Tüm Saç Renkleri

Saçları Her Gün Yıkamak

saçları her gün yıkamak 1

Saçları her gün yıkamak saçlarınız için kötü bir alışkanlık. Çoğu zaman yağlı saça sahip kişilerin her gün saçlarını yıkamadıkları takdirde yağlı görünümleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarınız işitsek de, uzmanlar bunun tam aksini söylüyor.

Saçların yağlanma sebebi

  • Genetik faktörler
  • E- vitamini eksikliği
  • her gün saç yıkamak
  • uygun olmayan şampuan kullanmak
  • yağlı yiyecekler ve dengesiz beslenme

Saçları her gün yıkama rutininden kurtulmak için ise en az 3-4 gün boyunca saçları yıkamadan bırakmak gerekiyor.

Şampuan ve saç kremlerinin içinde bulunan kimyasalların her gün saç yıkamak suretiyle saça ve saç derisine daha fazla zarar verdiği biliniyor. Bu noktada bitkisel ürünler kullanmak bu zararı en aza indirmek için uygun olabilir. Ancak yine de, saçın ihtiyacı olan nem ve yağı sağlayabilmek için saçları olabildiğince 2 veya 3 günde bir yıkamak çok daha doğru.

Saçları çok sık yıkamanın zararları

Çok sık saç yıkamak saçların nemsiz kalarak kurumasına ve daha fazla kırılmasına neden oluyor. Saçların uzamasını engellediği gibi, her gün saç yıkamak sağlıksız bir saç görünümüne de sebebiyet verebiliyor.

Her Gün Saç Yılamak Zorunda iseniz KURU Saç Şampuanı kullanınız.

Her gün saç yıkamanın önüne geçmek ve temiz hissetmek için son zamanlarda oldukça popüler olan kuru şampuanlar kullanılabilir. Yağlı saça sahip kişiler için kuru şampuanın hayat kurtaran bir yanı da var. Her gün saçlarını yıkayan kişilerin saçlarındaki yağlanma sanıldığı gibi azalmıyor, aksine artıyor. Bu noktada saçın yağlanmasını azaltmak için saç yıkamaya ara vermek, gün aşırı veya 2-3 gün arayla yıkamak gerekiyor ki, bu noktada yağlı görünümden duyulan rahatsızlığı kuru şampuanlarla gidermek gayet mümkün olabiliyor.

Neden Saçlarımız Yağlanır?

Saçları her gün yıkamanın zararlı ve yanlış bir uygulama olduğuna dikkat çeken uzmanlar, saç derisinin salgıladığı sebum miktarını azaltan bu eylem yüzünden saç derisnini daha fazla sebum üretmek için çalıştığını, bu durumun daha yağlı saçlara neden olduğunu söylüyor. Ayrıca her gün yıkanan saçların yapısında da bozulmalar meydana geldiği belirtiliyor.

Kuru saçları her gün yıkamak

Daha temiz ve yağsız saçlara sahip olunacağı düşünülerek her gün yıkanan saçlar bir süre sonra eskisinden daha da sık yağlanan, cansız, kuru ve kırılgan saçlara neden oluyor. Pek çok kişi bu yanlış alışkanlıkları yüzünden neredeyse 12 saat sonra yağlanan saçları yüzünden büyük sıkıntı yaşıyor. Yağlı saçlar kadar, kuru saça sahip olanlar için de son derece zararlı bir alışkanlık olduğunu da belirtmek gerekiyor. Her gün yıkanan saçlar ne yazık ki nem ve yağ ihtiyacını karşılayamadığı için daha da fazla kuruyor. Saçların cansız, mat ve kuru görünmesine neden olduğu gibi, saç dökülmelerinin sebebi de her gün saç yıkamak olabiliyor. Eğer saçınız çok fazla dökülmeye başladıysa bu durum alışkanlıklarınızdan kaynaklanmış olabilir.

Her gün saç yıkama alışkanlığından vazgeçebilmek için saçları olabildiğince geç yıkamaya çalışmak gerekiyor. Öncelikle gün aşırı yıkamakla işe başlayıp, sonrasında ise 2-3 gün aralıklarla saç yıkamak hem yağlanmanın, hem de saç dökülmelerinin önüne geçeceği gibi, saçların daha da kuruyarak cansızlaşmasını engelleyecektir. Saçlarınızı bu süreç boyunca kuru şampuanlarla temizleyebilir ve saç spreyleri ile sönen saçlarınızı daha hacimli gösterebilirsiniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et