Tüm Saç Renkleri

Perebron Şurup Nedir? Ne İçin Kullanılır Muadilleri

Perebron şurup grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan antitussif ( öksürük giderici) ilaçtır.

Perebron Etken Maddesi

Perebron şurup her 1 ölçeğinde (5ml) 50 mg oksolamin fosfat etken maddesi içermektedir. Oksolamin fosfat solunum yollarında iltihap giderici etki gösterir. Öksürüğü ve öksürüğe sebep olabilecek etkenleri ortadan kaldırır.

perebron şurup nedir? ne i̇çin kullanılır muadilleri 1
Kaynak: @kalkinmahvolduk

Perebron Kullanım Alanları

Perebron şurup soğuk üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün tedavisinde kullanılır. Ateş, ağrı ve irritasyonu ortadan kaldırır. Balgamı sulandırarak atılmasını kolaylaştırır. İlacın reçete edildiği durumlar şu şekildedir:

•    Yutak İltihabı (Farenjit)

•    Gırtlak iltihabı (Larenjit)

•    Grip

•    Nezle

•    Soğuk algınlığı

•    Soluk borusu iltihabı

•    Akut veya kronik bronşit

•    Bronş ve akciğer iltihabı ( Bronkopnömoni) 

Kullanım Şekli: İlacı doktorunuz başka şekilde önermediği sürece 6 saatte bir yetişkinlerde 3 ölçek, 6 yaşından büyük çocuklarda 1-2 ölçek olacak şekilde yemeklerden sonra kullanınız. Her kullanımdan önce ilacı iyice çalkalayınız

Uyarı: İlaç 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. İlacın her doz alımı arasında en az 4-5 saat fark olması önerilmektedir. 

Muadil İlaçlar

Brronko, Fenko, Oksabron, Oxobest, Perbrons, Sekodin, Subitol, Tusebron

Yan Etki

Perebron şurup kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etki ağızda his kaybıdır. Bununla birlikte seyrek olarak daha çok hassas mide yapısına sahip kişilerde aç karnına alınması durumunda bulantı, kusma, bağırsak hareketlerinde artış gibi etkiler görülebilir. Şurubun bir miktar suyla karıştırılıp yemeklerden sonra kullanımıyla bu gibi yan etkiler önlenebilir. Bunlar ilacın hafif yan etkileridir. İlacın çok seyrek görülen ciddi yan etkileri ise; kurdeşen, çocuklarda görülen göz yanılsaması, ağız, yüz veya boğazda şişme (anjiyonörotik ödem), nefes almada güçlük, kan basıncında ani düşüş olarak sayılabilir. Bunların hepsi ilacın çok ciddi yan etkileridir. Bu gibi etkilerden birini fark etmeniz durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Fiyat

Perebron 50 mg/5ml 120 ml şurubun 2020 güncel satış fiyatı 13.36 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

yaklaşık 10 günlük faranjit tedavisinin ardından öksürük problemim geçmediği için doktor reçetesi ile aldığım ilaçtır.

reçete ile 2 gün önce aldım. bende fena halde baş dönmesi ve terleme yapti.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et