Tüm Saç Renkleri

Klamoks Nedir? Şurup ve Tablet Kullananlar

Klamoks bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan geniş spektrumlu penisilin grubu antibakteriyel ilaçtır. Geniş spektrumlu antibiyotikler birden fazla bakteriye karşı etki gösterdiğinden dolayı doktorlar tarafından sıkça reçete edilmektedir. Fakat bilinçsiz antibiyotik kullanımı direç gelişimine sebep olabileceğinden dolayı bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Klamoks Etken Maddesi

Klamoks her bir tabletinde 875 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit etken maddelerini içermektedir. İlacın içeriğindeki amoksisilin bakteriler üzerinde yok edici etkiye sahip, geniş spektrumlu penisilin türevi etken maddedir. Klavulanik asit ise bakterilerin penisilinlere karşı direnç sağlamak için ürettiği beta laktamaz enziminin etkinliğini engelleyerek penisilinlerin etkinliğini arttırır.

klamoks nedir? şurup ve tablet kullananlar 1

Klamoks antibiyotik şurup iğne ve tablet şeklinde bulunabilmektedir.

Kullanım Alanları

Klamoks vücutta görülen bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte ilacın yaygın olarak reçete edildiği öncelikli durumlar şu şekildedir:

  • Tekrarlayan bademcik iltihabı tedavisi
  • Sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisi
  • Diş abseleri ve diş eti enfeksiyonlarının tedavisi
  • Çıban, abse ve iltihabi yara gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisi
  • İdrar yolları enfeksiyonu ve böbreklerin bakteriyel iltihabı tedavisi
  • Kronik bronşitin akut atakları ve akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonları tedavisi

Kullanım Şekli: Klamoks enfeksiyonun seyri ve şiddetine göre doktorun belirttiği dozlarda kullanılmalıdır. Doktorunuz başka şekilde belirtmediği sürece hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlarda günde 2 kez 625 mg tablet, şiddetli enfeksiyonlarda ise günde 2 kez 1000 mg tablet olacak şekilde 12 saatte bir, yemeklerden önce bol su ile çiğnemeden yutulur. Tedavi süresi doktor gözetimi olmaksızın 14 günü aşmamalıdır.

Uyarı: Klamoks içeriğindeki  amoksisilin penisilin türevi bir etken madde olduğundan daha önceden penisilin alerjisi öyküsü olan hastalarda  kullanıma uygun değildir.

Muadilleri

Amoklavin, Amoksilav, Augmentin, Bioment, Clavomed, Croxilex, Klavon, Klavunat, Klavupen, 

Yan Etki

Klamoks kullanımına bağlı en sık görülen yan etkiler ishal, bulantı, kusma, mukozaları ve cildi etkileyen mantar enfeksiyonudur. Bunlar tedavi bittiğinde kendiliğinden düzelen hafif seyirli yan etkilerdir. 

İlacın daha seyrek olarak görülen yan etkileri ise baş dönmesi, baş ağrısı, sindirim güçlüğü, deride döküntü, kaşıntı, kurdeşen, karaciğer fonksiyon testlerinde orta dereceli artış, diş renginde değişiklik, kasılma ve nöbet olarak raporlanmıştır. Bu etkilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Fiyat

Klamoks BID 1000 mg 14 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 17.26TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Özellikle yumuşak doku iltihaplarında son derece başarılı bir antibiyotik. gripin ile büyümüş bir nesil için gayet makul ebatlara sahip de denebilir.

Dişçimin bana verdiği antibiyotik. Bunu içtikten sonra 20’lik dişlerimi çekecekmiş.

Tam emilim için yemeklerin başlangıcında içilmesi gereken antibiyotik.

Eğer alerjiniz varsa üst dudağınızı bile şişirebilir doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Yüksek ateş sebebi ile 2 gün kullanabildiğim, akabinde beni feci şekilde ishal yapan antibiyotik. Böyle bir ishal görmedim, eğer muadilini bulursanız bunu kullanmayın derim

https://eksisozluk.com/entry/26956662

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et