Tüm Saç Renkleri

Sıvı Peroksit – Oksidan Nedir? Ne İşe Yarar

Peroksit pek çok farklı bileşende kozmatik sektöründen saç ürünlerine, kremlerden ilaçlara kadar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Biz bu konuda Sıvı Peroksit’ten bahsedeceğiz.

Sıvı Peroksit: Peroksit kalıcı krem saç boyaları ile birlikte verilen bir sıvıdır. Saç boyasını inceletmek için kullanılır. Böylece saç boyası saçınızın tamamına sürülecek kıvama gelir. Genellikle kuaförler’de kullanılır.

Önemli: Sıvı peroksit – Oksidan saç açma yönteminde çok etkili olmadığı için genellikle boyasız saçlarda daha başarılı olur. Boyalı saçlarda saç açma etkisi çok daha zayıftır.

sıvı peroksit - oksidan nedir? ne i̇şe yarar 1

Oksidan ve Sıvı Peroksit oranları

Kadınların ve kuaförlerin sıklıkla kullandığı Oksidan tabiri ile Sıvı Peroksit aynı şeylerdir. Oranları vardır ve bu oranlara göre etkisi artar.

%3: Etkisi daha azdır, saça neredeyse hiç zarar vermez. Yarım ton açılma için kullanabilirsiniz. Saçlarınızı Yarım ton kadar açar

%6: Koyu kahverengi saçlarınızı kahverengi tonlara çevirmek için kullanılanılabilir. 1 / 1.5 ton kadar açar.

%9: Saçlarınızı biraz yıpratabilir. 1.5 ile 2 ton kadar saçlarınızı açar ama saçlarınızı en fazla karamel yada turuncu renge kadar açabilir.

Aç Açma: Hidrojen Peroksit olarak bilinen bu sıvı aynı zamanda saçlarınızı açmak için de kullanılabilmektedir. Yaz aylarında güneşli günlerde saçınıza sürük güneşe çıkarak kullandığınızda saçlarınız – Turuncu veya karamel tonlarında açılır.

Önemli: Peroksit, Halk tabiri ile oksijenli su olarak bilinse de yanlış bir tabirdir.

Peroksit kelime anlamı olarak; Oksijen bağı tek bağ olan bileşiminde normal oksitlerden daha çok oksijen bulunan oksitlerin genel addır.

sıvı peroksit - oksidan nedir? ne i̇şe yarar 2

Doğal olarak da bulunur: Örneğin balda doğal olarak bulunan hidrojen proksit için aşağıda bir doğal saç açıcı tarifi verebilirim.

Doğal Saç açıcı Tarifi: 1/2 fincan saç kreminin içine 3/4 fincan bal ekleyerek karıştırın.Nemli saça sürün ve plastik bone ile kapatın 8 saat bekleyip durulayın. Saçlarınızın en az yarım ton açıldığını göreceksiniz.

Peroksit ile Saç Nasıl Açılır?

1- Peroksiti bir kaba boşaltıp karıştırdıktan sonra Krepe tarağıyla saçınızı tutamlara ayırın.

2- Peroksiti tüm saçınıza eşit miktarda uygulayın. Saç diplerinize fazla bulaştırmayın.

3- Tüm saça uyguladıktan sonra saçlarınıza nazik hareketlerle masaj yapın.
10-15 dakika bekleyin.

4- Bu sürenin sonunda saçınız peroksiti emmeye başlayacaktır.

5- Saç kurutma makinesi ile tüm tutamları kurutun. Bu aşamada saç düzleştiricisi de kullanabilirsiniz. Amaç saçı ısıtmak ve peroksitin harekete geçmesini sağlamaktır.

6- Kurutma işleminden sonra maksimum yarım saat daha bekleyip saçınızı soğuk suyla yıkayın.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Kestane Saç Rengi  -  22 March 2020 / 11:35

[…] içerisine oksidan karışımı kullanmayın – Eğer yarım ton kadar açık isterseniz %3’lük bir sıvı peroksit […]

Yoruma git

Tüm Yorumlar

[…] içerisine oksidan karışımı kullanmayın – Eğer yarım ton kadar açık isterseniz %3’lük bir sıvı peroksit […]

Cevapla

[…] boyalar olarak ayrılır. Soğuk reaksiyonla çalışan renkli saç boyaları, su bazlıdır ve oksidan sıvısına gerek olmadan uygulanırlar. Sıcak reaksiyon boyalarında ise oksidan krem karışımı […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et