Tüm Saç Renkleri

Duygudurumunuzu güçlendirmenizi sağlayacak 4 Etki

duygudurumunuzu güçlendirmenizi sağlayacak 4 etki 1

Öncelikle duygudurum’u tanımlayalım:

Duygudurum sizin iç duygusal durumunuzdur. Nasıl ki kendi duygusal anınızı fark edersiniz başkaları da bu durumu gözlemleyebilir.

Duygudurum halleri  4 başlık halinde toplanmıştır.

Normal duygudurum: belli sınırlar içinde dalgalanmalar gösteren, fakat kişinin kendisince ya da başkalarının gözlemlerine göre aşırılığı olmayan bir duygusal durumdur.

– taşkın duygudurum (öfori): kişinin günlük yaşamında aşırı neşelilik, kendini aşırı iyi hissetme egemendir. mani taşkın duygudurumun patolojik halidir.

– çökkün duygudurum (depresif): kişinin günlük yaşamında üzüntü, elem, hüzün duygusu egemendir. depresyonla (çökkünlük) birlikte görülür.

– tedirgin duygudurum (disforik): kişinin günlük yaşamında tedirginlik, sıkıntı, öfke, mutsuzluk baskındır. genellikle çökkün duygudurum ile birlikte görülür.

Kaynak : ( Ekşi sözlük )

,Duygudurum güçlendirici 1: Egzersiz

Egzersiz hücresel seviyeye kadar etkili ve faydalıdır. Dolaşımı ve sinir fonksiyonunu geliştirir, ruh halini düzenlemeye yardımcı olur ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar

Ne yapabilirsiniz : 30 dakikalık bir yürüyüş kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Gün içerisinde daha dinamik hissetmek için aerobik  veya dans gibi (zumba vs.) yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapın.

Duygudurum güçlendirici 2: Meditasyon

Meditasyon, olumlu duyguları teşvik eden; korku ve öfke gibi olumsuz duyguları azaltacak beyin değişiklikleri üretir. Kalp atış hızınızı, kan basıncınızı, solunum hızınızı, oksijen tüketiminizi, adrenalin düzeyinizi ve strese tepki olarak salınan bir hormon olan kortizol seviyenizi düşürebilir.

Eylem adımları : Birçok sağlık merkezi meditasyon dersleri verir. Birine kaydolun veya fiziksel ve zihinsel uygulamaları birleştiren yogayı düşünün.  Rehberli meditasyon kitabı, CD, web sitesi veya akıllı telefon uygulaması arayın.

Duygudurum güçlendirici 3: Sosyalleşin

İzole olmak yalnızlığa neden olabilir; bu da sizi daha sıkılgan, çaresiz ve zayıf hissettirecektir. Unutmayın insan sosyal bir varlıktır. Başkaları ile vakit geçirmek ruh halinizi geliştirmeye yardımcı olur.

Ancak sosyalleşmek için interneti yani sanal dünyayı değil gerçek dokunabildiğiniz dünyayı tercih edin.

Eylem adımları : İzolasyondan kaçının. Ayda en az bir kere bir arkadaşınızla, ailenizle veya bir grupla buluşun. Evde arkadaşlarıyla birlikte ziyaret edin. Evinizden çıkın, film  izleyin veya bir sanat sergilerini, tiyatro ve festivalleri takip edin.. Eğer kendinizi tamamen yalnız hissediyorsanız, sosyalleşme clubleri sizin için ideal olabilir. Ders alabilir, derneklere katılabilir, etkinlikler oluşturabilirsiniz.

Duygudurum güçlendirici 4: Amaç bul

Anlamlı bir faaliyete zaman ayırmak ruh halini geliştirir, stres azaltır ve sizi zihinsel olarak keskin tutar. Faaliyet, yeni bir hobi edinmek ya da  gönüllü olarak bir dernek yada vakıf’a kayıt olmak olabilir. Eğer odağınızı değiştirir ve daha güçlü ve anlamlı olan amaçlar edinirseniz  kendi hayatınızdaki zayıflıklardan ve sorunlardan daha az endişelenirsiniz.

Eylem adımları : Bir kütüphane, hastane, okul, gündüz bakım merkezi veya hayırsever grup için gönüllü olun.  Bahçecilik, resim yapma, dans etme de bu etkenlerden biri olabilir. Bu konuda olumlu bir servis : http://www.zumbara.com/

Harvard Health Letter , Harvard Health Publications tarafından yayınlanan bir bültenin izniyle uyarlanmıştır .

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et