Tüm Saç Renkleri

Tüylenme: Elbise ve Kıyafetlerdeki Tüyler Nasıl Alınır?

Yeni nesil kıyafetlerde genellikle petrol ürünü olan ve zararlı iplikler kullanılır o nedenle bu kumaş türleri zararlıdır. Yine de şu anda satılan elbise ve kıyafetlerin neredeyse %80’i bu tarz kumaşlardan üretilir. Sebebi ise maliyetinin düşük olmasıdır. Doğal ipliklerden oluşan kumaşlarda ise tüylenme, tiftiklenme görülebilir. Kumaşlarda Tüylenme ve bunun nasıl giderileceğini bu konuda sizlere aktaracağım.

Elbise ve Kıyafetlerdeki Tüylenme Nedenleri

  • Kumaşın cinsi ve Kalitesi
  • Sürtünme
  • Tüylenme ( Sürtünme nedeni ile olur )
  • Tiftiklenme ( İpliklerin dolanması topaklaşması ile oluşur )

Tüylenme Yapan Kumaşlar

Genellikle doğal / Organik olan tüm iplik cinleri tüylenme yapar ki bu doğal ve sağlıklı olanıdır. Tüm pamuk cinsi iplikler, İpek, keten, yün ve kaşmir kumaşlar tüylenme yapabikir.

Tüylenme Tiftiklenme Nasıl Engellenir?

1-)Tüylenme yapan bir kumaş cinsi ise kıyafetlerinizi çamaşır makinasında hassas programda yıkamalısınız.
2-)Makina fazla doldurulmamalı boş bırakara yıkamalısınız
3-)Çamaşır detarjanı Kaygan bir yapıda olduğu için sürtünmeyi önler o 4-)nedenle çamaşır detarjanı ve yumuştacıyı biraz daha fazla ekleyebilirsiniz.
5-)Çamaşır makinesinde yıkama yaparken tüy bırakacak kıyafetler ile tüy çeken kıyafetleri bir arada yıkamamalı, ayrı ayrı yıkamalısınız.

Elbise ve Kıyafetlerinizdeki Tüyleri Temizlemek

Jilet ya da traş bıcağı

Kıyafetlerinizdeki topaklaşmış tüyleri ve tiftiklenmeyi alabilirsiniz ama bir yandan da kumaşa tekrar zarar verirsiniz. Zaten jiletle alan da artık yok. Tavsiye etmiyorum.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 1

Koli Bandı

Jiletten bir farkı yok hatta daha da zararlı çünkü alttaki kumaşın da ipliklerinin birbirinden ayrılmasına neden oluyor ve kumaşa zarar veriyor.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 2

Bulaşık Süngeri

Yine sürtünmeyi arttırdığı için önermediğim bir başka alternatif yol.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 3

Ponza – Topuk Taşı

Topuk taşı’da yine Kumaşa en çok zarar verenler arasında fazlaca sürtünme kullanıldığı için resmen kumaşı parçalar bu nedenle faydadan çok zarara neden olur.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 4

Bugidi

Evde varsa üstte yer alan alternatifleri arasında en zararsızı bu diyebiliriz.

Kıyafet Tüyü Alma Makinesi

Aslında en yararlısı bu Kumaştan Tüy alma makinası. Özellikle Kaşmir kumaşlar için kullanılır. Kumaşa zarar vermeden çekip çıkardığı için de kumaşın uzun süre kullanılabilirliğini arttırır.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 5

Tüy Toplama Rulosu

Fiyatı 20 tl, Eğer çok fazla tüylenen kıyafetiniz varsa bu tarz ürünler tercih edebilirsiniz. Bu rulaların iki farklı tipi mevcut. Yıkanabileni ve başlığı değiştirilebileni.

tüylenme: elbise ve kıyafetlerdeki tüyler nasıl alınır? 6

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et