Tüm Saç Renkleri

Vazelin yüze sürülür mü?

Vazelin’in kullanım alanları

Vazelinin geçmişe dayanan bir eski bir tarihi vardır. Eski yıllardan beri vücut bakımında kullanılan, ham petrolden elde edilmiş olup mineral içeren özelliği sayesinde besleyici özelliktedir. Herkes tarafından bilinen vazelin kurulukları gidermede, pul pul dökülmeleri önlemede ve çatlakları gidermede sıklıkla kullanılır.

Nemlendirici özelliğinin yanında yüz içinde kullanılabilir, teorik açıdan yüze bir zararı yoktur. Ancak cilt tipine göre bu değişir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanmadan önce doktora danışmanız gerekir. Ayrıca yoğun kıvamından dolayı yağlı ve akneli ciltler için de uygun değildir. Çünkü yağlı yapısından dolayı akneyi tetikleyip cildinizi daha yağlı hale getirebilir.

Normal bir cilt tipine sahipseniz yüzünüz için kullanabilirsiniz. İçerisinde yüksek miktarda doğal yağ bulunan ve besleyici özelliği sayesinde kaş ve kirpik uzamasında etkilidir. Vazelini kaşlarınız için kullanırken dikkat emeniz gereken önemli noktalar vardır. Eğer koyu kıvamda iken kullanırsanız kaşlarınızda dökülmeye yol açabilir. Kullanmadan önce benmari usulü ile eritmeniz gerekmektedir. Erittiğiniz vazelini her gece yatmadan önce kaşınıza sürün.

Özellikle kurumuş ve çatlamış dudaklarda nemlendirme ve onarım sağlar, dudakların bakımını yaparak yumuşak olmasını sağlar. Yüzünüz için bir diğer kullanım alanı ise makyaj temizleme amacıyladır. Makyajınızı çıkarmak için kremi bir pamuğa sürüp makyajlı bölgeye ovalayarak uygulayabilirsiniz. Ancak sürekli ve yoğun kullanımda cilde zarar verebilir. Sürekli kullanım sonucu alışan yüzünüz eskisinden daha çok kuruyabilir. Ayrıca yoğun bir şekilde katman olarak kullanımda ise gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna sebep olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et