Tüm Saç Renkleri

Organik ve Doğal Saç Boyası Hakkındaki Gerçekler

Son yıllarda saç boyalarında var olan kimyasalların zararları üzerinde pek çok bilimsel araştırma yayınlandı. Uzun süre kullanımda bu kimyasalların saç derisi ve saç yapısında zayıflama ve pullanmalar yaptığını biliyoruz.

Saç boyasında en çok kullanılan zararlı kimyasallar Amonyak;
Bunun dışında;

Paraben ( Bakteri oluşumunu engellemek için kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir madde)
SLS (Kimyasal olarak hiç bir temizlik etkisi olmayan ancak fazlaca köpürme işine yarayan sodyum laureth/ loril sülfat (sles/sls) ürünü )
Resorsinol (Rezorsinol, C₆H₄ (OH) ₂ formülüne sahip organik bir bileşik )

organik ve doğal saç boyası hakkındaki gerçekler 1

Uzm Doktor Birnur Aral‘ında belirttiği gibi kına dışında mağaza ve Kuaförlerde kullanılan ve satılan tüm saç boyalarında mutlaka kimyasal maddelerin bulunduğu gerçeğini göz ardı etmeyelim.

Organik ( saç şampuanı olarak piyasada satılan ya da doğal katkısız ) adı altındaki saç boyalarının içeriğinde organik içerikli yağlar olduğunu ancak yine de kimyasalların kullandığını söyleyebiliriz.

Aynı Şekilde Paketlemede‘de tamamen doğal ve organik içerikler’de bulunmadığı gibi FDA, kozmetik ürünlerini Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası ve Adil Ambalajlama ve Etiketleme Yasası ile düzenlemekte ve bunların hiçbiri “organik” terimini tanımlamamaktadır.

Özetle, Dr. Aral kına olmayan ve organik veya doğal olduğunu iddia eden saç boyalarının işe yarayabilmesi için mutlaka sentetik maddelerin kullanılması gerektiğini belirtmekte.

Önemli: Saç boyasının güvenli olması için organik veya doğal olması gerekmez ve saçınızı renklendirmek konusunda hem sağlıklı hem de çevre bilincine sahip olan Vegan Saç boyalarını kullanabilirsiniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et