Tüm Saç Renkleri

Augmentin Nedir?

Augmentin bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan geniş spektrumlu antibiyotik ilaçtır. Geniş spektrumlu antibiyotikler aynı anda birçok bakteriye karşı etki gösterebildiğinden dolayı yaygın bir kullanım alanına sahiptir. 

Augmentin Etken Maddesi

Augmentin her bir tabletinde 875 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit etken maddelerini içermektedir. Amoksisilin, penisilin türevi antibiyotik etken maddedir ve bakteri öldürücü etkiye sahiptir. Klavulanik asit ise amoksisiline karşı direnç oluşmasını engeller.

Augmentin Kullanım Alanları 

Augmentin bakteri kaynaklı birçok enfektif hastalıkta kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir:

augmentin
Augmentin
  • Sinüzit tedavisi
  • Orta kulak iltihabı tedavisi
  • Tekrarlayan bademcik iltihabı tedavisi 
  • Kronik bronşit atağı tedavisi
  • Akciğer iltihabı hastalıklarının tedavisi
  • İdrar yolları ve böbreğin bakteriyel iltihabı hastalıklarının tedavisi
  • Çıban, apse, iltihaplı yaraların tedavisi
  • Diş ve diş eti apselerinin tedavisi
  • Enfeksiyona bağlı düşükleri ve lohusalık humması gibi enfektif hasalıkları önleme

Kullanım Şekli: Augmentin enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak doktorun belirttiği doza uygun olarak 12 saatte bir olacak şekilde, yemeklerden hemen önce, bol su ile çiğnenmeden yutulur. Bütün olarak yutamayanlar ilacı ikiye kırarak peşpeşe içebileceği gibi ilacın süspansiyon şeklini de kullanabilir. Tedavi süresi 14 günü geçmemelidir.

Uyarı: Augmentin içerisindeki amoksisilin, penisilin türevi etken maddedir. Penisilin alerjisi olanlar tarafından kullanılmaz.

Muadil İlaçlar

Amoklavin, Amoksilav, Bioment, Clavomed, Klamoks, Klavon, Klavunat, Klavupen

Yan Etkiler

Augmentin kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler mide bulantısı, ishal, kusma ve deride mantar (kandida) enfeksiyonudur. Bunlar hafif seyirli yan etkiler olup kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir. 

İlacın daha az görülen, daha ciddi yan etkileri ise ateş, boğaz ağrısı, üşüme-titreme nöbeti, halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı, kanlı ishal, deride kaşıntı, gözlerde sarılık, diş renginde değişiklik, kaşıntı ve döküntü gibi durumlardır. Bu etkiler ortaya çıktığında doktorunuza başvurunuz. 

Uyarı: Augmentin sersemlik ve baş dönmesi gibi durumlara sebep olabileceğinden dolayı araç ve makine kullanımını olumsuz etkileyebilir. 

Fiyat

Augmentin 1000 mg 10 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 16.79 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Hayat kurtaran ilaç. halsizlik yaptığı doğrudur ancak vücut direncim canavar gibi arttı.

Dişteki enfeksiyondan kaynaklanan ağrıyı sabah akşam kullanımında üç gün sonra gideren antibiyotiktir.

https://eksisozluk.com/entry/87482322

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et