Tüm Saç Renkleri

Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Okul çağındaki çocukların sağlıklı gıdalar ile düzenli bir şekilde beslenmesi sağlık ve gelişim için çok önemlidir. Bu konumuzda sağlıklı ve doğal besinler ile okul’da öğlen aralarında hazırlayabileceğiniz sağlıklı ürünleri sıralayıp beslenme çantasında bir hafta boyunca sıkılmadan yiyebileceği günlük menülerini eklemeye çalıştık.

Beslenme çantasında olması gerekenler nelerdir?

Okul çağındaki çocukların beslenmesi, vücut gelişimini doğrudan etkilemektedir. Doğru beslenen çocukların vücut gelişimi, diğer çocukların vücut gelişiminden daha iyidir. Çocuk yaşta yeterli beslenmeyen çocuklarda kronik hastalıklar baş göstermektedir. Kemik gelişimi yetersiz olan çocuklarda kemik sorunları başlamaktadır.

ÖNEMLİ: Zihinsel gelişim için ihtiyaç olan omega 3 vitaminini yeterli seviyede almayan çocuklarda zihinsel problemler meydana gelmektedir. Bu yüzden doğru şekilde hazırlanmış bir beslenme çantası oldukça önemlidir. Peki beslenme çantasında neler bulunmalıdır?

beslenme okul çantası nasıl olmalı?
Beslenme Okul Çantası Nasıl Olmalı?

Beslenme çantasında zararlı yiyecekler bulunmamalıdır!

Günümüz GDO içerikli cips ve kola türü yiyecekler, çocuklarımızın baş düşmanıdır. Çikolata, cips ve kola ile karnını doyuran bir çocuk sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Özellikle okul kantinlerinde satılan hazır yiyecekler ve çikolata türü yiyecekler, çocukların sağlığı için zararlıdır. Çikolata, gofret ve benzeri abur cuburlar çocukların sağlıklı beslenmesini önlemektedir.

Çikolata tüketimini haddinden fazla gerçekleştiren çocukların dişleri kısa sürede çürümektedir. Küçük yaşta fazla abur cubur tüketen çocukların ağız ve diş sağlığı problemi ömür boyu devam etmektedir. Gelişme çağındaki çocukların bedensel ve ruhsal gelişimine dikkat etmek gerekir.

GDO içerikli yiyecekler, çocuklarda obeziteye neden olmaktadır. Bu madde beyinde sürekli yemek yeme hissi meydana getirmektedir. Bu nedenle çocuklar haddinden fazla besin tüketmeye başlamaktadır. Ne kadar yediğini bilmeyen çocuklar kısa sürede obezite olmaktadır. Aşırı kilolar çocuğun okul yaşantısını ve sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir.

beslenme çantasında neler olmalıdır? 1
Kaynak: PeynirciBaba

Okul beslenme çantasında neler olmalıdır?

Okul çağındaki çocukların beslenme çantasında, protein, kalsiyum, omega 3, karbonhidrat ve enerji vitaminlerini içeren gıdalar bulunmalıdır. Çocuğunuz için her zaman naturel besinleri tercih etmelisiniz. Kemik gelişimini doğrudan etkileyen yoğurt ve süt, en önemli besinlerden biridir. Hazır süt ve yoğurdun ne kadar zararlı olduğu medyada açık bir şekilde ifade ediliyor. Çocuğunuz için süt alırken, fabrikadan geçmemiş ve çiftlikten halka satış işlemi gerçekleştiren firmalar tercih edilmelidir. Çocuğunuzun çok yemesi değil, doğru ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Beslenme çantası nasıl olmalı daha da açacak olursak,

Beslenme çantası hazırlarken şunlara dikkat etmeliyiz:

 1. Her gün farklı bir menü hazırlamalıyız. Bu şekilde çocuklar aynı şeyi yemekten şikayet etmeyeceklerdir. Temiz ve GDO’suz gıdaların çocuklara sevdirilmesi beslenme alışkanlığının kazanılmasında önemli rol oynamaktadır.
 2. Hazırladığımız menünün naturel olmasına dikkat etmeliyiz. Elimizden geldiğince hazır yiyeceklerden uzak durmalıyız.
 3. Çocuğun ihtiyacı olan vitaminlere ve gıdalara öncelik vermeliyiz.
 4. Mevsimine uygun meyve ve sebze konulmalıdır.
 5. Kış aylarında C vitamine öncelik verilmelidir.
 6. Kuru yemiş ihmal edilmemelidir.
 7. Zeytin ve yumurtanın yanı sıra peynir de menüye eklenmelidir. www. peynircibaba.com/peynirler/ adresinden peynir alabilirsiniz.
peynirci baba'dan tamamen doğal peynir ve süt ürünleri
Peynirci Baba’dan Tamamen doğal Peynir ve Süt ürünleri

İçecek Konusu Çok Önemlidir

Beslenme çantasına hazır meyve suyu ve cola eklemek, çocuğunuz sağlığı için tehlikelidir. Evde kendiniz meyve suyu sıkmalısınız. Ev yapımı yoğurttan hazırlanmış ayran da içecek kategorisine eklenebilir.

Cola ve benzeri içecekler çok zararlıdır. Enerji içecekleri ve hazır diğer içecekler, gelişme çağındaki çocukların gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Beslenme Çantası İçin Haftalık Menü

Pazartesi

 • Birkaç zeytin,
 • Yumurtalı sandwich, (haşlanmış veya omlet)
 • Mevsimine göre taze sıkılmış meyve suyu (250ml),

Salı

 • Evde yapılmış börek veya pohaça,
 • Hormonsuz meyve,
 • Ev yapımı yoğurttan ayran,

Çarşamba

 • Tost
 • Ev yapımı yoğurttan ayran,
 • Meyve.

Perşembe

 • Ev yapımı kek,
 • Meyve
 • Açık süt.

Cuma

 • Sebze
 • Bir parça peynir
 • Ekmek
 • Açık süt.

Çocuklar patates kızartmasını çok severler. Ancak onlar için faydalı olan haşlamadır. Kızartmadaki kalori çok fazladır ve çocuklar için zararlıdır. Beslenme çantasında her zaman için su bulunmalıdır. Şehir suyu kaynatıldıktan sonra soğutulmalıdır ve daha sonra çocuğun suluğuna aktarılmalıdır. Hazır sular da beslenme çantasına konulabilir. Bu yazımızda anaokulu ve gençler için beslenme çantası içeriği ile beslenme çantası içindekiler hakkında detaylı bilgiler verdik.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et