Tüm Saç Renkleri

Turunculaşan Saç Rengini Kapatmak

Son Güncellemeler

Saçınızı açtığınızda ve genellikle sarıya boyadığınız da oluşan turuncu rengi almak için bu konuda farklı yöntemler / İşe yarayan / ya da pek etkili olmayan ve hatalı kullanılanların hepsini derledik.

İlk defa saç boyarken yaptığımız en büyük hata riskli saç renklerini tercih etmek. Kuaförler açıcı kullanıp saçlarınızı önce turuncu hale getirdikten sonra saç boyalarını sürdükleri için saç değişimleri pek yaşamazsınız.

Saçlarda Turunculuk Neden olur?

Kendiniz evde saçlarınızı açtığınızda yanlış bekletme süreleri ve yanlış oranda oksidan / Oryal ve boya kullanımı nedeni ile saçlarınızda Turuncular kalabilir. Hatta çoğu kuaför bile bu sorunları yaşamaktadır.

Saç boyası tercih ederken:

İgoranın: İgora Royal Mix 0.22 Turuncu Azaltıcı Saç Boyası ve saç renginizin durumuna göre İgora 9.5-1  Pastel Küllü Açık sarı saç boyasını kullanabilirsiniz.

Uygulanan Yöntemler

İlk yöntem genellikle internette tavsiye edilen yöntemlerden biridir ancak ben tavsiye etmiyorum çünkü bu uygulama ile saçlarınızda yeşillenmeler olması büyük olasılık.

Yöntem 1: Turuncunun karşıtı mavi kullanmak. ( saç boyanıza mavi karıştırarak uygulanır )
Toner, mor şampuanlar, mavi-mor düzeltici.

Bu uygulamada oranlar bekletme süreleri çok önemlidir en ufak bir hatada saçlarınız yeşile dönebilir. Bu nedenle bu uygulamayı yapmanızı önermiyorum.

Bu yöntem ise
İgora 9.5-1 İle Açılmış Sarı Saçlardaki Turunculuğu Almak için kullanılabilir. Görseli tıklayarak ilgili konuya gidebilirsiniz.

Tavsiye Ediyorum

Yöntem 2: İgoranın 0-22 turuncu azaltıcı. Bu yöntem sadece saçtaki turunculuğu almak için yapılır. Yani boya kullanmıyoruz.

Saçımızın hacmine göre 1 ya da 2 tane fındık boyutu kadar boya sıkılır.

1 adet çay kaşığı Oksidan.

Yarım çay bardağı su

Hazırladığımız karışımı oldukça hızlı bir şekilde tüm saça eşit şekilde uygulama yaparak yaymalıyız ve ( 5 dakika bekletiyoruz) sonrasında da saçlarımızı durulamalıyız.

Bu uygulama ile saçlarınızdaki turunculuk kalkar ve daha küllü bir saç rengi elde edersiniz.

Görsel Kaynakta İgora 0.22 Saç boyası kullanılmıştır. Kaynak

Küllü Saç Boyaları İle Cila yapmak

Cila yöntemi ile yani küllü tonlar kullanarak boyayı sulu bir hale getirip uygulamak etkili olmakla birlikte saçlarda turunculuk yoğun bir şekilde ise çok da işe yaramamaktadır.

Selda: benim saclarım siyah acığı kestane gibiydi bal köpüğü yaptım saçımın önleri turuncu sarı gibi oldu hangi renkle koyu yapabilirim kendi saçımın rengini birde yeni boyadım iki hafta sonra boyarsam birşey olurmu hemen cevaplarsan mutlu olurum okullar acılıcak bu saçla gitmek istemiyorum

Editör :  Selda Hanım saçlarınızı kumral ya da küllü kumral saç boyasıyla boyayarak koyulaştırabilirsiniz. İki hafta aradan sonra sonra saç boyamanız sorun olmayacaktır.

Selda: Koyu olduktan sonra her yıkayışımda açılırmı rengi alttan turuncu yada sarı renk çıkarmı, saçım bal köpüğü kapatmak için kahve sürsem olurmu

Editör : Selda Hanım kahve saç boyası uygularsanız çok koyu bir kahverengi olacaktır. Kumral saç boyası kullanırsanız daha doğal bir kahve tonu elde edebilirsiniz.

Yazar

Maya

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

39 yorum

ilginize ve cevabınız için teşekkür ederim. igora 0.22 saç boyasını 1 2 damla sıktıktan sonra boyayı saçımda ne kadar bekleteceğim ?? daha sonrasında saçımı istediğim kumrala mı boyayacağım ?

Cevapla

Merhabalar saçlarımızı 5 dk bekletiyoruz konuya yazmayı atlamışım. Saçtaki turuncu bakırlıktan kurtulduktan sonra saçlarınızı küllü kumrala boyamanız daha sağlıklı olabilir. Evet istediğiniz boyayı kullanabilirsiniz. sonrasında.

Cevapla

Merhaba ben saç uçlarımı daha önce kendim evde açtım turuncumsu bir renk oldu mecburen saçımı eski koyu kestane rengime boyayıp sarı ombre yaptırdım. Şimdi yine aktı ve ilk saçımı açtığım haline döndü. Saçımı mavi siyah yapmak istiyorum sizce olur mu? 19 yaşındayım bu yüzden biraz endişeliyim

Cevapla

Merhaba benim saçlarim sarıydı. Dipler 4 5 parmak kadar uzadi. Uzun zaman oldu boyamayali. Artık sarıyı degistirip dogal görünen bir renge cevirmek istiyorum. Dioler kendi sacim 1 2 parmak kadar turunculuk var. Sonrasıda sari. Nasil dogal renge ulasabilirim. Küllü kumral tonları mı yoksa kumral tonları mı tercih etmeliyim. Dogal ama cok koyu olmayan bi saç rengi icin tavsiyeniz nedir. Şimdiden teşekkürler.

Cevapla

Merhabalar Tulin, garnier 7N var çok güzel bir örnek. Örnek ele edilmiş saç rengini de görebilirsin

https://www.bakimlikadin.net/2019/03/22/garnier-sac-boyasi-renkleri-numaralari/

Cevapla
Trabzonlu  -  21 Mayıs 2019 / 01:43

Merhabalar kuaför saçımı bakır tonunda boyadı kullu kumral denedim yine turuncu, kahveye boyadım yine turuncu lütfen yardım edin. eski rengim bronz kahveydi tekrar ona boyadim. Ama tütüncülük gitmedi daha yeni boyadigim icin sadece igora cilasini yapmamda sakınca olur mu

Cevapla

Merhabalar cila saça o kadar zarar vermez,Ayrıca igora bu konuda Türkiye’de alınabilecek şu an için en iyi ürünleri sunuyor. Ayrıca şu konuyu da okuyun, saçlarınızın tonuna göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz.
https://www.bakimlikadin.net/2015/11/02/igora-9-5-1-ile-acilmis-sari-saclardaki-turunculugu-almak/

Ayrıca alabiliyorsanız Wella’nın tonerleri mükemmel sonuç verir. Tüm Avrupa evde bu şekilde saç diplerini boyuyor yada turunculuğu alıyor.

https://www.bakimlikadin.net/2019/05/20/wella-sac-toneri-t18-sivi-sac-boyasi/

Cevapla

Merhabalar benim saçımda sarı ombre vardı diplerim kumraldı kendi rengimdi 3 gün önce bal köpüğü ve sarı boyayı karıştırarak içine igora royal turuncu azaltıcı dan bir çay kaşığı koyarak bi karışım hazırladım ama diplerim böyle karamel bakır gibi oldu hiç güzel olmadi neden böyle oldu anlamadım da o turunculugun gecmesi icin ne önerirsiniz 🙄😏

Cevapla

Merhaba benim saçımı oriella açtılar turuncu şekilde sonra kendi rengime boyatmak istedim kumral ama boya tutmadı onun üzerine kestane rengi ile yıkadılar kapanır gibi oldu ama bir yıkamada tekrar turuncu oldu ne yapmam gerekiyor?

Cevapla

Selamlar Kübra, öncelikle geçmiş olsun. Aslında bunu sizin değil bu duruma getiren kuaförün halletmesi gerekiyor.
igora royal 9.51 ile 6.1 i karıştırıp boya turunculuğu alır.

https://www.bakimlikadin.net/2015/11/02/igora-9-5-1-ile-acilmis-sari-saclardaki-turunculugu-almak/

Cevapla

Merhaba, saçlarım kahverengi. Çok fazla beyazım olduğu için boyamak istedim. Bende turunculuk olmasın diye küllü kumrala boyadım fakat yine turunculaşma oldu. Özellikle bir aydır boyamadım ve boya aktıkça turunculaşma daha da arttı. Tekrar boyayacağım ne önerirsiniz? Yine kumral olsun istiyorum. Bu defa boyanın içine mi birşeyler katmalıyım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Cevapla

Merhabalar Melis hanım saçlarınız doğal kendi saç rengi ise yani hiç boyatmamışsanız saçlarınız kestane kahve renklerinde olabilir. Boyanın içindeki oksidan da bakır tonları ortaya çıkardığından saçlarınızda turunculaşma olmuştur. Bu sorunun çözümü ise yukarıda anlattığım gibi igora boyalarını kullanmaktan geçer. Açağıdaki konuya’da bakabilirsiniz.

https://www.bakimlikadin.net/2019/04/13/igora-royal-mix-0-22-turuncu-azaltici-sac-boyasi/

Cevapla

Merhabalar benim saçlarım turunculaşmışdı kapatmak için biraz koyu renk istemişdim ama kuaför saçlarımı berbat bir hale getirdi önlerim siyah arkalarım koyu kestanemi kahvemi belli değil ne yapabilirim saçlarıma şimdi

Cevapla

Şeyda hanım öncelikle hemen kuaförünüzü terk edin. İkinci olarak saçlarınızı cila ile tek renge getiremezsiniz. bu durumdan kurtulmak için siyah gibi bir renge boyamış madem siyah renge boyayacaktı saçınızı neden açtı.

Cevapla

Merhaba.saclarim dogal rengi siyah.loreal colorista ombre ile uclerini boyadim.turuncu oldulugu sariya nasil cevirebilirim ?
Kaslarimin rengi de siyah.onlarin rengini de cok az kirmak istiyorum ,turuncu olur diye korkuyorum.nasil yapabilirim?

Cevapla

Didem hanım merhabalar; loreal colorista ombre saçınızı karamel yapabilir yani saçlarınızı en fazla 2-3 tona kadar açabilir. Siz ise 7 ton fark açmak istemişsiniz tabii ki saçlarınız sarı olmayacaktır.
Loreal Colorista ile ilgili konumuz burada: https://www.bakimlikadin.net/2019/07/28/loreal-sac-acici-colorista-effects-brunette-bleach/

Sizin konunuz ise burada:
Boyanmamış siyah saçı sarı saç rengine çevirme işlemi:
https://www.bakimlikadin.net/2019/07/28/boyanmamis-siyah-saci-sari-sac-rengine-acmak/

Cevapla
Nurevşen  -  22 Ağustos 2019 / 03:20

Merhaba ben 7 kumral aldım boyarken biraz saç kremi biraz su koysam komple boyasam sonra turunculuk geçer mi yoksa bu işlemi sadece dipler için mi yapmalıyim

Cevapla

Merhabalar Nurevşen hanım; 7 numaralı kumral boya saçlarınızdaki turunculuğu almaz. Bunun için
İgora Royal Mix 0.22 Turuncu Azaltıcı Saç Boyası
https://www.bakimlikadin.net/2019/04/13/igora-royal-mix-0-22-turuncu-azaltici-sac-boyasi/
Ya da Turuncu boyayı alan İgora 9.5-1 kullanmalısınız
https://www.bakimlikadin.net/2015/11/02/igora-9-5-1-ile-acilmis-sari-saclardaki-turunculugu-almak/

Cevapla
Mihriban  -  1 Ekim 2019 / 10:55

Merhaba saçım koyu kestane ama aralarına sarı renk röfle şeklinde ışıltı atmıstık ama sarılar koyulasmaya basladı koyu kestaneye boyadıgımız yer acık kestane oldu kızıllastı sacım öyle bi haldeki diplerim koyu daha sonra acık kestane sarılar koyu iğrenç bi geçişler oldu ne yapmam gerek

Cevapla

Merhaba benim kendi saç rengim koyu kumraldı ben saçlarımı koyu kahveye boyadım ve siyah oldu,açma işlemi yapıldı ve kahveye boyandı ilk yıkamada bakır gibi bir renge dönüştü,yeniden boyattım 3 ay önce ve şu an saçlarımın orta bölümü turuncu geri kalanı da kahve rengi.Kendi rengime küllü bi kumrala dönmek istiyorum ne yapabilirim

Cevapla

Merhaba Yağmur hanım. Lütfen kuaförünüzü değiştiriniz. Saçlarınızı kahveye boyadıktan sonra 2 hafta bekleseydiniz saçlarınız en azından 3 numaralara gelirdi. Şu an yapabileceğiniz şu konuda geçenleri uygulamak olacaktır.
https://www.bakimlikadin.net/2019/04/05/turunculasan-sac-rengini-kapatmak/

Cevapla
Mihriban  -  1 Ekim 2019 / 12:25

Ve elimde igora 0.22 igora 9.5-1 var başka boya eklemeden bu ikisinden cila yapabilir miyim

Cevapla

Merhabalar Mihriban hanım şu anki saçınızı cila değil saçlarınızı açarak boyamalısınız. Cİla istenilen sonucu vermez.

Cevapla

Merheba saçım kahveye boyadım ama çok koyu oldu ben buğday tenliyim balköpüğü yapmak istiyorum öneriniz nedir acaba

Cevapla

Kader hanım merhabalar; Şu konumuzu okuyunuz lütfen: https://www.bakimlikadin.net/2013/11/28/evde-balkopugu-sac-rengi-nasil-elde-edilir/

Cevapla

Ben saçlarımı sarıya boyattım uçları platin sarısı oldu tam istediğim gibi ama orta taraflarda turunculuk var çok rahatsız edici bu turunculuğu igora 0.22 yle cila yapabilir miyim düzelir mi acaba dipleri de 9.11 küllü kumral yapsam olur mu artık kuaföre gitmek istemiyorum

Cevapla
Güzellik Deniz'de  -  22 Şubat 2020 / 23:25

Merhaba, turunculaşma sarı saçlarda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bunun için cila uygulaması yapmanız gerekir. 9.1 platin saç için koyu bir renk olur renk geçişini bozabilir. Konumuzdaki cila uygulamasından faydalanabilirsiniz.Saç Cilası Nedir Nasıl Uygulanır?

Cevapla
Sümeyye  -  27 Nisan 2020 / 22:33

Merhaba benim saçlarımda ombre vardı baya oldu üstüne koyu kumral saçımı platine boyamak istedim açık kumral olsun istedim ama maalesef turunculasti yeşil boya ile cila yapabilir miyim bulunduğum yerde mavi boya bulamadım yada 7.1 veya 8.1 ile mi cila yapmam gerekiyor hangisi daha kesin sonuç verir acaba biraz daha koyultmak eski haline getirmek istiyorum

Cevapla

Sümeyye Merhabalar; Saçlarına cila yaparak turunculuktan kurtulabilirsin. Öncelikle şu konumuzu okuyun.
https://www.bakimlikadin.net/2019/08/03/sac-cilasi-nedir-nasil-uygulanir/
Cila yaparken Igora Royal Highlifts 12-2 Özel Açıcı Küllü saç boyasından %30 kadar boya. ( Yukarıda boyanın linki de var)
Sorasında bu boyanın 5 katı kadar oksidan ( 30 vol ) karıştırıp 30 dk bekletiniz.

Cevapla
Büşra öztürk  -  10 Mayıs 2020 / 17:40

Merhaba öncelikle çok yardımcı oluyorsunuz bişey sormak istedim benim saçım yukardaki paylastiginiz görsel gibi turunculuk var kendi saçımda kahverengi.
Turunculugu yok etmek için sadece 0-22 kullaniyoruz değil mi? 0-22 kullandıktan sonra boyayabilir miyim turuncular giderse boyamam büyük ihtimal

Cevapla

Merhaba büşra 0.22 ile birlikta 30 vol oksidan ile cila yapuyorsun 0.25 boya 0.75 oksidan. Şeklinde yada mor şampuan kullanıyorsun. İkisinin de linklerini atıyorum sana hangisini istersen.
https://www.bakimlikadin.net/2019/08/03/sac-cilasi-nedir-nasil-uygulanir/
https://www.bakimlikadin.net/2020/05/02/mor-sampuan-nasil-kullanilir-kullu-sari-ve-turunculasma/

Cevapla

Büşra hanım Sevgiler; Geç cevap verdiğim için üzgünüm bu corona virüsü nedeni ile bazen cevaplamakta hemen başarılı olamıyorum. Turunculuğun giderilmesi için 2 yöntem yapabiliriz. Birincisi Cila İkincisi Mor Şampuan.
Cila için 0.22 ‘den %25 ve saçlarınız koyu kumralsa %40 oksidan kullanıyoruz %75 ‘de bundan. Yani 1 boya 3 oksidan kullanıyoruz. 30 dk bekletiyoruz. Ve tutunculuklarımız yok olur.
Cila ilgili ayrıntılar burada: https://www.bakimlikadin.net/sac-cilasi-nedir-nasil-uygulanir/
İkinci yöntem Mor şamppuan. Mor şampuan da çok iyi durulamanız gerekiyor. Ayrıntılarını şu konuda verdim.
Mor şampuan ile ilgili ayrıntılar burada: https://www.bakimlikadin.net/mor-sampuan-nasil-kullanilir-kullu-sari-ve-turunculasma/

Cevapla

merhaba saçlarım boyalı siyahtı ve açmak için açıcı aldım saçlarım dipleri hafif gelmişti dipler sapsarıyken kalan yerler turuncu oldu üstüne 10.01 boya ile boyadım ama hiç etki etmedi saçlarımı küllü sarı yapmak istiyorum boya ile olur mu ?

Cevapla

Merhaba Aylin boya ile olur evet; İki alternatifin var biri boyalar ile cila yapman;
Bu konuda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.
https://www.bakimlikadin.net/sac-cilasi-nedir-nasil-uygulanir/

İkinci olarak da mor şampuan mor şampuanda durulamaya çok dikkat etmelisin 3 hafta boyunca haftada bir kere kullanacaksın.
https://www.bakimlikadin.net/mor-sampuan-nasil-kullanilir-kullu-sari-ve-turunculasma/

Cevapla

çok teşekkür ederim hangi renk ile cila yapabilirim 8.1 olur mu

Cevapla
Selinay T  -  5 Haziran 2020 / 12:42

Merhaba Aylin Hanım. Turunculaşan saçlarınız için cilaya en uygun boya Gora Royal Highlifts 12-2 Özel Açıcı Küllü saç boyasıdır. Tek uygulamada sonuç alamazsanız, kademeli olarak birkaç kez daha uygulayabilir ya da saçlarınıza açıcı uygulaması yapabilirsiniz. Saç cilasını doğru bir şekilde uygulamak için https://www.bakimlikadin.net/sac-cilasi-nedir-nasil-uygulanir/#Sac_Cilasi_uyugulamasi_Nedir içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Cevapla

Merhaba benim saçım koyu kahve birinin önerisiyle çok açık kumrala boyadım turuncu oldu küllü kumral istiyorum ama çok koyu değil ne yapmam gerek 8.1le 7.1i karıştırıyım dedim ve biraz mavi boya turunculuğu kırdığı için ama nasıl olur bilmiyorum akar yeniden turunculuk gelir mi bir fikrim yok yardımcı olur musunuz

Cevapla

Merhaba mavi boya derken ? @bakimlikadinnet

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et