Tüm Saç Renkleri

Metsil Damla ve Şurup Nedir?

Metsil bağırsaklarda biriken gazın atılımını kolaylaştıran ilaçtır. Başlıca bebeklerde ve çocuklarda gaza bağlı ortaya çıkan şişkinlik, huzursuzluk ve sancı şikayetlerinin giderilmesi amacıyla reçete edilen ilaç yetişkinler tarafından da kullanılabilmektedir. Metsil reçetesiz olarak da eczanelerden temin edilebilmektedir.

Metsil Etken Maddesi

Metsil ilacının her 1 mililitresinde 66,6 mg simetikon etken maddesi bulunmaktadır. Bu etken madde bağırsakta köpük oluşumunu engeller ve gaz kabarcıklarını dağıtır.

bebeklerde metsil damla ve şurup kullanımı
Bebeklerde Metsil Damla ve Şurup Kullanımı

Metsil Kullanım Alanları

Metsil damla vücuttan atılamayan gazın sebep olduğu semptomların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Mide-bağırsak ülseri, kronik safra kesesi iltihabı, irritabl kalın bağırsak sendromu ve divertikülit gibi durumlara bağlı olarak veya doğrudan hava yutulmasından kaynaklanan gaz şikayetinin ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte hastanelerde karın röntgeni çekmeden önce bağırsaklarda biriken havayı azaltmak için hastalara uygulanır.

Kullanım Şekli: İlacı doktorunuz başka şekilde önermediği müddetçe yemeklerden sonra ve yatmadan önce suyla veya herhangi bir içecekle karıştırarak içiniz. Günlük doz 2 yaş altı çocuklarda günde 4 kez 8’er damla, 2 yaşından büyükler için ise günde 4 kez 15’er damladır. 

Uyarı: Metsil ilacı gaz çıkarmaya yardımcıdır ancak sürekli gaz problemi yaşıyorsanız bu duruma sebep olan asıl etken belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Günlük yaşam ve beslenme alışkanlığında yapacağınız ufak değişiklikler bu konuda faydalı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Muadil İlaçlar

Metigast, Metsikon, Sab Simplex

Yan Etkiler

Metsil kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etkiler baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve burun akıntısıdır. Bunlar hafif yan etkilerdir ve kendiliğinden geçmesi beklenir. Ellerde, ayaklarda, bileklerde, dudaklarda, ağızda veya boğazda şişkinlik; ciltte yaygın döküntü gibi durumların görülmesi halinde ilacı kullanmayı bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Metsil 66,6 mg 30 ml damla ilacın 2019 güncel satış fiyatı 9.85 TL‘dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et