Tüm Saç Renkleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

2020 Salon dekorasyon fikirleri ile bu içerikte sizlere misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz en güzel alanları yaratmanızda yardımcı olmaya çalışacağız. Salon Türk kültüründe misafir ağırlanan yer olduğu için mutfak ile birlikte dekorasyonu için en çok çaba ve maliyet harcanan iki alandan biridir.
Türk kültüründe salon eve gelen misafirlerin ağırlandığı alan olarak geçer. Oturma alanı ise ev sahiplerinin günün tamamını geçirdiği yerdir. Misafirliğin önemli unsur olduğu kültürümüzde salon dekorasyonu da bu anlamda bizim için son derece önemli bir etkendir. Hatta çoğu Türk salon tasarımlarının ve mobilyalarının olabilecek en güzel ve gösterişli dekorasyon ürünlerinden olmasını ister.

Evin en gösterişli ve yaşam alanı olarak da en geniş yeri olan salon alanları genellikle 15 m2 ile 40 m2 arasında değişen büyüklüklerde yaşam alanlarıdır. Bütçe olarak sadece dekorasyon malzemeleri, mobilyalar, aksesuarlar ve oturma alanları ile en maliyetli alanları da oluştururlar.

Salon Dekorasyonunda Yer Alan unsurlar;

Oturma – Salon ya da Köşe takımları

Yemek Masası

Televizyon Ünitesi

Perdeler

Halı

Sehpa takımları

Salon aksesuarları

Oturma takımı – Salon Takımı ve Köşe Takımları

Salon takımları mobilya alırken ev dekorasyonunun en önemli maliyi olmaktadır. En düşük bütçeli salon takımları fiyatları 2020 fiyatları ile 1.500 tl’den başlamakta , ortalama bir bütçe ile bu rakam 3.000 tl düzeyinde olup lüks segment mobilyalarda 15-20.000 tl’lere kadar çıkabilmektedir.

salon dekorasyon fikirleri 1
ferhatberbercan
salon dekorasyon fikirleri 2
livansecom

Köşe takımı örneği 2020 koleksiyonundan

salon dekorasyon fikirleri 3
livansecom

Ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından birisi olan yemek masaları günümüzde çoğu zaman evin salonunda bulunmaktadır. Her ne kadar mutfakta küçük bir masa bulunsa da geniş bir alan kapsadığı için 8 yada 6 kişilik masalar ve sandalye takımları salon dekorasyonunun bir parçası haline gelir. Genellikle misafirler geldiğinde salonda yemek yendiğinden salon dekorasyon fikirlerine katmanız gereken bir başka bir ayrıntı ise konsoldur. Konsol özellikle tabak, bardak setlerinin saklanılmasında olmazsa olmaz mobilya parçalarından biridir. Bazı Salon takımlarında konsol ünitileri olurken çoğunda bu üniteler yer almaz. O nedenle salon dekorasyonu ile uyum sağlayacak bir konsol bulmanız ya da yaptırmanı da son derece önemlidir.

salon dekorasyon fikirleri 4
Salon Dekorasyon Fikirleri

Televizyon Ünitleri

Salon takımlarının en az koltuk ünitleri kadar önemli bir başka unsuru ise televizyon üniteleridir. Direk olarak salonun görünümünü etkileyen bu parçalar genellikle ahşaptan olup – raf ve televizyon sehpası ve dolaplar ile oldukça yer kaplayan ve dikkat çeken bir parçayı temsil eder.

salon dekorasyon fikirleri 5
salon dekorasyon fikirleri 6

Tv ünitelerinde renk duvarlar ve mobilya renkleri ile uyumun son derece önemli olduğunu oldukça geniş bir alanı da kapsadıklarını belirtmekte yarar var.

Salon dekorasyon fikirlerinde olmazsa olmazlardan birisi de kuşkusuz ki sehpa takımlarıdır. Genellikle misafirler geldiğinde önlerine bir şey konulurken kullanmaları için tercih ettiğimiz sehpa takımlarında çok fazla alternatif tasarım olduğunu söylemekte mümkündür. Sehpa takımları olmadan misafir ağırlamanın da pek mümkün olmadığını belirtelim. Son zamanlarda fazla yer kaplamayan iç içe geçebilen yuvarlak başlıklı sehpaların, hem ergonomik olmaları hem de sevimli be işe yarar görünmeleri nedeni ile sıklıkla tercih edildiğini biliyorum.

Perde ve Halılar

Salona bir karakter ve biçim katan en önemli unsurlardan birisini de perde ve halılar olduğunu söylemek sanırım şaşırtıcı gelmeyecektir. Perdeler cam ve duvarların kapladığı alanların neredeyse tamamında yer kapladığı için duvar renkleri, salon ve mobilya takımları ile aynı renk alt tonlarına sahip olması dekorasyonun biçim ve ahengini yakalaması için oldukça önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et