Tüm Saç Renkleri

Ecopirin Nedir? Kullananlar ve Muadili

Ecopirin genellikle kalp hastalıklarına bağlı ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılmasında kullanılan ve halk arasında kan sulandırıcı olarak bilinen trombosit agregasyon inhibitörü ilaçtır. Aspirin ile benzer özellik gösteren ilaç genellikle kardiyolojik problemlerde kullanılmaktadır. İlacın yüksek doz kullanılmasının karaciğerde toksik etki oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Ecopirin Etken Maddesi

Ecopirin ilacının her bir tabletinde  100, 150 ve 300 mg asetilsalisilik asit etken maddesi içeren ticari formları bulunmaktadır. Bu etken madde kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin birbirine tutunmasını engelleyerek etki gösterir.

ecopirin tablet etkileri
Ecopirin tablet etkileri

Ecopirin Ne İçin Kullanılır

Ecopirin çeşitli kalp rahatsızlıklarında kanın damar içerisinde pıhtılaşmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir:

  • Dinlenirken ortaya çıkan göğüs ağrısı
  • Ani kalp krizinde
  • Kalp krizi tekrarlama riskini düşürmek
  • Riskli hastalarda felç oluşumunu engellemek
  • Kalp ameliyatı sonrası pıhtı oluşumunu engellemek
  • Kawasaki hastalığı tedavisinde

Kullanım Şekli: Ecopirin dozu kullanım alanına bağlı olarak günlük 1-3 tablet arasında değişmektedir. İlacı doktorunuzun önerdiği doza uygun olarak yemeklerden önce bol su ile çiğnemeden yutunuz.

Ecopirin Gebelik kategorisi ilk 6 aylık dönem için “C”, son 3 aylık dönem için “D”dir.

Ecopirin Muadili İlaçlar

Ecopirin muadili ilaçlar Aspirin, Ataspin, Coraspin, Dispril, Opon ve Pharmaspirin’dir.

Yan Etkiler

Ecopirin yan etkileri görülme sıklığına göre mide yanması, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, sindirim sisteminde ülser ve kanama, koyu renkli dışkı, kanlı kusma, aşırı duyarlılık reaksiyonları, nefes darlığı, geniz akıntısı, burun kanaması, kanama zamanının uzaması, diş eti kanaması, hipoglisemi, yüksek karaciğer değerleri ve böbrek sorunları şeklinde sıralanabilir. İlaç kullanımına bağlı olarak nezle, burun tıkanıklığı, ciltte kaşıntı, kurdeşen ve ödem gibi belirtilerin ortaya çıkması durumunda kullanmayı bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Ecopirin 100 mg 30 enterik tabletin 2020 güncel satış fiyatı 4.00 TL’dir.

Kullananlardan yorumları

Hamilelerde kullanılan kan pıhtılaşmasını önleyici kan sulandırıcı ilaç.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et