Tüm Saç Renkleri

Enfluvir Nedir?

Enfluvir, influenza (Grip) virüsünün vücudun içinde çoğalarak yayılmasını engellemek ve gribe bağlı ortaya çıkabilecek belirtileri gidermek amacıyla kullanılan, aynı zamanda toplumsal ve küresel salgın durumlarında önlem olarakta reçete edilebilen “nöraminidaz inhibitörleri” denen ilaç grubuna ait ilaçtır.

enfluvir
Enfluvir kaynak: @instagram

Etken Maddesi 

İlaç her bir kapsülünde 75 mg oseltamivire eşdeğer 98.5 mg oseltamivir fosfat etken maddesini içermektedir. İlacın etken maddesi olan oseltamivir fosfat, bir nöraminidaz inhibitörüdür ve influenza virüsünün içerdiği nöraminidaz adlı proteinin etki mekanizmasını yok ederek virüsün hücrelerarası yayılımını engelleyici etki gösterir.

Enfluvir Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Temel olarak grip virüsü enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen ateş, halsizlik, vücut ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi semptomların giderilmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte ilaç bazı durumlarda önleyici tedavi olarak ta uygulanmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Tedavi süresi ve günlük dozaj hastanın vücut ağırlığına ve hastalığının şiddetine-durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenecektir. Doktorunuz tarafından başka şekilde reçete edilmediği sürece ilacı;

Grip tedavisi için, sabah ve akşam bir tablet olacak şekilde günde iki doz ilacı bol su ile çiğnemeden yutunuz. Grip için tedavi süresi genelde beş gündür ve beş günlük tedaviyi tamamlamanız önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkin hastalar için tedavi süresi on gün olarak önerilmektedir.

Gribi önlemek veya grip olan biriyle yakın temastan sonra önlem olarak, on gün boyunca sabah kahvaltısı ile birlikte günde bir tablet ilacı bol su ile alınız. 

İlaç erken doğan (prematüre) ve iki haftadan küçük bebeklerde kullanıma uygun değildir.

Gebelik kategorisi “C”dir. Hekim tarafından gerekli görülmediği sürece kullanımı önerilmemektedir.

Muadil İlaçlar

Enfluvir muadili ilaçlar Enzaflu, Oseflu, Tamiflu şeklinde sıralanabilir.

Yan Etkileri

Enfluvir tablet yan etkileri görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir: ateş, kol ve bacaklarda ağrı, öksürük, uçuk, baş dönmesi, bronşit, burun akıntısı, uyuma güçlüğü, boğaz ağrısı, karın ağrısı, yorgunluk, karnın üst kısmında şişlik, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide bulantısı, kusma. Bu belirtiler ilacın yaygın görülen hafif seyirli yan etkileridir ve ilacın kullanımı durdurulduğunda zamanla etkisini kaybeder. İlacın daha seyrek olarak bildirilen yaygın olmayan yan etkileri ise havale, kalp ritim bozukluğu, ciltte iltihaplanma ve çeşitli cilt reaksiyonları, kan pulcuğu sayısında azalma (trombositopeni), görme bozuklukları, orta ile ciddi karaciğer fonksiyon bozuklukları, alerjik reaksiyonlar, bilinç durumunda değişkenlik şeklinde sayılabilir. Bu gibi istenmeyen etkilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza başvurunuz.

Enfluvir Fiyatı

Enfluvir 75 mg 10 kapsül ilacın 2020 güncel satış fiyatı 52.95 TL’dir.

Doktor yazarlarımızın yazdığı diğer ilaç , krem yazıları için lütfen ilgili kateforimize göz atın.

12 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et