Tüm Saç Renkleri

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Bu konuda Cilt Tipine Göre Fondöten seçimi nasıl olmalı ? Sorusunun yanıtını arayacağız. Fondöten alınırken dikkat edilecek en önemli nokta cilt renginizle uyumlu olması, Cildinizin tipi yani kuru, yağlı, karma yada çok yağlı olup olmadığıdır.

Kadınlar ikiye ayrılır; kendine uygun fondöteni bulanlar ve henüz bulamayanlar. İşte bütün mesele bu! Bazen saatlerce araştırırız, bir sürü video izler; tek tek kullananların tavsiyelerini okuruz. Olmuşken de en iyisi olsun, neticede yüzüme süreceğim diye düşünür; paraya da kıyarız. Ama mağazadan çıkıp evimize döndüğümüzde fondötenimiz adeta bir balkabağına dönüşür. Evet, arkadaşlar doğru tahmin; bu da ten rengimize uygun değil… Fakat an itibariyle ipleri elimize alıp, bu kâbusu bitiriyoruz. Gelin, size doğru fondöten seçiminin 5 sırrını verelim:

Cildinin Alt Tonuyla Tanış!

Fondöten seçerken yaptığımız en büyük yanlış; spontane takılmak. Hanımlar fondöten seçimi ciddi bir iştir, hazırlıksız gidilmez. Elinizde bazı argümanların olması gerek. Bunlardan en önemlisi cilt renginizin alt tonu. Genellikle “Mağazada böyle durmuyordu, şimdi niye böyle sırıttı ki?” talihsizliğinin başlıca nedenidir bu durum. Şimdi kısaca açıklayarak, bu sorunu tarihe gömelim. Teknik olarak tüm cilt tiplerini kapsayan bir alt ton prosedürümüz var, o da şöyle:

cilt tipine göre fondöten seçimi
Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Soğuk alt ton: Yapmamız gereken tek şey; bileğinizdeki damarlara danışmak. Saçma, ama etkili. Eğer ki bileğinizdeki damarlar mavimsi-mor tonlarındaysa ve buna ek olarak beyaz tenliyseniz, alt tonlarınız soğuktur. En sık yapılan yanlışlardan biri olan sarı bazlı fondötenlerden koşarak uzaklaşmalı ve şansınızı pembe bazlı olanlarda denemelisiniz.

Nötr alt ton: Bu alt tona sahipseniz muhtemelen damarlarınızın hangi renk olduğunu çözememişsinizdir. Çünkü yer yer mavimsi, yer yer yeşil bir görünümü vardır. Bu alt tondaysanız; size özel içeriğe sahip pek çok fondöten mevcut. Ayrıca pembe alt tonlar, sizin cildiniz için de oldukça uyumlu sonuçlar verir.

Sıcak alt ton: Bu kez bileklerimizde yeşil bir ipucu arıyoruz. Eğer damarlarınız daha çok yeşilimsi görünüyorsa, sıcak alt tonlusunuz demektir. Bu durumda sarı bazlı fondötenlerle içli dışlı olmalısınız.

cilt tipine göre fondöten seçimi
Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Yolda Bulsan Bile Deneyeceksin!

Fondötenin cildimize uyumluluğunu test etmeden satın almamız; söz konusu dahi olamaz.

Fakat bu konuda hemen iki küçük püf noktayı paylaşalım;

ilki satın almayı düşündüğünüz ürünü mutlaka boyun bölgenizde denemeniz. Yüzümüzle vücut rengimiz arasındaki ton farkı, kusursuz makyaj izlenimini yerle bir eder. Bu sebeple boynunuza uyguladıktan sonra, birkaç dakika bekleyin ve öyle karar verin. İkinci önemli noktamız ise; fondöten seçerken biraz gün ışığına ihtiyacımızın olduğu. Bilirsiniz alışveriş yaptığımız alanlarda yoğun, beyaz aydınlatmalar tercih edilir. Bu durum, ufak göz yanılsamalarına neden olabilir ve doğru fondöten rengi ellerimizin arasından kayıp gidebilir. Bu yüzden teaster uyguladıktan birkaç dakika sonra, güneşi selamlayın ve öyle karar verin.

Cilt Tipinin Sesini Dinle!

Fondöten seçiminde yapılan diğer bir hata da; işi sadece cilt rengiyle bitirmeye çalışmak. Hâlbuki cilt tipiniz de oldukça önemli. Aksi halde gerek parlama sorunları, gerekse de cakey problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle fondöten seçerken cildiniz yağlanmaya eğilimli ise mutlaka mat bitişli ürünleri tercih edin. Karma bir cilt tipiniz varsa su bazlı, aynı zamanda da yine mat bitişli olmasına dikkat etmelisiniz. Fakat eğer kuru bir cilt tipiniz varsa, tercihiniz ıslak bitişli ürünlerden yana olmalı.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi yaparken bunlara da dikkat edin..

Yağlı ciltlerin kullanmaması gereken fondotenler

RIMMEL Lasting Finish

Yağlı Ciltler için en iyi Fondotenler

Lancome Teint Idole Ultra Fondöten

Nars Velvet Matte Skin Tint

Kuru ciltlerin kullanmaması gereken fondotenler

Max Factor Miracle Touch Liquid Illusion Compact Foundation

Kuru Ciltler için en iyi Fondotenler

Kuru ciltler için hazırladığımız fondöten seçimi konumuzda daha fazla ürüne ulaşabilirsiniz.

Revlon colorstay

l’oreal infallible

Biraz da Kalbinin Sesini Dinle!

Tabii ki de hep cilt tipinizin istediği olacak değil. Makyajınızla birlikte, yüzünüzde nasıl bir görünümü arzu ediyor olduğunuz da büyük önem teşkil ediyor. Eğer ay parçası gibi ışıl ışıl olmak istiyorum derseniz; nemlendirme ve aynı zamanda da ışıltı verme özelliğine sahip alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Fakat eğer ben mermer gibi bir cilt istiyorum derseniz de sizin için kapatıcılığı yüksek ve optik ışık yansıtma özelliği bulunan fondötenleri önerebiliriz.

Doğanın İzlerini Takip Et!

Ve geldik son sırrımıza… Fondöten tercihinizde mevsim ve hava koşullarını da dikkate almalısınız. Çünkü cilt yapımız, tüm yıl boyu stabil bir görünümde değildir. Yaşam tarzımız ve mevsim şartlarına bağlı olarak dönem dönem cildimizin ihtiyaçları değişir. Tabii meydana gelen cilt problemleri de. Bu sebeple yukarıda paylaşmış olduğumuz bilgiler ışığında mevsim koşullarını da göz önünde bulundurun. Örneğin yaz aylarındaysak, tercih ettiğimiz ürünün güneşten koruma özelliğinin bulunuyor olması ve sıcağa karşı dayanıklılığı oldukça önemlidir.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi için önereceğimiz ürünler..

Yağsız ve Mat Likit Fondötenler

Bunlar cilde parlaklık vermeden pürüzsüzlük verirler.Orta derecede kapatıcılığa sahiptirler.

Avantaj:Bu tip fondötenler mat bir görünüm ve cildin dengelenmesini isteyenler için idealdir.Yağlı ciltlerde daha uzun süre dayanmaktadırlar.

Deazavantaj:Normalde bir dezavantajı yoktur ama bazen cildin kuru hissedilmesine neden olabilir.

cilt tipine göre fondöten seçimi 5

Lancome Teint Idole Ultra Fondöten
14 saat kalıcı ve yağsız bir fondötendir.
2019 fiyatı :195 TL

Ultra Mat Fondötenler

Bu tip fondötenler inanılmaz kapatıcılıa sahiptir.Büyük kısmı çok akıcı bir yapıya sahip olup ciltte hemen kurur.

Avantaj:Cildiniz çok yağlıysa ve makyajınızın dayanmadığından şikayetçiyseniz bu fondötenler tam size göre.Çok yağlı ciltler için önerilir.

Dezavantaj:Tek dezavantajı diğer fondötenlerden daha yoğun olması yüzde biraz maske gibi durması ve cildi kurutması olabilr.Uygularken hemen yaymanız gerekmektedir çünkü hemen kurur.Ayrıca çıkarılması en zor fondötenlerdir.

cilt tipine göre fondöten seçimi 6

Nars Velvet Matte Skin Tint  2019 fiyatı 275 tl sehpora /
Hafifçe cildi kapatırken parlaklığını alıyor ve mat bir dokunuş sağlıyor.

Su Bazlı Likit Fondötenler

Kalın yapıda durmasına rağmen şişesinden çok çabuk akarlar.Normalden kuruya dönük ciltler için uygundur.

Avantaj:İnce-orta derecede kapatıcılığa sahiptirler.Bu fondötenlerin yağ ve yumuşatıcı içerikleri allık ve farların daha iyi dağılmasını sağlar.Yapılan hatalar sünger ile düzeltilebilr.

Dezavantaj:Yağlı ya da karma ciltlere uygun değildir.Ciltte parlaklık yapabilir.Doğru cilt tipi için kullanımında dezavantajı yoktur.

RIMMEL Lasting Finish

Su bazlı fondöten 16 saat kalıcı

2019 Fiyatı Watsons :18.9 lira

cilt tipine göre fondöten seçimi 7

Sıkıştırılmış Pudra Fondötenler

Kompakt şeklindedir ve sıkıştırılmış pudra etkisi gösterir.Sadece daha fazla kapatıcılığa sahiptirler.İnce-orta kapatıcılığa sahiptirler.

Avantaj:Normalden yağlıya dönük ya da karma ciltler için idealdirler.Kolayca uygulanır ve bütün gün kalırlar.Ciltte ağırlık yapmazlar.Pudraya ihtiyaç duyulmaz.

Dezavantaj:Eğer cildiniz kuruysa pudra içeriği daha da kurutup pul pul bir görüntü verebilir.Çok yağlı cilde sahip bayanlarda ise maske görünümü oluşturabilir.

Max Factor Miracle Touch Liquid Illusion Compact Foundation

2019 Fiyatı: 44 TL

cilt tipine göre fondöten seçimi 8


Renkli Nemlendiriciler

Hem güneş koruyuculuğu hem de nem için ideal olmasının yanı sıra fazla kapatıcılığa ihtiyacı olmayan ciltler için uygundurlar.

Avantaj:Kullanımı çok kolaydır.Solgun cilde renk verirler.

Dezavantaj:Cildinde çok fazla pürüz,koyu renk halkalar ve renk farklılıkları olanlar için uygun değildir.

Clinique Moisture Sheer Tint

SPF15 özellikte renkli nemlendirici

2019 Fiyatı:79 TL

cilt tipine göre fondöten seçimi 9

Son güncelleme: 07 mart 2019

Satın alacağınız cilt tipine göre fondöten ürünlerini google alışveriş arama motorundan inceleyebilirsiniz.

10 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

3 yorum

adsız  -  27 Ocak 2010 / 22:51

karma ciltlere ne önerirsiniz?

Cevapla
Bakımlı Kadın  -  4 Şubat 2010 / 22:46

sıkıştırılmış pudra fondöten kullanabilirsin karma ciltler için uygun 🙂

Cevapla

[…] tipini ( Bkz: Cilt tipine göre fondöten seçimi […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et