Tüm Saç Renkleri

Rasta Saç Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Genellikle hippi dediğimiz neslin ve Amerikan zencilerinin yaptırdığı rastalar ülkemizde bir tarzın sembolü gibi görülmektedir. Örneğin İstanbul Kadıköy’de sıklıkla rastlayabileceğiniz bu saç modelini konya sokaklarında rastlamanız pek mümkün değildir. Rasta saçlar hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu konuda sizlere aktarmaya çalıştık.

Rasta Nedir?

Rasta saç modeli saçın burgu yapılması ile bütünleştirilerek yapılan bir modeldir. Bu tarzı daha çok hippi diye kendini nitelendirilen grup tercih etmektedirler.

rasta nedir?

Rasta saçlar etrafımızda gördüğümüz zaman çok dikkat çeken fakat yaptırmaya bir türlü cesaret edemediğim saçlardan sadece bir tanesi. Hem doğal hem hazır görünümüyle göz alıcı olan rastalı saçlar bir süre daha trendlerdeki yerini koruyacak gibi görünmektedir. Rasta saçları istiyor fakat yaptırmaya cesaret edemiyorsanız size iyi bir haberimiz var. Geçici rasta yaptırabilirsiniz. Hem de çok kolay bir şekilde! Rasta hem erkeklerde hem de kadınlarda görebildiğimiz bir saç türüdür. Eğer kalıcı rastayı yaptıracaksanız bir kez daha düşünün deriz çünkü kalıcı rastayı yaptırıp beğenmez ve kararınızdan vazgeçecek olursanız saçlarınızı kökünden kestirmeniz gerekecek. Rasta saçı yaptırmaya kesin olarak karar verirseniz saçınızın boyunun omzunuzda olması yeterli bir kıstas.

Rasta Saç Nasıl Yapılır

Öncelikle rasta saç örgüsü gerçek ve sahte olarak ikiye ayrılıyor. Gerçek rasta tek tek saçın her bir alanının saç diplerinden ayırıp örerek yapılmakta ayrıca tığ ile önceden var olan takma rastalı saçlar da kaynak yapılabiliyor.

Sahte Rastalar ise iki türlü yapılmakta. En kolayı saçlarınızı saç şekillendirici ile birlikte dipten uca doğru çeviriyoruz. saç maşası ile tek tek ayırarak çevirdiğimiz bu saçlara tutuyoruz. Ve bu şekilde tüm saçlarımıza uyguluyoruz.

İkinci yöntemde ise birinci yöntemden tamamen farklı olarak saçlarımızı parçalara ayırıp örüyoruz. Ve örgü iplikleri de parçalara ayırıp ördükten sonra bunları saçlarımıza tıpkı kaynak yapar gibi aralarından geçirip tutturuyoruz. İkinci video’da yapılışı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu rastalı saçların yapımının 5 saate kadar sürdüğünü hatırlatalım. Ayrıca saçlarınızın çok uzun olmasına gerek yok omuzlarınıza kadar düşen saç uzunluğunda da yapabilirsiniz.

Sahte rastalı saçlar saça zarar vermez, kolaylıkla çıkabilir, Örgüleri çıkardıktan sonra saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Rasta Saç Nasıl Yıkanıyor?

Rastalı saçların nasıl yıkandığı çok sorulan sorular arasında yerini kimseye kaptırmamakta kararlı. Saçların burgu yapılması ve zincirlenmesi ile bu modelin oluşturulması sebebiyle saç diplerine suyun ulaşması bir hayli zor. Eğer saçlarınızı rasta yaptırdıysanız saçınızın kepeklenmemesi ve yağlanmaması için saç diplerinize şampuan ve suyun ulaştığından emin olmalısınız. İyice yedirerek yıkamalısınız. Ayrıca yıkarken soğuk ya da ılık su kullanmanız gerekmekte. Sıcak su rastaların yapışmasını sağlayan malzemenin erimesine ve kopmasına sebep olacaktır.

Rasta Yaptırmak Saça Zarar Verir Mi?

Rasta yaptırmak tam anlamıyla saça zarar vermese de uzun vadede kullanımı saçların nefes almasına engel olduğu için tavsiye edilmemektedir. Uçlarının kırılmaması ve kepek oluşumunun önüne geçmek için de yağlı saçlara özel şampuanlar tercih edilmelidir.

Rasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarımızı boyattığımız zaman nasıl dip boyası geliyor ise rasta yaptırdığımız zaman da kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 4 ayda bir olmak üzere bakıma gidilmelidir. Her bakımda duruma göre gerekirse tiftiklenen rastalı saçların üzerinde de oynama yani düzenleme yapılır.

Rastalı Saç Boyanır Mı?

Aslında bu sorunun iki seçenekli cevabı var. Eğer saçınıza yaptırdığınız rasta gerçek saçtan yapılmış bir rasta ise evet, saçınızı boyayabilirsiniz fakat rastanız yapılırken sentetik saç kullanıldıysa bu durumda saçınızın rengini değiştiremeyeceksiniz.

rasta-sac-modeli6

Rasta yaptıktan sonra…

Saçlar açılır mı? Hayır saçlarınızı açamazsınız.

Arkadaşlar gerçek rastalı saçları açmak mümkün değildir ancak saçlarınızı keserek rastalardan kurtulabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkayabilirsiniz ancak kuruması gerçekten özellikle kış aylarında çok zordur. Yılda ikikere bakım gerektirir ama bakımı da gerçekten zordur.

Rastalı saçlar boyanabilir ancak boyadıktan sonra dipten gelen saçlar saç uçlarındaki değişim bunları tekrar aynı renge getirmek mümkün değildir o nedenle pek tavsiye etmiyorum.

Rastalı saçlar saça zarar verir arkadaşlar. Saçlarınızın diplerinin zayıflamasına saç dökülmelerine ve uzun süreli kullanımlarda saç diplerinizi çok geriyorsanız kelleşmeye bile neden olabilir. Ancak sadece saç uçlarında bulunan rastalar saça zarar vermez. Bakım yaparken şampuan ve sabun kullanmayan kullanılmasını tavsiye etmeyenler de var ancak bunlar kişisel yorumlardır.

Rastalı Saçlar ve Modelleri

3
rasta-sac-modeli
rasta-sac-modeli1
rasta-sac-modeli2
rasta-sac-modeli3
rasta-sac-modeli4
rasta-sac-modeli5
rasta-sac-modeli7
rasta-sac-modeli8
rasta-sac-modeli9
rasta-sac-modeli10
rasta-sac-modeli11
rasta-sac-modeli12
rasta-sac-modeli13
rasta-sac-modeli14

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Merhaba !!
Ben bakımlıkadın.net'in moda editörü ve medya sorumlusu Şule BAŞER. Bana sormak istediğiniz soruları lütfen konularıma yorum yaparak sorunuz.
[email protected]

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] Rastalı saçlar için örnek saç kesim ve nasıl yapıldığına dair geniş bilgiyi ilgili içeriğimizde bulabilirsiniz. […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et