Tüm Saç Renkleri

Çiğ Beslenme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlar ateşi bulmadan milyon yıllar önce çiğ besinler tüketirlerdi. Günümüzde de çiğ beslenme dünyayı etkisi altına almış durumdadır. Çiğ beslenme; pişmemiş sebze, meyve ve kuruyemiş gibi besinlerin tüketilmesi demektir.

Çiğ beslenmenin birden fazla faydaları vardır. Çiğ besin tüketimi besin değerinin %75 daha fazla artırmaktadır. Ayrıca kişiye fazla enerji ve daha verimli uyku geçirmesini sağlamaktadır. En önemli faydası ise kilo vermek için kesinlikle yardımcıdır.

çiğ beslenme diyeti


Genel olarak çiğ beslenme diyeti için sebze, meyve, filiz, kavrulmuş fındık, su yosunu ve badem gibi yağlı tohumlardan oluşan besinler tüketilmelidir. Ancak bu besinleri tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bol miktarda su tüketilmelidir. Günde en az 3 litre su tüketilmelidir.
Çiğ besin diyeti yapıldığı zaman kesinlikle alkol, sigara ve kahveden uzak durulmalıdır. Bu besinlerin tüketilmesi durumunda çiğ besin diyetinde almış olduğunuz besin değeri kaybedilmiş olur. Diğer bir husus ise çay, ılık ve kafeinsiz olması gerekmektedir.


Çiğ beslenme diyetinde elma, armut, şeftali ,ananas, üzüm, dut, böğürtlen, yabam mersini gibi meyveler tüketilmelidir. Sebzelerden ise zeytinyağında bekletilerek kurtulmuş mantar, salatalık, biber, domates gibi besinler tüketilmelidir. Bu besinler tüketilirken önerilmeyen başka bir besin kesinlikle bulunmamalıdır.
Bilim insanlarına göre çiğ beslenme diyeti 40 gün boyunca ara vermeden uygulanması önerilmektedir. Ancak bu diyet uygulanmadan önce mutlaka doktora veya diyetisyene başvurulması önerilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et