Tüm Saç Renkleri

Teraryum Nasıl Yapılır! Yeni Başlayanlar için Kolayca Teraryum Yapımını Anlatıyoruz

Teraryum: Evinizin içinde kendi adınıza oluşturduğunuz minyatür doğal minik bahçeler olarak adlandırılabilir. Sukulentler gibi yeşillik bitkilerini bir su tankına, cam fanusa veya bir cam şişeye koyarak yetiştirmenin tadını çıkarabileceğiniz. Hatta üretim materyaliniz cam olmasa da bir teraryum yapmış olursunuz fakat dünya genelinde cam kullanılması tercih edilmektedir.

teraryum nasıl yapılır! yeni başlayanlar için kolayca teraryum yapımını anlatıyoruz 1

Teraryumlar son zamanlarda kendi içlerinde bir iç mekana sahip olduğu ve modaya uygun bir şekilde düzenlenebildiği için popülerlik kazanıyor. Kafanıza bu güzel dekor ürünlerini yapmak zor olduğu yönünde bir düşünce oluşmasın, tahmin ettiğinizden çok daha kolay ve ekonomik fiyatlara kendi teraryumunuzu yapabilirsiniz.

Bu makalenin derinliklerinde, yeni başlayanlar için teraryum konusunu incelemelerini sağlayacağız, Teraryum nedir, nasıl yapılır gibi konuları ilk kez yapanlar için bile kolay olacak şekilde açıklamaya çalışacağız.

Teraryum nedir?

Teraryum, su depoları ve cam şişe gibi şeffaf kaplarda hayvanları ve bitkileri yetiştiren bir bahçe türüdür. Cam veya bir kabın içinde doğal minyatür bahçe olarak düşünülebilir. Terrarium nasıl yaptığınıza bağlı olarak kendi dünyanızı yaratabilmenizdir. Etli bitkiler, yosun, kaktüs vb. minik ağaçlar, lavlar ve figürler gibi hatta küçük hayvanlar gibi  herhangi bir küçük boyutlu nesneyi kullanabilirsiniz.

teraryum

Kolayca, yeni başlayanlar internetten, milyonculardan veya pazarlardan dahi bulabileceğiniz malzemeleri değerlendirmek için harika bir tercih. Özel eşyalarınız olmasa bile bahçelerde ve parklarda doğal olarak büyüyen yabani otları ve yosunları bile kullanabilirsiniz. Su kenarını ve ormanı yeniden ürettiği ve doğal bir alan ve fantastik bir orijinal iç yeşil yarattığı için günümüzde modaya uygun, Bir çok bitki evin içine şifa dağıtan bir figürdür.

Teraryum nasıl yapılır! Malzemeler ve prosedürler nelerdir?

Teraryum malzemeleri

 • Şeffaf cam kap veya plastik kap (su tankı, akvaryum balığı kabı, antika bardak vb.)
 • Bitkiler (sukulentler, yeşillik bitkileri, yosun, kaktüs, hava bitkileri vb.)
 • Toprak (karbon toprak, kültürlü toprak, hidro toplar, kırmızı top toprağı vb.)
 • Çakıl  (drenajı iyileştirmek ve zemin yüzeyinde tat vermek için tencere tabanları için)
 • Aktif kömür (suyu arındırın, toprağı taze tutun)
 • Köpük
 • Minyatür figürler, süs eşyaları vb.
 • Bölünmüş, uzun cımbız, kaşık vb.

Fanusta kapaklı olanları tercih etmenizi öneriyoruz, Kabın bir kapağı varsa, şeffaf kaptan fotosentez yapılacak ve bitkiyi nemlendirmek için su buharı üretilecektir. Ayrıca kapak açılıp kapatılarak nem ayarlanır.

10 Adımda Teraryum Yapılışı

 1. Kabın altına bir korozyon önleyici madde koyun
 2. Çakıl ve çakıl döşeyin
 3. Aktif kömür zemine iyice yayın
 4. Su yosunu veya veya gübrelenmiş toprak koyun, yosun daha uzun süre yaşamasını sağlar.
 5. Toprağı döşeyin
 6. Dilediğiniz bitkiyi dikin.
 7. İsterseniz yüzeyi çakıl veya yosunla kaplayın güzel bir görüntü elde edebilirsiniz
 8. İstediğiniz gibi figürler ve süslemeler ekleyin, çocuğunuzun küçük oyuncaklarını bile koyabilirsiniz. Aman ondan izin almadan koymayın çünkü size kızıp teraryumdan almak isteyerek zarar verebilir
 9. Toprağı nemlendirin ve istediğiniz gibi örtün
 10. Doğrudan güneş ışığından uzak, aydınlık bir yerde yönetin
teraryum nasıl yapılır! yeni başlayanlar için kolayca teraryum yapımını anlatıyoruz 2

Teraryum için kullanılan kap şeffaf olduğundan, çakıl, çakıl, kum ve toprak gibi katmanların bitimine dikkat etmek iyidir. Ayrıca, malzemelerin serilmesi ve yerleştirilmesi ile ilgili ayrıntılı çalışma temelde cımbız kullanılarak yapılırsa daha rahat serim yapabilirsiniz.

Teraryum için önerilen düzen nedir?

1. Kabuk kullanın

Kabuk kullanırsanız, kıyı teraryumu yapabilirsiniz. Önce kozmetik kumu veya beyaz kumu biraz daha büyük bir cam kavanoz veya yuvarlak, düz bir cam kaba yayın. Hava bitkileri gibi beyaz kabukları ve bitkileri ekleyin ve yaz için mükemmel bir teraryumunuz olsun. sahilden Anı oluşturmak için aldığınız kabukları kullanabilirsiniz.

2. Bir şekil kullanın

Figürlerle küçük bir dünya yaratın. En sevdiğiniz bitkileri yosun tabanına ekerek, çam kozalakları, meşe palamudu ve mantar, hayvan ve insansı gibi figürler düzenleyerek kendi fantezi dünya teraryumunuzu yaratabilirsiniz. Özellikle hayvan ve lego blok figürleri, hikaye vermeleri kolay olduğu için popülerdir.

Bir ampul veya matara kullanarak bir teraryum yapın. Taş, dal ve bitki gibi yeşillikleri yerleştirmeden önce ampulün içindeki her şeyi çıkarın. Olduğu gibi yanlamasına yerleştirebilir ya da çerçevesine göre düzenleyerek ya da asarak şık bir iç mekan yaratabilirsiniz, bu yüzden şimdi dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca her bir ampul biraz farklı renk ve şekle sahiptir ve kullanılmış olanları kullandığı için aynı zamanda çevre dostudur.

4. Kum kullanın

Çöl atmosferi yaratmak istiyorsanız kum kullanmanızı tavsiye ederiz. Beyaz kum veya renkli kum gibi en sevdiğiniz renge göre yapabilmek güzel. Dikey olarak yönlendirilmiş bir konteyneri yatay olarak kullanmaya cesaret ederseniz, bir derinlik yaratabilirsiniz ve bir adım oluşturmak daha kolay olacaktır.

5. Bir ampul kullanın

Eşsiz bir kapta teraryum yapmak istiyorsanız, bir ampul kullanmanızı öneririz. Türkiye’de çok fazla bu yöntem tercih edilmiyor, Bu sebeple yabancı kaynaklardan ampule teraryum malzemelerini nasıl işleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olun. Eğer bunu yapabilecek kadar yetişkin değilseniz lütfen bir yakınınızdan destek alın. Cam kırıldığı zaman kalıcı hasarlar verebilecek kadar tehlikeli olabiliyor. Teraryumların

ampul teraryum

Her birinin farklı bir dünya görüşü var ve içinde yaşayan hayvanların ve bitkilerin bir hikayesi var gibi görünüyor. Hem ayakta hem de asılı tipin tadını çıkarabilirsiniz, bu yüzden lütfen odanıza uygun dekorasyonun tadını çıkarın.

Terrarium yapımı için önerilen zaman nedir?

Teraryumun ilkbahar civarında yapılması tavsiye ediyoruz. İlkbahar, bitkilerin en canlı olduğu ve taze yeşillikler gibi yeşillerin filizlendiği mevsimdir, böylece yeşilliklerle dolu ferahlatıcı yeşil bir iç mekan yaratabilirsiniz. Bahçe mağazalarında satılan bitkiler iyidir, ancak yosun ve yonca gibi doğal olarak büyüyen bitkiler de teraryum ürünleri olarak kullanılabilir. Hatta sırf teraryum yapmak için uzun zamandır gitmediğiniz bir ormana giderek teraryum da kullanacağınız malzemeleri kendiniz de ormandan doğal ve %100 organik olarak kendiniz de toplayabilirsiniz.

Teraryum için alınacak önlemler nelerdir?

1. Doğrudan güneş ışığından kaçının

Yosun gibi sulak alanları tercih eden bitkilerde, yaprakların yanmasına ve kurumasına neden olabileceğinden, özellikle doğrudan güneş ışığına dikkat edin. Ayrıca, cam kap, ışığı yükseltme özelliğine sahip olduğundan ve şişenin içi ısınma eğiliminde olduğundan, doğrudan güneş ışığına maruz kalmak o kadar iyi değildir. Ancak bitkilerin ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle onları yansıyan ışığa maruz kalacakları gölgeye yerleştirmek veya bahçecilik için flüoresan ışıklar kullanmak en iyisidir.

2. Sıcaklığa dikkat edin

Sıcak yerleri tercih eden bitkileri yetiştirirken dikkatli olun, çünkü sıcaklık büyük ölçüde değişir ve girişte ve dış sundurmada soğumak kolaydır. Mümkün olduğunca iç mekanda sıcak bir yerde saklayın.

3. Farklı özelliklere sahip bitkileri karıştırmayın

Etli bitkiler, hava bitkileri ve yeşillik bitkileri gibi farklı özelliklere sahip bitkiler birbirlerinin büyümesine müdahale edebilir ve ölebilir. Amaç, mümkün olduğunca benzer büyüme süresine ve özelliklerine sahip teraryum yapmaktır. Hatta bazen bitkilerin içinde hayvan beslemek isteyebilirsiniz, severek diktiğiniz o bitkiler hayvanların kahvaltıları veya akşam yemekleri olabilir..

4. Sabit bir yere yerleştirin

Küçük çocukların ve evcil hayvanların ulaşabileceği yerlerde kolaylıkla sallanıp düşebilir. Tehlikeli olduğu için güvenli ve sabit bir yere yerleştirdiğinizden emin olun.

5. Bitkilerin sağlığına dikkat edin

Teraryumdaki bitkiler de küf ve hastalık kapabilir. Bu durumda, hasarın yayılmaması için derhal çıkarın.

Teraryum içeren minyatür bir bahçenin tadını çıkarın

Teraryum, şık ve küçük bir bahçe bahçesidir. Yorgun olduğunuzda görürseniz, kalbinizi iyileştirir. Bir peri masalı gibi fantastik ve çekici bir teraryum alanı yaratmak için neden küçük figürler, cevizler ve çakıl taşları gibi çeşitli aksesuarları kullanmıyorsunuz? Kendi teraryumunuzu yapmak istemiyorsanız, size küçük bir önerimiz var. Minyatür bahçe satın almak için https://www.kalitecicek.com/urunler/teraryum linkine tıklayarak kendi isteğiniz gibi harika teraryumları satın alabilirsiniz.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

7 yorum

Popüler Yorumlar

Gayet güzel detaylı bir anlatım olmuş. Ben kaktüs ile teraryum yapmak istiyorum.

Yoruma git
Pınar Özçelik  -  6 December 2020 / 14:37

Bildiğimiz Teraryum’un gelişmiş bir hali. Biraz bitki bilgisi ile herkes evde yapabilir kanaatindeyim. Zannedersem yosun kullanıyorlar. Bu konudaki detaylı bilgilendirmeyi de site’de vermişler. Burada da cam fanus ve sis olayı güzelleştirmiş.

Yoruma git

Ceyda hanım merhabalar;

Teraryum kaktüs ile iyi bir seçenek gibi duruyor. Zira oldukça uyumlu bir bitki.. Yorumunuz için teşekkürler..

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Gayet güzel detaylı bir anlatım olmuş. Ben kaktüs ile teraryum yapmak istiyorum.

Cevapla

Ceyda hanım merhabalar;

Teraryum kaktüs ile iyi bir seçenek gibi duruyor. Zira oldukça uyumlu bir bitki.. Yorumunuz için teşekkürler..

Cevapla
Pınar Özçelik  -  6 Aralık 2020 / 14:37

Bildiğimiz Teraryum’un gelişmiş bir hali. Biraz bitki bilgisi ile herkes evde yapabilir kanaatindeyim. Zannedersem yosun kullanıyorlar. Bu konudaki detaylı bilgilendirmeyi de site’de vermişler. Burada da cam fanus ve sis olayı güzelleştirmiş.

Cevapla

Teraryum için malzemelerimin tedarikini yaptım. Sitenizden edindiğim bilgilerle bende kendi teraryumumu üretip hatta eşe dosta bile hediye olarak gönderebileceğim. Kaktüsler biraz büyük ama bakalım inş. Sığar

Cevapla

Selda merhaba, küçük ve farklı kaktüsler ile 3 tane teraryum yaotım. Özellikle yeni başlayanlar için mutlaka canlı bitki ekleyeceklerse kaktüs kesinlikle öneririm. Hiç bir zahmeti yok ve uzun zaman boyunca gidiyor.

Cevapla
Sudenaz  -  6 Şubat 2021 / 16:28

biraz daha büyük tutup içine bukalemun yada benzer bir hayvan beslemek istiyorum. Aslında çok da korkuyorum bu hayvanlardan ama yinede deneyeceğim.

Cevapla

[…] Teraryum yapımı tahmin ettiğiniz kadar zor bir iş olmayabilir; Yeterli malzeme ve bilgi ile uzun süre gidecek dayanıklı teraryumlar yapılabilmektedir. Uygun bir kab ve birkaç bitki ile istediğiniz gibi kaliteli teraryum elde edebilirsiniz. […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et