Tüm Saç Renkleri

Ev seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar

Evlenmek şüphesiz bir insanın hayatındaki en büyük değişimlerden birine sebep olmaktadır. Bu nedenle evliliğin kendisi olduğu kadar öncesi de büyük önem arz eder. 

Sadece Türkiye için değil, dünyanın pek çok ülkesinde evlenip bir aile kurmak toplum tarafından teşvik edilen bir husustur. Bilinenin aksine batılı toplumlarda da toplum yapısı insanların evlenmesine destek sunar bir yapıdadır. 

Ancak özellikle ülkemizde pek çok örf ve adetin evlilik ile ilişkili olması Türk toplumunun evlilik olgusuna ne ölçüde önem verdiğini ortaya koymaktadır. 

ev seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar 1
Yeni İnşaat Projeleri

Evlenmeden önce yapılan hazırlıkların büyük bir çoğunluğu evli çiftin yaşayacağı evde kullanacakları eşyaların edinilmesi noktasında yoğunlaşmıştır. Bu noktada evliliğe aday çiftlerin zaman zaman gözden kaçırabildikleri bir nokta ise evli çiftin yerleşeceği evin nasıl bir ev olacağı ile ilgilidir. 

Özellikle büyükşehirlerdeki gayrimenkul fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yeni evli çiftlerin pek çoğu en azından ilk etapta hayatlarını rayına oturtana kadar daha küçük evleri tercih etmektedirler. 

Biz de bu yazımızda evlenme niyetinde olan çiftlerin yaşayacakları evin seçiminde hangi noktalara dikkat etmesi gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz başlayalım. 

Ev satın almak isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken noktalar

Öncelikle yeni evli çiftlerin ev seçiminde dikkat etmeleri gereken ilk noktanın seçecekleri evin kendi evleri mi olacakları yoksa kiraladıkları bir evde mi oturacaklarına karar vermeleri olacaktır. 

Özellikle kiralık daireye nazaran daha kompleks bir düşünce olan kendi evlerinde oturmak isteyen çiftlerin evlerini ne şekilde seçeceği konusuna baktığımızda işin içerisine pek çok farklı parametrenin girdiğini görebiliriz. 

ev seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar 2

Büyükşehirlerde yaşayan çiftlerin en büyük önceliği bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştırıcı şekilde evlerinin konumlarını iyi belirlemesi gerekmektedir. İlk etapta çocuk düşünülmeyeceği fikriyle yola çıkarsak kiralık ev bulmada esas önceliğin evin konumu olduğunu söylememiz mümkündür. 

Ancak ev satın almak uzun yılları hesaba katarak yapılacak bir eylem olduğu için bu tip bir kararın odak noktasına ailenin çocuk sahibi olduktan sonraki durumunu koymak gerekmektedir. 

Günümüzde daha güvenli ve yaygın olan aile yaşam alanlarının güvenlikli siteler olduğu düşünüldüğünde özellikle gelir durumu daha iyi olan çiftlerin ev alma noktasında kesinlikle tercihlerini sitelerden yana kullanmalarını tavsiye ederiz. Çocuklar için oyun alanına sahip ve özgürce sokağın tadını yaşayabilecekleri güvenli bir yaşam alanı olan sitelerin de bu tercihte ilk sırada olmasına dikkat edilmesi önemli bir noktadır. 

Bununla birlikte meydana gelebilecek muhtemel aksi durumlarda satın alınan dairenin kısa sürede tekrar satılabilmesi veya kiralanması gibi bir duruma ihtiyaç olması halinde kolayca kiralanabilecek bir pozisyonda olması da yine ev satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. 

Bu noktada en büyük destek ise pratik bir şekilde internet üzerinden alınabilir. Türkiye’deki emlak piyasasına ilişkin neredeyse bütün ilanların yer aldığı bir emlak arama motoru olan Flatfy’ın sunduğu satılık daire fiyatları raporu da özellikle büyükşehirlerde daire satın almak isteyen yeni çiftler için önemli bir yol gösterici kaynak olacaktır. 

ev seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar 3

Yeni evli çiftler için kiralık dairelerde nelere dikkat edilmeli?

Ev satın almak ilk etapta zor görünse de pek çok yeni evli çiftin bu noktada tercih ettiği bir yoldur. Ancak ilk etapta ev satın alamayan çiftlerin en sık tercihi ise kiralık dairelerde yaşamlarını devam ettirmeleridir. 

Bu noktada kiralık bir daire yaşayacak çiftlerin ilk dikkat etmeleri gereken şey çocuk kararları olmalıdır. Satılık daireler için önerdiğimiz işyerine yakın bir konumda oturma durumu ev kiralayacak çiftler için de tabi ki önemlidir. Ancak burada kendi dairelerinde oturmak isteyen çiftlerin gelecekte sahip olacakları çocuklarından ziyade kiralık evde oturmayı düşünen çiftlerin evlerinin konumlarını öncelik almaları daha mantıklı olacaktır. 

Dolayısıyla kiralık bir dairede oturacak ve kısa vadede çocuk planı olmayan çiftlerin 2+1 daireleri tercih etmeleri daha doğru bir yol olarak görülebilir. 

Özel bir sebebi yoksa yeni evli çiftlerin son birkaç yıl içerisinde inşa edilmiş daireleri tercih etmeleri doğru olacaktır. Zira her ne kadar bütçede bir tasarruf gibi görülse de uzun zaman önce inşa edilmiş dairelerin ek masrafları kiradan elde edilecek tasarrufun çok daha üstünde zararın meydana gelmesine sebep olabilir. 

Kiralık evde yaşayacak çiftlerin mobilya seçimini de buna göre yapmaları faydalı olacaktır. Sadece ilk etapta yaşayacakları evin dekorasyonu baz alınarak yapılacak bir mobilya seçiminden ziyade genel olarak daha standart ve her tip yeni eve uygun mobilyalara bakılarak evin dizaynının bu mobilyalar ile yapılması kiralık evde oturmayı planlayan çiftler için daha uygun olacaktır. 

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et