Tüm Saç Renkleri

Ochronosis Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Özellikle cilt , göz ve kıkırdaklarda görünen siyah cilt leke değişikliğidir. Genellikle alkaptonüri adı verilen nadir bir genetik hastalıktan kaynaklanır . Bu hastalığı olan insanlar, sonunda vücutta bulunan bağ dokusunda biriken belirli maddelerin birikmesini sağlayan homojenik asit oksidaz denilen bir enzimde yetersizliğe sahiptir. 

Ayrıca yapılan araştırmalarda bazı ilaçların ochronosis‘e neden olduğu bildirilmiştir.

Etken maddesi hidrokinon olan  kreminin uygulandığı bölgelerde çok uzun süre boyunca yüksek konsantrasyonda,% 6 ila 8 hidrokinon kullanıldığında görülebilmektedir.

Etken maddesi hidrokinon olan kremeler ise : Expigment

ochronosis nedir? tedavisi nasıldır? 1

Ochronosis’nin nadir görünen bir genetik hastalık olduğunu belirtmekte yarar var. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi özellikle hidrokinon içeren bazı kremlerde bu cilt lekelerine neden olabilmektedir.

Tedavisi

Doktorunuz bu durumu kontrol etmek için kan ve idrar testleri yapabilir. Şu anda, ochronosis tedavisi yoktur. Bazı diyetler faydalı olabilir. 

Kaynak: https://www.aocd.org/page/Ochronosis

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et