Tüm Saç Renkleri

Hippi Modası’na Dair Her Şey

Hippi modası, 1960 yılların başında, var olan düzenin bir parçası olmak istemeyen gençlerin genelde salaş, etnik ve alakasız parçaların bir araya getirmesi ile oluşturduğu bir moda akımıdır.

Hippiler, topluma karşı memnuniyetsizliklerini kıyafetleri ile ifade etmeyi seviyorlardı. Aynı zamanda çevrecilik ve şiddet karşıtlığı gibi kavramları giysilerinde de yansıtıyorlardı. Örneğin seri üretim malları yerine doğal ya da kendi yaptıkları ürünleri kullanıyorlardı. Aynı şekilde barış sembolü de kolye ve desen olarak her yerdeydi.

hippi modası nedir

Hippi Giyim Tarzları

Hippi Hareketi, tüketim toplumuna karşı çıkışı ve doğal yaşama geri dönüşü savunur. Alternatif bir yaşam tarzını benimseyen kişilerle birlikte ortaya çıkmıştır. Hippiler genellikle doğal kumaşlar giyer, saçlarını uzatır ve el yapımı aksesuarlar kullanırlar.

Hippi Saç Bantları

Hippi modasında en çok kullanan parçalardan biri hippi saç bantlarıdır. Hippi saç bantları özellikle çok farklı renk ve desenlerin karışımı ile üretilen ve doğayı yansıtan saç aksesuarlarıdır. Hippi saç bantları en çok bohem veya etnik elbiselerin üzerine tercih edilir. Aynı zamanda büyük floral desenli elbiselerde ve doğanın renklerini içinde barındıran salaş kombinlerin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Hippi saç bantlarının kombinlerde tamamlayıcısı ise örgülü saçlar ve kalın mantar topuklu ayakkabılardır.

hippi sac bantlari
Hippi Modası Aksesuarlar
hippi saç bantları
hippi saç bantları
@relevedesignn

Çevreci Moda Anlayışı

Bir moda stili olarak adlandırılsa da ana akım modadan oldukça kopuktu. Hatta doğaya kayıtsız kalan sektörü protesto ediyordu. Buna rağmen moda dünyasını derinden etkiledi. Geri dönüştürülmüş kıyafetleri ve ikinci el kullanımını teşvik etti. Kendi kıyafetlerini ve tasarımını yapma da yaygınlaştı. Modada bireyselcilik savunuldu. Kendi tişörtünü boyama, kendi kıyafetlerini dikme ve kendi takılarını yapma modası başlatıldı.

hippi modası'na dair her şey
hippi modası'na dair her şey

Hippi Giyim Tarzı

Hippi modasında hem kadınlar hem de erkekler rahat ve salaş kıyafetleri tercih ederler. Bol gömlekler ve elbiseler en çok kullanılan parçalardır. Renkli ve çiçekli desenler de hippi giyiminde çok yaygındı. Saç aksesuarı olarak da gerçek çiçekler takılıyordu. Yine aynı şekilde saç bantları da hippi hareketin sembollerinden biriydi.

Hippi stili aynı zamanda etnik kıyafetleri de içeriyordu. Çoğunlukla Yerli Amerikalıların kıyafetlerinden esinleniliyordu. Genç kızlar daha çok etnik desenli etek ve elbiseler giyiyorlardı. El yapımı, etnik dokuma çantalar kullanılıyordu. Erkekler ise beyaz bol gömlekler, panço hırkalar ve düz sandaletleri tercih ediyordu. Erkekler arsında batık boya tişörtlere de ilgi vardı. Püsküllü süet ceketler hem erkek hem kadınlar tarafından giyiliyordu. Aslında püstüller hemen hemen her şeyde vardı.

Hippi tarzı günümüzde de etkisin sürdürmektedir. Özellikle festivallerde sıkça rastlanır. Gündelik hayatta ise yaz aylarında etkisi daha fazla görülür. Hippi tarzı elbiseler ve el çantaları yazlık bölgelerde hala popülerdir.

Hippi Saç Modelleri

hippi giyim tarzı

Hippiler olabildiğince doğallıktan yanadırlar. Saçlarını salar ve dağınık bırakırlar. Doğal saç renklerini kullanmaya devam ederler. Saç bantları hippi denilince ilk akla gelen şeylerden bir tanesidir. Bandanalar da hippi tarzının önemli bir parçasıdır. Hippiler, olabildiğince az makyaj yaparlar. Ve elbette bunlar geri dönüştürülebilir ürünler olmalıdır. Bakım için de organik ürünler kullanılır.

saç ve makyaj
saç ve makyaj
saç ve makyaj
saç ve makyaj
saç ve makyaj
saç ve makyaj

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et