolojik olarak da olumsuz olarak insanları etklemektedir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et