Tüm Saç Renkleri

Reyting Nedir – Diziler için Neden Önemlidir?

Reyting; biz televizyon izleyicileri için sadece sıralama ve rakamları ifade eden ve günün en çok izlenenlerin sıralandığı bir unsur olarak karşımıza çıkar. Oysaki televizyon medyası ve reklam sektörü için bu kelime aslında her şey demektir.

Reklamcılar için reyting ölçülebilir bir reklam – verimlilik dönüşüm oranının vazgeçilmez bir unsurudur. Televizyon medyası için ise tam olarak gelir ve sürdürülebilirlik ile eşdeğerdir. Öyle ki bir televizyon programının devam edip ne kadar süre boyunca televizyonda yer alacağı da yine reyting ölçümlerine bağlıdır.

reyting nedir - diziler için neden önemlidir? 1
ReytingTv

Kelime anlamı ile Reyting : izlenme oranı anlamına gelir. Reyting ölçümü tiak tarafından yerine getirilir. Şimdi dilerseniz ayrıntılı olarak bu kurumu inceleyelim.

Tiak Nedir? Önemi Nedir?

Kısa adı tiak olan kurumun tam açılımı:  televizyon izleme araştırma komitesi ‘dir. Bu kurum gizlilik anlaşmasına bağlı olarak 2500 hane’de kurulu olan cihazlar ile reyting derecelendirmesi yapmakta ve bunları da finansal kaynakları olan televizyon kanalları ile paylaşmaktadır. Tiak aldığı bir karar üzerine tablolar üzerinde reyting sonuçlarını açıklamayı 2018 yılında internet siteleri için yasaklamıştır. Bunun yerine ilk 10 programı halka açıklamakta ve diğer tüm bilgileri televizyon kanalları ile paylaşmaktadır.

Reyting Sıralamalarını Nasıl Takip Edebiliriz?

Reyting sıralamalarını sürekli ve düzenli takip edebilmek için Reytingtv.com’u takip edebilirsiniz. Bunun haricinde tiak’ın resmi web sitesinde yayınlanan güncel bilgileri de takip edebilirsiniz. Bu sıralamalar her gün düzenli olarak güncel bilgileri ile yayına alınmaktadır.

Diziler ve Reyting Sıralamaları

Bir dizinin kaç bölüm süreceğini etkileyen en önemli unsur kuşkusuz ki izlenme oranlarıdır. Özellikle televizyon dizileri maliyetli ve pahalı yapımlar olduğu için önemli oranda izlenme oranı almaları oldukça önemlidir, beklenen izlenme oranını alamayan bir dizinin uzun süre yayın hayatına devam edemeyeceği aşikardır. Sabit bir kitle yakalayan ortalama sıralamalardaki diziler ise oldukça uzun süre yayın hayatına devam edebilmektedir. Buna sanıyorum en güzel örneklerden birisi 1 Temmuz 2006 tarihinde yayımlanmaya başlayan ve tam 14 yıldır aralıksız olarak yayın hayatına devam eden Arka Sokaklar dizidir.

reyting nedir - diziler için neden önemlidir? 2

Bu Yılın En Çok Reyting Alan Dizisi: Bay Yanlış

Son yılların en önemli erkek dizi oyuncularından Can Yaman’nın üzerine kurulu gibi duran ilk başlarda bir yaz dizisi gibi planlandı. 26 Haziran 2020’de yayın ekran karşısında izlemeye başladığımız bay yanlış dizisinin çok konuşulan ve son derece popüler bir dizi haline geldiğini söyleyebiliriz.

Yaz dizisi olarak ortaya çıkıp normal sezonda da devam edeceğini düşündüğüm dizinin  the ugly truth ile benzer bir romantik komedi tarzında olduğunu söyleyebiliriz. Eğlenceli ve vakit geçirmek için iyi bir alternatif olabilecek dizi’de yönetmeliği Deniz Yorulmazer yapmakta ve dizinin, senaryosunu ise Aslı Zengin ve Banu Zengin yazmakta.

Özellikle genç nesil kuşak olarak adlandırdığımız Z kuşağın takip ettiği dizi’de yakışıklı ve zengin bir erkek. Bohem bir hayat süren ve bar sahibi olan Özgür (Can Yaman) artık yanlış ilişkiler ile vakit kaybetmek istemeyen  Ezgi (Özge Gürel) ile olan ilişkilerinin eğlenceli bir şekilde aktarılması ile ekran karşısına çıkmaktadır. Dizinin tüm bölümleri ile inceleme yazılarını eğlenceli bir şekilde okumak için ReytingTv’i takip edebiliriz.

8 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et