Tüm Saç Renkleri

Favimol Nedir? Corona Virüsü Tedavisinde Etkisi ve Kullanıcı Yorumları

Günümüzde solunum yolu ile çok hızlı bir şekilde etkisini attıran Korona virüsünün sebep olduğu bulaşıcı hastalığın tedavisinde kullanılan Favimol antiviral ilaçlardan bir tanesidir. Türk sermayeli ilaç firması Neutech’ in ürettiği bu ilacın fiyatı bilgisi bulunmamaktadır. Covid testinizin pozitif çıktığı durumlarda doktor reçetesi ile ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. [1]

favimol nedir? corona virüsü tedavisinde etkisi ve kullanıcı yorumları 1

Mart 2020 tarihinde Korona virüsün neden olduğu ateşli solunum yolu hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlayan bu ilaç, temel olarak vücuda giren virüslerin çoğalmasını engelleyerek, bu virüse karşı olan bağışıklık kazanılmasını sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda iyileşme süresini hızlandıran bu ilacın kullanımında oluşan yan etkilerin başında halsizlik ve ishal gelmektedir. Yapılan haberlerde, hastalığa yakalanmış bazı kişilerin ilacı bilinçli olarak almadığı belirtilse de konuyu yakından takip eden bilim adamları ilacın mutlaka kullanılması gerektiğine dair açıklamalar yapmaktadır. [2]

Favimol’un Etken Maddesi

200 miligramlık film kaplı tabletler olarak üretilen bu ilacın etken maddesi favipiravir denilen Japonya’ da 2014 yılında üretilmiş ve viral hastalıklara karşı kullanılan özel bir ilaç türüdür. 2020 yılında yapılan incelemeler sonucunda Korona virüsün sebep olduğu hastalığın tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği görülmüş ve çok hızlı bir şekilde tekrar seri üretime geçilmiştir [1].

Famivol Fiyatı

Covid tedavisinde oldukça sık tercih edilen Favimol yapılan tahlillerde pozitif çıkmanız durumunda size ücretsiz olarak temin edilen ve içinde 40 adet film kaplı tabletin bulunduğu reçeteli bir ilaçtır. Karantinanızı evde geçirdiğiniz dönemlerde bu ilaç filyasyon ekipleri tarafından size en kısa sürede ulaştırılacaktır. Hastalığı hastanede yatış şeklinde geçirdiğiniz durumlarda, sağlık personelleri tarafından tedavinizde ücretsiz bir şekilde kullanılacaktır.

Favimol Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı, ilk olarak mevsimsel gribe karşı kullanılan bir ilaç olsa da şuan Korona virüsünün yaratmış olduğu akut ateşli solunum hastalıklarında da işe yaramaktadır. Bu özel ilaç vücuda alındığında aktif bir forma dönüşerek, vücuttaki hücrelere saldırarak üremeye çalışan virüslerin yok edilmesini sağlar. Aynı zamanda bu virüslere karşı oluşturulan antikorların daha hızlı üretilerek, vücudun bu virüslere bağışıklık kazanmasına ve hastalığın geçmesine yardımcı olur [2].

Bu ilaç, mutlaka doktor kontrolünde sadece erişkinlerin kullanılması gereken bir ilaçtır. Bebeklerin, çocukların, hamile veya hamilelik şüphesi taşıyan kadınların kesinlikle kullanmaması gereken bir ilaçtır. Korona virüsü kapan hastalar, bu ilacı toplamda beş gün olacak şekilde sadece su içerek oral yolla almalıdır. İlacın kullanıldığı ilk gün sabah ve akşam sekizer tane; diğer kalan günler ise üçer tane olacak şekilde içilmelidir [3]. İlacı içmeyi unuttuğunuz durumlarda tavsiye edilen dozların çıkmamalı hekiminize danışmalısınız.

Favimol Yan Etkileri

Favimol kimyasal bir içeriğe sahip olduğu için en az diğer ilaçlar kadar yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Herhangi bir yan etki hissettiğiniz durumda acil olarak hekiminize danışmalısınız. Yaygın olarak bu ilaç şu yan etkilere sebep olur [3];

  • Kanda bulunan akyuvarların ve nötrofillerin sayısını azaltır,
  • Halsizlik ve ishal,
  • Ürik asit miktarı arttırır,
  • Kan içinde bulunan yağ moleküllerinin sayısını arttırır,
  • Akciğer ve karaciğerde bazı hasarlara sebep olabilir.

Yaygın olmayan bazı yan etkiler ise;

  • Bulantı ve baş ağrısına sebep olur,
  • Vücutta alerjik reaksiyonlar sonucu deride dökülme, kabarma ve kaşıntı meydana gelebilir,
  • Tat alma ve bulanık görme gibi problemlere neden olabilir.

Kullanıcı Yorumları

Favimol kullananların yaptığı yorumlara genel olarak bakıldığında, ilacın etkilerinin ikinci gün görülmeye başlandığı ve hastalığı ilaç sayesinde daha hafif atlattıkları belirtilmiş. Birçok kişide yan etki olarak karın ağrısı ve ishal problemlerin görüldüğü ve çok uyku yaptığı paylaşılmış.

An itibariyle başladığım ilaçtır. bundan 2 hafta önce babasıyla birlikte pozitif olduğunu öğrenen arkadaşıma da 200 mg olanından yazıldı ve kullanarak hastalığı hissetmeden atlattı. Hemşire üzerinde aç karnına alın deniyor ama biz tok karnına öneriyoruz diye belirtti. fırsat buldukça gelişmeleri sizinle paylaşacağım. Siz de bu ilacı sıtma ilacıyla karıştırıp ve 8 hapın tek seferde alınmasından çekinip içmemezlik etmeyin, sağlığınızı riske eden bir yan etki gördüğünüz takdirde bırakmanız tavsiye ediliyor.

Ekşi

4 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et