Tüm Saç Renkleri

Bebeklerde Salya Akmasının Nedenleri

Bebeklerde en sık karşılaşılan durumların başında ağızdan salya akması gelmektedir. Genellikle endişe yaratacak bir durum değildir ancak sıklıkla karşılaşıyorsanız rutin kontrollerde doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu içeriğimizde salya akmasının bebeklerde doğal olan ve olmayan taraflarını aktarmaya çalışacağız.

Bebeklerden gelen bu salgı bazı bebeklerde hafif bir sıvı şeklinde olurken bazı bebeklerde ise kıyafetlerini ıslatacak kadar yoğun bir şekilde gelmektedir.

Bebeklerde salya akması genellikle 5. ve 6. Ayın sonrasında görülmektedir. Bunun nedeni ise bebeklerin diş çıkarma döneminin gelmiş olmasıdır ve bu dönemde ağız salyasında artış görülmektedir.

Bebeklerde Salya Akması

2. veya 3. ayında olan bebeklerinde ağzında salyalanma meydana gelebilir. Henüz diş çıkarma zamanı gelmemiş olan bebeklerde bu durum görülmesi ebeveynleri tedirgin edebilmektedir. Bebeklerin erken dönemde ağız salyalarında meydana gelen artış bebeklerin doğasından kaynaklıdır ve sağlıklarını tehdit etmemektedir. Bebeklerin erken dönemde diş etlerinin altında büyümeye çalışan dişleri salyaya neden olabilmektedir.

Erken dönemde bebeklerde yaşanan salya oluşumu reflü ya da bağırsak sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Bu durumda endişeye kapılmadan bebeğinizin verdiği tepkileri iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin gelişiminde olağan bir davranış olan salyalanma da artış olması veya rahatsız edici boyutlara ulaşması durumunda çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et