Tüm Saç Renkleri

Saç Boya Numaraları ve Anlamı

Evde saç boyayan kadınlar bilir her saç boya numaraları ve anlamı farklı saç boya renk numaralarını içerir. Tecrübeli olanlar bilirler ki bu numaralar her boyama markasında olmasa da temelde aynı anlamı taşır. Ana renkleri – Ara renkleri ve yansıma ( nötralize ) tonları belirlemek için.

Saç boya numaralarından o saç boyasının ana rengini ( siyah mi kahverengi mi ) – Ara rengini ( Küllü mü – dore mi – bakır mı ) ve Yansıma rengini ( Akaju mu – gold mu vs ) Anlayabilirsiniz.

Saç Boyalarındaki Renkler Neyi İfade Eder

Örnek: Aşağıdaki Fotoğrafta Loreal‘in 4.43 saç boyasını ele alalım.

4 ( Ana renk – Kahverengi ) . 4 ( Ara renk yani bakır ) 3 ( Yansıma rengi Auburn ) Bu arada bu saç renginin gerçekten mükemmel olduğunu belirteyim.

saç boya numaraları ve anlamı
Saç Boya Numaraları ve Anlamı

Numaralara her marka aynı uyumluluğu göstermez ama en doğru numaralar Wella Koleston Perfect saç boyası markasında bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Koleston perfect Profesyonel kuaförlerin kullandığı bir saç boya markasıdır.  

Saç Boya Numaralarının Anlamları

Aşağıda ana tonları, ikinci tonları ve en sonda da nötralize (yani turuncu rengi yok etmek, yeşil rengi yok etmek) için kullanılan saç boya numaralarını verdim.

2 / – siyah,
3 / – koyu kahverengi,
4 / – orta kahverengi,
5 / – açık kahverengi;
6 / – Küllü sarışın,
7 / – orta sarışın,
8 / – hafif sarışın,
9 / – parlak sarışın;
0 / – çok parlak sarışın,
11 / – ekstrayarky sarışın.

Numaradan sonraki olan ( / işeretten)  temel gölge yani ikinci isimleri gösterir.

/ 0 – Doğal (ağartılmış ve gri saç renklendirme yeşil parçacıkları içeren, genellikle dikkate alınır)
/ 1 – Küllü;
/ 3 – sarı (altın)
/ 4 – turuncu (bakır)
/ 5 – kırmızı,
/ 6 – Mor ;
/ 7 – kahverengi (çikolata)
/ 8 – Mavi,
/ 9 – Sandra (Mavi + Mor).

Örneğin: 6/4 – bakır tonu ile Küllü sarışın; 01/10 -. Küllü renk tonu ile çok parlak sarışın çizgi sonra ikinci sayı sekonder rengini belirtir.

Örneğin: / 00 – ekstra doğal  tonları; 10/37 -. Altın çikolata gölge ile çok parlak sarışın, belirli bir renk yönünü geliştirmek için, ve renk düzeltme işlemi için kullanılır. Bu boyalar tek başlarına genellikle kullanılmaz ancak başka boyalar ile birlikte karıştırılarak kullanılır ya da renk sonuçlarını düzeltmek için mümkün olduğu.

0/11 – Küllü Boya tonları ; altın tonlar ilave etmeyiniz (Saçlarınız yeşil olur)
0/33 – Golden – altın mor güçlendirir nötralize;
0/43 – Turuncu – bakır  tonları, mavi nötralize;
0/45 – kırmızı – yeşil,  nötralize;
0/66 – Mor – sarı, mor kuvvetleniyor nötralize;

0/81 – – Gümüş renk  güçlendirir mavi –

0/88 turuncu, tonları nötralize eder.

9 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

3 yorum

Yasemin bergamavi  -  11 Mayıs 2020 / 21:28

Merhaba sitenizde pınar altugun saç rengi olarak gösterilen resim için Wella Koleston perfect 8.07 onermissiniz. Benim saçım orta kestane fakat alt taraflarda boya var. Öncelikle boyalı kısma boya silme işlemi yapicam ama asıl sorum boyayı kendi saçıma uyguladığım kısım bu renk olur mu yoksa içine bir parça igor Royal mix 0.22 gerekir mi

Cevapla

Yasemin hanım merhabalar; Kestane saç rengi çok zor bir renktir. Saçlarınızı tamamen açtığınızdan emin olmaslısınız yoksa mutlaka turuncu kalır saçlarınızda. Bunun haricinde bu saç rengini elde etmek için cila yapmanıza gerek kalmaz. Öncelikle saçlarınızı açık, eğer başarılı bir şekilde çiğ bir sarı elde ederseniz boyayın. Sevgiler..

Cevapla
Asli Altay  -  21 Şubat 2021 / 13:05

Merhaba, vegan oldugum icin neva botanic vegan serisini kullaniyorum. 8.33 ve 9.33 numaralarini 30 volum ile birebir karistirarak boyamistim ancak yansimalari biraz daha azaltmak ve turunculugunu almak istiyorum. Bu sefer yarim tup 8.33 ve tam tup 9.0 ile 30 volum kullanarak boyamayi planliyorum. turunculugu azaltmak ve altin yansimayi biraz notrlemek icin neva 0.22 yogun mordan bir cay kasigi kadar eklesem olur mu acaba?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et