Tüm Saç Renkleri

Uçuğun Çıkmasını Önlemek – Uçuk Neden Çıkar

uçuğun çıkmasını önlemek - uçuk neden çıkar 1Özellikle stres dönemlerimde, kendimi endişeli ve sıkkın hissettiğim’de çoğu zaman bağışıklık sistemimin zayıfladığını düşündüğüm anlarda ve bazen de nedensiz yere dudaklarımda farklı yerlerde uçuklar çıktığına çocukluğumdan beri sıkça rast gelmişimdir. Özellikle biz kadınların görünümünü kötüleştiren yani deyim yerinde ise çirkin ve hasta görünüyormuş izlenimi veren ve dudağımızda hem kötü bir görüntü hem de sızlanmaya neden olan bu uçuklar neden ortaya çıkar? Bu yazıda sizlere hem bunun neden olduğunu anlatacağım hem de uçuğu önlemek için neler yapılabilir? bundan bahsedeceğim hem de uçuğun çıktığını anladığınız an neler yapmalısınız? En hızlı şekilde uçuğu iyileştirmenin yöntemi nelerdir bunlardan bahseceğim.

Öncelikle bizim uçuk dediğimiz şey aslında  Herpes Simplex adı verilen bir virüstür. Bu virüs bulaşıcıdır ve dudaklarınıza da büyük ihtimalle başkası ile temasının sonrasında size geçmiştir. Bu virüs her zaman dudaklarınızda bulaştıktan sonra olmakla birlikte uçuk dediğimiz evrede 2 günde  çoğalarak yaygın hale gelirler ve sonrasında 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Herpes Simplex  virüsü insanlarda sadece dudak uçuğuna neden olurken kuşlarda ölümcüldür.

Uçuk Virüsü Herpes Simplex  ne zaman bulaşır?

Bu virüs küçük yaşlarınızda size bulaşmaktadır. Virüsü taşıyan biri tarafından -yanaktan da olsa- öpülürseniz virüs size bulaşır ancak ilerleyen yaşlarda bu virüs size bulaşmamış ise rahat olabilirsiniz çünkü bu virüs sadece çocuk yaşlarda bulaşmaktadır. Virüs vücudunuzun her hangi bir yerinde ömür boyu sizinle birlikte kalacaktır. Yok etmenin yani kalıcı olarak uçuğu önlemenin bir imkanı yok.

Uçuk Vücudumuzda ne zaman ve neden çıkar?

Şayet ağız çevrenizde özellikle dudaklarınızda  karıncalanma ya da sızlama, kaşınma ve yanma hissediyor iseniz sabah dudak çevrenizde bir kızarıklık ile uyanmanız mümkündür. Şayet gece bunu hissetiğiniz an dudaklarına uçuk ilacınız yok ise bile diş macunu sürer iseniz bir nebze olsun uçuğun ilerlemesini durdurabilir ve kurumasına yardımcı olabilirsiniz.

Uçuğun çıkmasının en önemli belirtileri

  • Stres, uykusuzluk
  • Aşırı yorgunluk
  • Derin üzüntü
  • Uçuğun çıktığı bölgede yaralanma

şeklinde sıralanabilir.

Uçuk için ilaç ve Krem Önerileri

Eğer o an elinizde uçuk ilacı yada kremi bulunmuyor ise uçuğun yayılmasını önlemek ve bir nebze olsun kurutmak için diş macunu kullanabilirsiniz. Uçuk için ayrıca zovirax, valtrex, aloe vera, abreva  gibi kremler kullanabilirsiniz. Sarımsak sürülmesi de tavsiye edilebiliyor, bazıları içe yaradığını söylemekte. Eğer uçuğunuzun görünmesini istemiyor iseniz Abreva  denilen inik seffaf yuvarlak bantları kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.aktuelbilgiler.com

 

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et