Tüm Saç Renkleri

Kısa Saça Dalga Nasıl Yapılır?

Kısa – küt hatta pixie kadar oldukça kısa saça dalga nasıl yapılır bu içerikte ayrıntıları ile sizlere anlatmaya çalışacağım.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hem kısa saç kesimleri, hem de dalgalı saç modelleri yavaş yavaş popülerliklerini yeniden kazanmaya başladı. Özellikle pixie ve mini shag kesimlerini sıklıkla göreceğimiz bu günlerde; en sık tercih edilen modellerden biri olan dalgalı saçlara kavuşmanız için en pratik yöntemleri sizinle paylaşacağız.

İlk aşama elbette ki temiz saçlardan geçiyor. Saç yapınız için uygun olan bir şampuanla saçlarınızı yıkadıktan sonra, bir ayırma fırçası yardımı ile mümkün mertebe elektriklenmesini önleyerek kurutun. Uygulayacağımız dalga işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; saçınızın boyu. Çene ile omuz hizası arasındaki kesimlerde lüle lüle görünüme sebebiyet veren küçük dalgalardan mümkün mertebe kaçının. Tercihiniz her zaman daha fresh ve hacimli bir görünüm kazandıran kalın maşalardan yana olmalı. Şimdi sizlere detaylı olarak maşa, düzleştirici ve fırça fönü ile kolaylıkla uygulayabileceğiniz dalga tekniklerini aktaralım.

kısa saça dalga
Kısa Saça Dalga Uygulaması @dogan__kuafor

Kısa Saça Su Dalgası Nasıl Yapılır?

Küçük ve sık bukleler saçımızı olduğundan da kısa ve basık göstereceği için ince maşalardan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle en rahat kullanacağız maşalar genellikle 25mm ile 32 mm arasındaki kalınlığa sahip olanlardır. Diğer bir dikkat etmemiz gereken nokta ise saçlarımızı olabildiğince eşit tutamlara ayırmak. Bu sebeple başlamadan önce ayırıp, tel tokalarla tutturmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Maşalarken eğer “S” olarak isimlendirilen doğal su dalgası arzuluyorsanız; saç tutamlarınızı maşaya sararken burgu şeklinde hafifçe kıvırarak sarın. Fakat eğer bukle görünümlü bir su dalgası istiyorsanız; saçlarınızı sararken kıvrılmasını önleyin ve düzelterek sarın. İdeal olan 150 ile 180 derece arasındaki ısıda, yaklaşık olarak 8-9 saniye kadar bekletmeniz yeterlidir. Bu süreyi; bütün saç tutamlarınızda aynı şekilde uygulamanız son derece önemli.

Düzleştirici ile Dalga Kısa Saça Dalga

Dalgalı saçlara sahip olmanın tek yolu, maşadan geçmiyor elbette. Eğer maşanız yoksa ya da istediğiniz kalınlıkta değilse; düzleştiricinizle de bu işlemi uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı eşit tutamlara ayırdıktan sonra; elinizdeki tutamın dibinden başlamamaya özen göstererek, saçınızı düzleştiricinizin arasına aldıktan sonra üste doğru bir tur kıvırın ve ardından yavaşça kaydırarak uçlarınıza doğru indirin. Her tutamda aynı noktadan başlamaya özen gösterin.

Fırça Fönü ile Kısa Dalgalı Saç

Hacimli ve hareketli dalgalardan hoşlanıyorsanız, dalgalı fön tekniği sizin için en uygun yöntem olabilir. İhtiyacınız olan şeyler; yuvarlak bir saç fırçası, fön makinesi ve saç bakım serumu. Saç fırçanızı seçerken; arzu ettiğiniz bukle boyutuna uygun olması gerektiğini unutmayın. Her zaman olduğu gibi öncelikle saçlarınızı ince tutamlara ayırın. Ardından her bir tutamı; uçlarınızdan başlayarak saç fırçasına sarın ve diğer yandan da fön makinesi ile ısı uygulayın. Küçük parmak hareketleri ile birkaç kez fırçanızla ileri geri sararak işlemi tekrarlayın. Yalnız mümkün mertebe diplere uygulamaktan kaçının. Tüm saçınız için dalga işlemini gerçekleştirdikten sonra saç uçlarınıza serum uygulayarak; üst kısımların daha hacimli, uçlarınızın ise daha düz ve canlı şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et