Tüm Saç Renkleri

Septorinoplasti Burun Ameliyatı Nedir?

Septorinoplasti en net tabiri ile hem nefes güçlüğü hem estetik kaygıların yok edildiği burun estetiği ameliyatına verilen addır. Diğer estetik burun ameliyatlarından farkı hem bir sağlık sorununun çözümüne yönelik olması hem de estetik görünüm kazandırma amacıyla yapılmasıdır. Şekil bozukluğu ve eğriliklerin düzeltildiği septoplasti ameliyatı ile estetik amaçlı yapılan rinoplasti operasyonunun birleşmesi ile septorinoplasti ameliyatı gerçekleşir. Bu istek hasta tarafından belirtilmektedir. Ameliyat ile hem solunum sıkıntısı giderilmekte hem de burun estetiği yapılmış olmaktadır.

Septorinoplasti ameliyatı öncesindeki belirtiler

Rahat nefes alamama, uyku bozukluğu, aşırı horlama, ağızda kuruluk,  genizden konuşma ve geniz akıntısı gibi kişiyi rahatsız edici sorunların ortaya çıkmasıyla ameliyata karar verilir. Aynı zamanda üst solunum yolu hastalıklarına daha yatkın olmak da bu belirtiler arasında yer alır.

Septorinoplasti ameliyatı ortalama 3-4 saat sürer. Kesi izi bırakmayacak şekilde kapalı olarak yapılır. Doğuştan gelen veya sonradan oluşan sebeplerden dolayı oluşan burun şekil bozukluğu ile kemik ve kıkırdaktaki eğriliklerin düzeltilmesi amaçlanır. Fazla etlerin alınması, kemikli yapının inceltilmesi gibi işlemler yapılır. Operasyonda burun eğriliğinin yanı sıra burun ucu ve deliklerine de estetik bir görünüm verilebilmektedir.

Bu ameliyatı kimler olabilir?

Kadın erkek fark etmeksizin beden gelişimi tamamlanmış olan herkes septorinoplasti olabilir. Beden gelişimi kadınlarda 17 erkeklerde ise 18 yaşında tamamlanmaktadır. Ameliyat öncesindeki belirtiler çocukluk döneminde de meydana gelebilir ancak gelişim tamamlanmadığı için belirlenen yaşın doldurulması gerekmektedir.

Ameliyat sonrası hasta 1 gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Tam olarak iyileşene kadar doktor izlenimi devam etmektedir. Gözaltı ve yanaklarda meydana şişlik ve morluklar 2-3 hafta içinde düzelmeye başlar.  Hastanın bu süreçte enfeksiyon oluşmaması için dikkat etmesi gerekenler vardır. Örneğin; pansumanın zamanında yapılması, bandajının zamanında değiştirilmesi gibi konulara dikkat etmelidir. Buruna kesinlikle darbe almamalı ve su gibi her türlü sıvı temasından uzak durmalıdır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et