implant
Tüm Saç Renkleri

Bilaxten Nedir? Yan Etkileri

Bilaxten hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan antihistaminik grubu ilaçtır. İkinci kuşak ilaçlar arasında yer alan Bilaxten yan etkilerinin az ve etki süresinin uzun olması bakımından antihistaminikler arasında en çok reçete edilen ilaçlardan biridir.

Bilaxten Etken Maddesi

Bilaxten her bir tabletinde 20 mg bilastin etken maddesi içermektedir. Bilastin seçici histamin H1 reseptör karşıtı etken maddedir. Histamini bloklayarak alerjik semptomların ortadan kalkmasını sağlarken uykuya eğilim gibi problemlere yol açmamaktadır.

Bilaxten İlaç

Bilaxten Kullanım Alanları

Bilaxten ilacının temel kullanım alanı vücutta histamin artışına bağlı olarak ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılmasıdır. Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, gözlerde sulanma şikayetleriyle ortaya çıkan alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik rinokonjonktivit gibi tip 1 alerjik reaksiyonlarda reçete edilmektedir.

implant

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker rahatsızlığında görülen deri döküntüleri ve kaşıntı problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli: Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece Bilaxten günde bir kez, kahvaltıdan önce bol su ile alınmalıdır. İlacı aldıktan sonra 1 saat süreyle yemek yenmemelidir. Eğer yutmada güçlük çekiyorsanız ilacı ikiye bölerek kullanabilirsiniz.

Uyarı: Meyve suları ilacın sindirim sisteminden emilimini olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı ilaç aldıktan sonra en az 1 saat meyve suyu tüketmeyin.

Muadil İlaçlar

Alarex

Yan Etkileri

Bilaxten ilacının kullanımına bağlı olarak görülen en yaygın yan etkiler baş ağrısı ve sersemliktir. Bunun yanı sıra daha seyrek görülen etkiler arasında baş dönmesi, karın ağrısı, yorgunluk, iştah artışı, kilo artışı, bulantı, ishal, gastrit, vertigo, susama, ağız kuruluğu, uçuk, ateş ve kulak çınlaması yer almaktadır.

Uyarı: Gebelikte “B” kategorisi olan Bilaxten doktorun onay vermesi halinde kullanılabilir. İlaç kullanımına bağlı olarak nefes darlığı, çarpıntı, bilinç değişikliği gibi durumlar ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakınız ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Fiyat

Bilaxten 20 mg 20 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 12.74 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Özellikle ilkbahar aylarında burun akıntısı için sürekli kullandığım ve yan etki olarak olumsuz bir durumla karşılaşmadığım hede.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

2 yorum

Abdulmelik Genç  -  19 Nisan 2020 / 22:50

Uykudan önce almanızı tavsiye ederim benim gibi direksiyon başında alırsanız gözleriniz kapanır kaza yapma ihtimaliniz olabilir dikkat edin. Allarset 10 mg daha etkili ama nereye kadar…

Cevapla

kullanıcı yorumunuz için teşekkürler..

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et