Tüm Saç Renkleri

Peditus Şurup Nedir? Kullanıcı Yorumları

Peditus genellikle çocuklarda kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçtır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve ağrılı hastalıklarda sıklıkla reçete edilmektedir.

Peditus Etken Maddesi

Peditus şurubun 1 ölçeğinde (5 ml) 120 mg parasetamol, 50 mg guaifenesin, 6,25 mg prilamin maleat, 5 mg fenilefrin HCl etken maddelerini içermektedir. Bu etken maddeler ağrı kesici, balgam söktürücü, burun açıcı etki gösterir. Aynı zamanda antihistaminik etkisi ile alerji semptomlarını ortadan kaldırır.

Peditus Kullanım Alanları

Peditus enfektif hastalıklarda ortaya çıkan ateş, ağrı gibi belirtilerin ortadan kaldırılması amacıyla reçete edilmektedir. İlacın başlıca kullanım alanları şu şekildedir:

peditus şurup nedir
Peditus Şurup Nedir
  • Grip, nezle vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarında ortaya çıkan ateş ve öksürüğü gidermek
  • Burun tıkanıklığını açmak
  • Balgam söktürmek
  • Baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı başta olmak üzere enfektif hastalıklarda ortaya çıkan her türlü ağrıyı ortadan kaldırmak

Kullanım Şekli: Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece şurubu çocuklarda 4 saatte bir 1 ölçek, yetişkinlerde 2 ölçek olarak kullanınız. Günde 4 defaya kadar kullanılabilir. Tedavi süresi 5 günü geçmemelidir.

Uyarı: Peditus şurup 4 yaşın altındaki çocuklarda, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda, dar açılı glokom ve hipertansiyon hastalarında kullanılmaz.

Muadil İlaçlar

A-ferin, Afebryl, Asist Cold, Benical Cold, Cetaflu, Coldeks, Corsal, Deflu, Dristan, Forza, Gerakon, Geralgine-K, Gribex, Katacold, Katarin, Oledro, Parakodin, Tamol, Theraflu, Tricold, Tylol, Vermidon Plus

Yan Etkileri

Peditus kullanımına bağlı olarak en sık karaciğer testlerinde yükselme, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, bulantı, ishal, hazımsızlık, kusma ve yüzde şişkinlik gibi yan etkiler görülmektedir. Ayrıca ilacın daha seyrek olarak denge bozukluğu, el ve ayak bileklerinde ödem, kanlı ishal, deride döküntü, kurdeşen, ateş, yorgunluk, uykusuzluk, ağrılı idrar, bulanık görme, sersemlik ve solunum güçlüğü gibi yan etkileri de bulunmaktadır.

Fiyat

Peditus 100 ml şurubun 2019 güncel satış fiyatı 7.56 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

2 yaş altında kontrendike olan ilaç.
6 yaşın altında ise önerilmiyor.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et