Tüm Saç Renkleri

Desal Nedir, Nasıl Kullanılır?

Desal, ağızdan alınacak biçimde üretilmiş içerisinde 50 tablet bulunan bir diüretik (idrar söktürücü) adı verilen ilaç grubuna aittir.

Ne İşe Yarar?

Diüretik ilaç grubuna ait ilaçlar, böbreklerden idrarın atılımını hızlandırma özelliğine sahip oldukları gibi vücutta yüksek miktarda  bulunan su ve tuzu atmayı sağlar. Genellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan hastaların tansiyonlarını düşürmek için kullanılan kuvvetli bir idrar söktürücüdür.

desal ilac nedir nasıl kullanılır
Kaynak: Pinterest

Nasıl Kullanılır?

İçerisinde bulunduğunuz rahatsızlığa göre ilacın kullanım dozunu hekiminiz belirleyecektir. İlacınızı temin ettikten sonra belirtilen doz da ve saatler içerisinde aç karnınıza bir su yardımı ile yutmalısınız.

İlacı almayı unutursanız ve bir sonraki dozun saati yakın değilse hatırladığınız an da ilacınızı içmelisiniz.

 Unuttuğunuz dozları dengelemek açısından bir sonraki ilaç içeceğiniz zaman çift doz ilaç içmeyiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

DESAL’in içerisinde bulunan etkin maddelere karşı vücudunuz duyarlı olabilir. Aşağıdaki maddelerden herhangi birini veya birden fazlasını yaşamanız durumunda ilaç alımını durdurup hekiminizle iletişime geçmeli, durumunuz ciddiyse size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmalısınız.

 • Vücudunuzda deri yüzeyinde içi su dolu kabarcıklar bulunuyorsa.
 • Noktalar şeklinde kırmızı morarmalar.
 • Ciltte veya göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap.
 • Kaşıntı ve kurdeşen.
 • El, yüz ve ayakta aşırı duyarlılık.
 • Deride pul pul dökülme.
 • Kan basıncı düşüklüğü.
 • İdrar miktarında artış.
 • Mide bulantısı.
 • Vücudun çeşitli bölümlerinde uyuşma.

Etken Maddesi Nedir?

DESAL, furosemid etkin maddesi içermektedir. 1 tablet içerisinde 40 mg furosemid bulunur. Eğer ki sülfonamid ilaçlara karşı alerjiniz bulunuyorsa kullanmamalı ve hekiminize alerjinizden bahsetmelisiniz.

Muadili Nedir?

DESAL ile aynı işlevi gören birden fazla muadil ilaç bulunmaktadır bunlar:

 • FUROTAB
 • FUROJECT
 • FUROMID
 • FUROSON
 • KARSEMID

Güncel Fiyatı Nedir?

DESAL, Kasım 2020 itibariyle 18,41 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Kullanıcı Yorumları

Kalbimde sıkışma oluyordu hekimim bu ilacı reçete etmişti. Düzenli kullanıyorum ve artık kalbimde sıkışma problemi yaşamıyorum.

Hipertansiyon hastası olduğum için doktorum kullanmam gerektiğini belirtti. İyi sonuç aldım çok şükür, sağlığım yerinde.

İlgili Yazılar

3 yorum

Tansiyon rahatsızlığım yok ama idrara çıkmada ciddi sıkıntılar yaşıyordum. Düzenli kullandıktan sonra ciddi anlamda fayda gördüğümü söyleyebilirim. Hatta bu ilaç sayesinde adet dönemlerimde de eskiye oranla çok daha rahatım. Öncesinde olan sancı ve sökülme problemleri ortadan kalktı. İlk içtiğim iki hapta çok hafif mide bulantısı oldu. Ancak onun dışında herhangi bir yan etki görmedim.

Cevapla

Elif hanım, değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

Cevapla

Desal yüksek tansiyonum olduğu için doktorumun yazdığı bir ilaçtır. Sürekli olaram tuvalete çıktım. Böylece tansiyonum normal seviyelerine indi. Kalbim de oluşan çarpıntım da bu ilaç ile birlikte geçti. Bana çok fazla yarar sağladı. Vücudumdaki fazla suyu ve tuzu idrar ile dışarı atmama yardımcı oldu. Hipertansiyon gibi problemleri olan kişilere kesinlikle tavsiye ederim.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et