Tüm Saç Renkleri

PMIS Hastalığı Nedir

PMIS aslında bir sendrom adıdır ve Corona – Covid 19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada çocuklarda görülen sendrom ile birlikte adı tekrar duyulmaya başlanmıştır.

Bütün dünyanın yeni tip korona virüs nedeniyle çok büyük bir salgınla mücadele ettiği bir dönemde özellikle çocuklarda görülen yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalınma durumu var. Yeni tip korona virüsün henüz etkileri şiddetini korurken karşı karşıya kalınabilecek olan hastalığın adı PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu). Henüz hakkında çok bilgi sahibi olunmasa da ilerleyen günlerde kamuoyunu meşgul edebilir. Özellikle anne ve babaların endişesi yeni tip korona virüs gibi çocuklarda bu hastalığın da salgın halini alması.

PMIS’in Corrona ile bağlantısı var mı?

Peki PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu) korona gibi yayılabilir mi? Corrona ile herhangi bir bağlantısı var mı?

  Henüz net olarak kanıtlanmasa da yeni tip korona virüsün çocuklarda görülen PMIS hastalığının yayılmasında bir takım etkilere sahip olduğunu gösteren muhtemel vakalar var. Özellikle Amerika’da görülen ve oradan Avrupa’ya geçiş yapan sendrom şu ana kadar 230 vakaya ve 2 ölüme neden oldu.

Belirtileri nedir?

Yeni tip korona virüsün (covid-19) gribe benzediği bilinmekte. PMIS (Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu) ise kawasaki ile benzer belirtiler gösteriyor. Özellikle görülen belirtileri arasında kalp sorunları, karın ağrısı ve ateş olduğunu söyleyen uzmanlar gerekli önlem alınmadığı takdirde bu sendromun daha fazla yayılarak çok sayıda can kaybına neden olabileceğini belirtiyor.

Uzmanların belirtiği bir diğer önemli nokta ise erken tedavinin bu hastalıkta ölüm oranlarını azaltacak olması.

2021 yılında %94 koruyuculuğu kanıtlanan aşılar ile birlikte salgının Ağustos ayından sonra etkisinin azalacağı açıklanmakta. Bu sendromun ileri de nasıl bir etki yaratacağı ise maalesef hala bilinmiyor.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

elvin günay  -  16 Kasım 2020 / 22:29

Değerli bilgileriniz için öncelikle teşekkürler. Bir yakınımın yurtdışında bulunan çocuğu da bu dertten müzdarip oldu. Onun çok fazla karın ağrısı ve ateşi oluyordu. İlk olarak çok zor tespit edildi. Tespiti ile tedavisi başladı. Tedavi çok ağır geçiyor. Ateş atakları çok oluyor. Lütfen dikkatli olalım gerçekten iyileşme süreci çok sancılı. En ufak belirtide doktora danışmak gerekiyor. Dediklerine göre salgın olarak artacakmış.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et