Tüm Saç Renkleri

Primolut N Ne İşe Yarar, Muadilleri Nedir, Fiyatı Ne Kadar

Bayanları ilgilendiren bir ilaç hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Birçok bayan bu ilaç hakkında sürekli detaylarını soruyor. Bugünkü bahsedeceğimiz konu primolut n isimli ilaç hakkında olacaktır. Primolut adet geciktirici ilaç olarak bilinmektedir, tabiki sadece adet geciktirmiyor. Adet ve bayan hormonları ile ortaya çıkan birçok sorunu çözüyor. Üretimi Almanya’da yapılan bu tabletin ülkemizde Bayer İlaç Sanayi eczanelere tedarik edilmektedir. Adet olamama, adet(regl) sıkıntıları, adet zamanın değişmesi gibi birçok kadın hastalıklarına çare olan bu formül beyaz sarı kutularda satılmaktadır. Eczanelerde reçete ile alınması mümkündür. Günümüzde binlerce bayan tarafından kullanılmaktadır. Güzel sonuçları olması ve işe yaramasından dolayı da her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır. Bu ilaçla ilgili kafanıza takılan tüm soruları www.kombinkadin.com adresinden öğrenebilirsiniz. Bu sitede çok daha detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Primolut N Nedir?

Primolut N adet kanamasının zamanının ayarlanması amacıyla jinekologlar tarafından sıkça reçete edilen progestin grubu ilaçtır. Rahim kaynaklı ve adet döngüsü ile ilgili birçok problemde kullanılan ilaç, vücutta hormonal dengeyi değiştirerek etki gösterir. Doğum kontrolü ve gebeliği engellemek amacıyla kullanılmaz. Eczanelerden reçetesiz olarak da temin edilebilen ilacın doktor kontrolü olmadan kullanılması önerilmemektedir.

Primolut-N, 30 tabletlik ambalajlar halinde bulunan bu ilaç kadınlarda rahim iç tabakasının dağılmasını önleyici ve adet geciktirici etki yapmaktadır. Özellikle adet geciktirici olarak kullanılmasına rağmen rahim kaynaklı kanama bozukluklarında, adet görememe durumunda, adet öncesinde yaşanan rahatsızlıkların tedavisinde, meme dokusunun adet döngüsüne bağlı olarak bozukluk ortaya çıkmasında kullanılır. Primolut-N fiyatı 2019 itibari ile 14.02 TL’dir.

Primolut Nasıl Bir İlaçtır?

Primolut nedir 30’lu tablet formlarında adet ile ilgili tüm rahatsızlıklarda kullanılan sarı kaplı ilaçtır. İçindeki tabletlerin rengi beyazdır ve açıldıktan sonra hemen kullanılmalıdır. Birçok bayan tarafından ecza dolapların sürekli bulundurulur. Etken maddesi noretisteron isimli bileşendir. İçeriğine baktığımızda güçlü bileşenler mevcut ve bunlarda insan vücudu için zararlı olmayacaklardan seçilmiştir. Kullanmak isteyenler için içeriğin sorunsuz olduğu bilgisini verebiliriz.

primolut n ne i̇şe yarar, muadilleri nedir, fiyatı ne kadar 1

Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Ne işe yaradığını altta listeledik. Bu kullanım yerlerinde bu ilacı tercih edebilirsiniz, doğru noktada kullanmanız size çok iyi sonuçlar sağlayacaktır.

  • Adet(regl) olmadan önce ortaya çıkan sıkıntıların tedavisinde
  • Adet olamama durumun tedavisinde
  • Adet normal döngüsünden önce ve sonra olması durumunda
  • Rahmin iç yapısının çeşitli hastalıklara karşı korunması için
  • Memenin yapısında ortaya çıkan bozukluklarda
  • Adeti daha ileri bir tarihte olmasını sağlamak için kullanılır.

Primolut-N Etken Maddesi Nedir

Primolut-N tabletleri içerisinde etken madde olarak 5 mg Noretisteron kullanılmaktadır. Noretisteron’a ek olarak yine içerisinde laktoz, mısır nişastası ve magnezyum stearat bulunmaktadır.

Bu etken madde kadınlarda adet döngüsü, kanama miktarı, yumurta oluşumu gibi olaylarda doğrudan etkili olan progesteron hormonunun sentetik türevidir. 

Primolut-N Etkileri Nedir

Primolut-N ilacının en büyük etkisi adet geciktirici olmasıdır. Bir çeşit progesteron hormonu olan noretisteron sayesinde Primolut-N, rahim iç dokusunun parçalanmasını engelleyerek adet kanamasını geciktirir.

Nasıl Kullanılır?

Doğru kullanımlar çok önemlidir, fayda görmek içinde kesinlikle kullanım şekline uymak gerekmektedir. Birçok ilaç kullanan kişi yanlış şekilde kullandığından istediği yararı göremiyor.

-Doktora gidip bu ilacı reçete etti iseniz doktorunuzun size sunduğu kullanım şekline uyun. Doktorunuz herhangi bir öneride bulunmadı ise aşağıdaki gibi kullanmalısınız.

-Ortalama olarak bir günde 2 ya da 3 tablet kullanılmalıdır. Bu doz geçirilmemelidir.

-Bu tabletler tek parça halinde çiğneme yapılmadan bol su ile yutulmalıdır.

-Çocuklarda kesinlikle kullanmayın, hamile ve emziren kişilerde mutlaka doktor reçete ise kullanmalıdır.

-Kalp krizi ve beyin kanama riski olanlar ise kesinlikle bu ilaçtan uzak durulmalıdırlar.

-Meme kanseri olan bayanlarda bu ürünü kullanmamalıdır.

Primolut N Kullanım Alanları

Primolut N ilacının kadınlar arasında en yaygın kullanım alanı adet döngüsünü düzenlemek, kanamayı geciktirmek veya erkene almaktır. Bunun yanı sıra rahim ve adet döngüsü ile ilgili bazı problemlerde hekimler tarafından reçete edilebilir. İlacın reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir:

Rahim kaynaklı kanamalar

Adet görememe

Premenstrual sendrom

Endometriozis

Adet kanamasının zamanının ayarlanması

Kullanım şekli: Primolut N kullanım süresi ve dozu kullanım alanına bağlı olarak hekim tarafından belirlenir. Doktorun belirttiği doza uygun olarak ilacı çiğnemeden, bol su ile yutunuz.

Uyarı: İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç gün içerisinde adet görülmesi beklenir. Eğer aksi bir durum söz konusu ise gebelik ihtimalinden dolayı doktorunuza başvurunuz.

Ne Gibi Yan Etkileri Bulunur?

Primolut yan etkileri bulunmaktadır bunları bilerek hareket etmenizde fayda vardır. Bu yan etkiler görülme durumunda kullanımı durdurup doktorunuza muayene olun.

-Cilt renginin sarıya dönmesi ve sarılık ihtimali

-Vücutta ödemin meydana gelmesi

-Soluk alıp vermede zorluk

-Mide de bulantı durumu

-Ciltte ışığa karşılık hassasiyet

-Baş bölgesinden dönme

Primolut N kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etkiler vajinal akıntı, adet kanamasının azalması veya hiç görülmemesi, baş ağrısı, bulantı ve ödemdir. Bunun dışında daha seyrek olarak kurdeşen, ciltte döküntü, görme sorunları ve nefes darlığı görülebilir.

Uyarı: İlacı kullandıktan sonra ruhsal çöküntü, baş dönmesi, karın ağrısı ve sarılık gibi durumların görülmesi halinde ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza başvurunuz.

Fiyatı Ne Kadardır?

Eczane dışında herhangi bir yerde satışı yoktur. Reçeteli ile satılmaktadır, reçete edildiğinde devlet tarafından edeli karşılanmaktadır. Bunun yanında paketi yırtık ürünleri almayın. Doğru yerde muhafaza edin özellikle çocuklardan uzak tutun. 25 derecede rutubetsiz. yerlerde saklayın.

Primolut N 5 mg 30 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 17.26 TL’dir.

Muadilleri Nelerdir?

Primolut muadileri bulunmaktadır. Tabi ki muadilleri tam aynı etkiyi göstermiyor ama yakın sonuçlar alabilirsiniz. Bu ilacı çeşitli sebeplerden dolayı bulamazsanız aşağıda size saydıklarımızdan birini kullanabilirsiniz.

  • Tarlusal tablet
  • Cyclo-Progynova draje
  • Lutenyl
  • Duphaston

12 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

kısa saç  -  8 Ağustos 2019 / 12:37

Sitenizde aradadığım tüm bilgileri bulabiliyorum, çok teşekkürler sitenizi seviyorum.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et