Tüm Saç Renkleri

Rehber: Evde Keratin Yüklemesi ve Bakımı

Keratin; Saçlarda, tırnakta hatta gergedan boynuzunda bile bulunan saçın yapısını güçlendiren, organik bir proteindir.
Doğal Keratin serumu; yıpranmış saçı canlandırır ve çok kısa bir sürede güçlendirerek saçın, eski canlı ve sağlıklı hale gelmesini sağlar.

Geçmişte kimyasal içerikli ve silikon içeren, keratin yüklemesi uygulamalarının saça zarar verdiğini ve bu uygulamaların gerçek keratin yüklemesi ile alakasının olmadığını belirtelim.

Piyasa’da iki Farklı Keratin Uygulaması Bulunuyor

Sahte kretin uygulaması: Kimyasal ve silikon içerikli bu uygulama maalesef pek çok kuaför salonunda uygulanmaktadır. Bunlardan bir kısmı (Brazilya fönü adı altında ) Saçları düzleştirmek amacı ile yüksek derecede ısı ile uygulanan, saçı yıpratan ve çok yoran bir uygulamadır. Bu uygulama sonucunda saçta geçici bir canlanma, düzleşme ve parlaklık sağlanır. Ancak 1 ila 2 hafta sonra eskisinden daha zayıf ve cansız bir duruma gelir. Bunun sonunda’da saçlar daha çok esner ( lastik gibi ) ve kopar.

rehber: evde keratin yüklemesi ve bakımı 1

Gerçek Keratin Uygulaması: Kesinlikle hiç bir kimyasal ve silikon içermeyen (sentetik madde ) evde keratin bakımı uygulaması yapabileceğiniz bu ürünlerde ise doğal keratin proteinleri vardır. Yüksek ısı uygulanmaz ve doğal keratin maddeleri ile saçınıza kaynak yapılarak sağlanır.

Önemli: Keratin bakımı yaptırmadan önce hangi ürünün kullanıldığını ve bakımın nasıl yapıldığını mutlaka sorunuz.

Keratin Bakım Neden Yaptırılır?

Keratin; özellikle kabarık ince telli yıpranmış saçlarda saç tellerine keratin yüklenmesi yapılarak saç tellerinin daha dolgun, güçlü olmasını sağlar. Saçlardaki kabarıklığı önlenerek saçların kolayca taranabildiği ( Banyo – deniz – Duştan sonra ) ve düz bir şekilde kullanılabildiği bir yapıya saçları getirmek için kullanılır.

rehber: evde keratin yüklemesi ve bakımı 2

Keratin Serumu Yüklemesi Hangi Saçlar için Gereklidir?

1- Yıpranan, yanan, aşınan saçlara.

2- Daha önce işlem görmüş, hassas ve çok incelmiş gücünü kaybetmiş saçlarda

3- Bu saçlarda; röfle, perma, düzleştirme veya oryal (saç açma ) işlemleri öncesinde, saçın direncini artırmak için kullanılır.

4- Kimyasal veya ısı uygulanan işlemler bitiminde, saçın eksilen keratinlerini geri kazanmak için kulanılır.

5- Fön ve baskı öncesi veya sonrası saçınızı korumak amaçlı sprey şeklinde kullanılabilir.

Set Şeklinde kullanmak: Liquid Keratin şampuan, krem, maske ve keratin bakım yağını set halinde kullanarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Keratin bakım seti ayrıca saç botox’u (botoks ) olarak da geçmektedir.

rehber: evde keratin yüklemesi ve bakımı 3
Saç botoksu olarak da tanımlanan set.

Keratin saç bakımı işe yarıyor mu?

İnternetteki tüm kullanıcı yorumlarını incelediğimizde kullanıcıların %70’inin olumlu yorum yaptığını ancak geri kalan %30’unun ise memnun kalmadığınını belirten pek çok yorumla karşılaşıyoruz.

 Kuaförlerde iki farklı uygulama yapılıyor.

Birincisi kıvırcık, dalgalı yada yıpranmış saçları düzleştirme amaçlı fakat keratin bakımı adı altında yapılan saç düzleştirme işlemidir. Bu bakım saçlara hem düzleştirme keyfi verirken hemde saçlar yumuşacık parlak ve ipeksi oluyor. Ancak ne var ki etkisi 1-2 hafta sonra kayboluyor.

Diğeri mat kuru ve sert saçlara hatta birazcık da yıpranmış saçlara genel bakım amaçlı daha güzel bir görünüm özellikle parlaklık, canlılık, hacim, kazandırmak için yapılan keratin bakımlarıdır. bunlarda sentetik içerikli olduğu için bir kaç hafta değil, bazen bir kaç gün bile etkisini gösteremez. Suda, denizde, havuzda, çabucak etkisini kaybeder. Ne var ki, kısa süreli güzel bir görünüm elde edilebiliyor. Ancak masrafına değmiyor diyebiliriz.

Olması gereken; Evde yada kuaförde saf keratin yüklemesidir. Çünkü diğerleri gibi etkisini kaybetmiyor.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır

Lütfen dikkatli bir şekilde her maddeyi okuyunuz, doğru bir uygulama için her maddeyi iyi anlamak çok önemlidir.

1- Saç bakım Yağları olmamalı: Keratin Bakımı yaptırmadan önce saçlarınızda saçın içine işleyen her hangi bir saç bakım yağı Argan yağı – Zeytinyağ – Hindistan Cevizi yağı ) bulunmamalıdır. Bu tür yağlar saçın içine işler ve uzun süre saçın nemli kalmasını sağlar ancak Keratin uygulanmasını da imkansız ve verimsiz hale getirir. Çünkü Keratin yağlar nedeni ile saçın içine nüfus edemez.

Baçlarınızı bu yağlardan arındırmak için:

Saçlarınızı bol bol sıcak suyla ve bol bol şampuan kullanarak iyice yıkayın ve köpürtün bu işlemi 3 veya 4 defa tekrar edin. Özellikle bol şampuan kullandığınızda köpürtün ve saçınızda mutlaka 2 veya 3 dakika bekletin sonra tekrar durulayın. Durulama esnasında yine sıcak su kullanın, havluyla saçınızı güzelce ovuşturarak iyice kurutun. Yine saçınızı daha da iyi kuruması için ve saç pullarının açılması için saçınızı önce ılık fön sonra ısısını artırarak daha sıcak bir kurutma makinesiyle ya da fön yardımıyla kurutun.

Kaynak: https://www.keratinbakim.com/ic/evde-keratin-bakimi-nasil-yapilir-

İpucu: Keratin yüklemesi yaparken saçların düz olması önemlidir.

keratin bakım seti
Keratin Bakım Seti: Liquid Keratin

Adım Adım Evde Keratin Yüklemesi Uygulaması

1- Saçlarınızı silikon içermeyen organik bir keratin şampuanla sıcak suda iki kere yıkayın ve saç kremi kullanmadan saçınızı iyice kurutun, saçlarınızın düz bir şekilde kuruması önemlidir o nedenle saçlarınızı saç kurutma makinası ile de kurutabilirsiniz.
2- Saç diplerinize bulaştırmadan tıpkı boya yapar gibi Liquid Keratin Serum’u saçlarınıza uygulayın ve kuruyuncaya kadar ( Yaklaşık 10 dakika ) bir tarakla tarayın. Saçlarınızı ılık bir ısıda saç kurutma makinası ile kurutun. Bu esnada saçnızı sarmayın, toplamayın ve saçınız ıslakken asla saçınızın üzerine yatmayın.
3- Keratin yüklediğiniz kuru saçnıza ılık ve bol su ile durulayın ( Başka bir şey kullanmayın). Havluyu ( saçlarınızı karıştırmadan ) Üzerine getirir çok hafifçe kurulayın.

4- Liquid Keratin Maskeyi hafif nemli saçınıza 15 dakika kadar uygulayın bekletin ve sonra ılık suyla durulayın.

5- Saçta Kalan Liquid Keratin Kremden saç boylarına sürerek, saçı yıkamadan istediğiniz şekli vererek işlemi sonlandırın.

rehber: evde keratin yüklemesi ve bakımı 4
keratin Yükleme – Öncesi sonrası

Uygulamadan Sonra

Saçınız tam olarak istediğiniz canlılığa gelene kadar bu uygulamaya devam edin. Asla yarıda bırakmayın.

Önemli:  Saça keratinleri yüklendikten saçlarınızın yapışmamasına çok dikkat edin. Yapışırsa saçınız tararken zorlanabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, asla saçınızı tararken zorlamayın ve öylece bırakın. Saçınızı tekrar yıkayın, tekrar tekrar  Liquid Keratin Maske ve Liquid Keratin Krem sürün.

Ne kadar süre Keratin Bakımını sürdürmelisiniz?

Saçlarınız çok yıprandı ise saçlarınızı onarmak için 3-4 günde bir veya haftada bir uygulayabilirsiniz.

Saçınız kuru sert ve mat ise keratin yağını maske ile beraber kullanın. Keratin Yağı kuru veya ıslak saçınıza sürün, 1-2 saat beklettikten sonra keratin maskeyi uygulayarak 15 dakika daha saçınızda bekletin ve duralayın.

Acil Ketatin Uygulaması

Bir kerede iki seans keratin yükleme: Saçlarınız saç açma işleminde yandıysa: Tüm keratinleri saçınıza bir kerede yüklemek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

Saçınızı şampuanla yıkama yapıp durulayıp kuruttuktan sonra ve keratinleri sürdükten sonra bekleme esnasında saçlarınızın kuruması gerçekleştiği zaman bir kat daha keratin yüklemesi yapmalısınız.

Sonrasında saçlarınızın tekrar kuruması bekleyin ve normal keratin yüklemesi sürecine devam etmek için saçınızı tamamen kuruduktan sonra her zamanki gibi saçlarınızı durulayın ve maskenizi uygulayın yine durulayıp saçta kalan keratin bakımını tekrar kullanın.

Bu uygulama ile birlikte bir anda iki seansı birlikte yapmış olursunuz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] Evde keratin yüklemesi ve saç bakımı için özel olarak hazırladığımız keratin bakım konumuza […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et