Tüm Saç Renkleri

Alında çıkan sivilceler nasıl geçer? Neden olur?

Alında çıkan sivilcelere tıp dilinde fungal akne denir. Bu akne türü diğerlerinden farklı olarak mantar kaynaklıdır ve pütür pütür küçük görüntüleri vardır. Diğer aknelere benzediği için ayırt etmesi de zordur. Fugnal aknenin kaşıntılı bir yapısı vardır ve diğerleri gibi sıkılamaz. Kaşınması durumunda ciltte iz bırakabilir. Mantar kaynaklı oldukları için de çoğalması çok kolaydır.
Neden olduğuna değinecek olursak; sıcak yaz mevsimleri, cildin ürettiği fazla yağ, aşırı terlemek, cildin temiz tutulmaması, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve uzun süre boyunca kullanılan antibiyotikler sebebiyle oluşmaktadır.

alında çıkan sivilceler
Alında çıkan sivilceler @emma_about_skin


Alında çıkan sivilceler Nasıl geçer?


Fungal akne diğer aknelere benzediği için öncelikle aknenin türünü iyi belirlemek için kesinlikle bir doktora gidilmeli, aknenin sebebi ve türü öğrenilmelidir. Verilen tedavi yöntemi yerine getirilmelidir.
Tıbbi tedavinin yanı sıra evde de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Mantarların aktif olmasını sağlayan inek sütü ve peynirden uzak durulmalıdır. Yağ ve yağlı yiyecekler bir süre tüketilmemelidir. Cilt özellikle alın bölgesi temiz tutulmalıdır. Ve yine bu dönemde mantarları besleyecek cilt bakım ürünlerinden, makyaj malzemelerinden uzak durulmalıdır.

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhaba bende bu problemi çok yaşıyordum. Gün geçtikce artıyordu ve bu benim psikolojimi bozuyordu. Bende size denk geldim ve dediğiniz gibi yaptım. İnek sütü ve peynir gibi yiyeceklerden uzak durdum. Zamanla gerçek’den de işe yaradığını gördüm. Hayla uzak duruyorum bazen istisna olabiliyor tabiki. Gerektiğince az yemeye çalışıyorum. Büyük bir ilerleme katettim. Kendime güzel bir de doktor buldum. Yakında hepsinden kurtulucağım inşallah.

Cevapla
Levent  -  20 Ocak 2021 / 16:31

Aynı şekilde alında çıkan sivilceler konusunda bir süredir sıkıntı yaşıyorum. İlk olarak insanın aklına daha kötü şeyler geliyor. Çünkü birçok deri hastalığı söz konusu. Bir süredir internette bu konuda araştırma yapıyordum. Sizin sitenizdeki bu yazıya denk gelince açıkçası birçok konuda aydınlandım diyebilirim. Özellikle süt ürünleri tüketmeyi sevdiğim için sanırım bahsettiğiniz gibi alnımdaki sivilceler bundan kaynaklanıyordu. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra süt ürünleri tüketmeye ara verdim ve olumlu sonuç aldım. Elbette kalıcı tedavi gerekirse, yakın zamanda deri hastalıkları uzmanından da destek almayı düşünüyorum.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et