Tüm Saç Renkleri

Botoks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 1

Botoks Nedir? ile başlayalım..

Botulinum toxin kelimesinden kısaltılmış, özünü bir bakterinin oluşturduğu proteindir. ( bkz: Wiki )

Bilinen en güçlü nörotoksin (  sinir sistemini etkileyen kimyasallara verilen genel isim)  botulinum olmakla birlikte bu proteinin özellikle estetik cerahisinde kullanılmaya son 20 yılda başlanılmıştır.

 

Botoks ilk Ne zaman Kullanıldı? Tarihçesi

1822 de bu toksinin tedavi amacıyla kullanılabileceği anlaşılmıştır,  1949 da ise toksinin, kasları nasıl felç ettiği anlaşılmıştır. Tıbbi anlamda ilk kullanılması 1977’li yıllıdır ve göz kusurlarının düzeltilmesi için üretilmiştir.

Kozmetik amaçlı olarak ise ilk kullanılması 1987 yılında Kanada’da, göz tiklerini düzeltmek amacıyla botoks uygulanan bir hastada kaş arasındaki kırışıklıkların düzeldiği görüldükten sonra yayınlanan bilimsel makaleler ile başlamıştır.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 2
picture by: akm-gsi / splash news

Botoks Yaşlanmayı Önler mi?

Bu konuda çok net bir açıklama bulunmamak ile birlikte yapılan araştırmalarda uzun süreli yapılan botoks’un yaşlanmayı geciktirdiği ile ilgili veriler bulunmaktadır. Ancak bu araştırmaların bilimsel bir gerçeklik kazandığı ile ilgili bir kaynak bulmak güç. Ayrıca yaşlanma ile kast ettiğimiz şey de önemlidir, zira yüzdeki kırışıklıklar söz konusu ise cevabını aşağıda veriyoruz.

Bununla ilgili olarak Donatella Versace’nin geçirdiği değişimi incelemek yerinde olacaktır.  1955 doğumlu olan ve şu anda 63 yaşındaki ünlü Moda Varisinin geçirdiği değişim inanılmaz gibi görünüyor. Yüzünde kırışıklık yokmuş gibi görünse de ifadesi, özellikle dudaklarına yaptırdığı dolgu kendisini çok daha yaşlı ve kötü bir görünüme doğru yıllar içerisinde itmiş.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 3

Görsel kaynak: dbreath.com

Botoks Kırışıklıkları Önler mi?

Kesinlikle; New York şehri plastik cerrahı Michael Kane, The Botox Book’un (St. Martin Press) yazarı, “Enjeksiyonlar, yüzlerce kez yüz kasılmalarını yavaşlatan kasları yavaşlatıyor,” demekte, bunun anlamı  detox yatay alın çizgileri, dikey kaş çatma çizgileri ve kaz ayaklarını geçici olarak silebilen veya azaltan yüksek oranda saflaştırılmış toksinlerdir. 

Botox ayrıca, yaş ilerledikçe sarkan ağız köşelerini kaldırabilir, bazı çenelerde “iğne yastığı” görünümünü yumuşatabilir, ağız çevresindeki çizgileri yumuşatabilir ve dikey boyun sarkmalarını yumuşatabilir.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 4

Botoks Yüzü ifadesiz bırakır mı? Yüz ifadesini Donuklaştırır mı?

Kkaslarınızın büyüklüğünü ve ihtiyaç duyacağınız Botoks’u değerlendirebilecek deneyimli bir doktor tarafından tedavi edilmeniz bu anlamda çok önemli. Çünkü  Jean Carruthers, 1989 yılında Botoks’un kozmetik faydaları hakkında ilk makalesinde belirttiği gibi doğru şekilde uygulanmayan botoks’un Star Trek’ten Spock’te olduğu gibi bir ifadeye neden olabileceği belirtilmekte.

Bununla birlikte botks duyguya sebep olan sinirleri etkilemez. Doğru kullanıldığında, çekici ve samimi bir görünüm vermek için kaşları kaldırabilir.

Eğer tehlike bölgesinde çok fazla enjekte edilirse ifadesiz ve kötü görünümlere neden olabilir.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 5

Acı Ve Ağrıya Neden Olur mu?

 Botox özellikle kaşlar arasında hafif ağrılı olabilir. Bazı doktorlar, uygulama başlamadan  on dakika önce lokal anestezi sunarlar ya da bölgeyi uyuştururlar.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 6

Botox’un Yan Etkileri Var mı?

Her ilacın yan etkisi olabileceği gibi botoks’un da yan etkileri olmaktadır ancak bu yan etkiler küçük ve kısa ömürlü olma eğilimindedirler. Olguların  %1’i ile %5’i, genellikle iki hafta içinde kaybolacak şekilde göz kapağı veya kaşın hafif sarkması şeklinde yan etkiler göstermektedir.  Bazı hastalar da ise hafif morarma görülmektedir.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 7

Botoks’un ücreti Ne kadar?

Fiyat farklılıklarının çok fazla olduğunu belirtmekte yarar var. Bu Doktor’un deneyiminden kullandığı botox miktarına kadar pek çok şekilde farklılık göstermektedir. Amerika’da ortalama fiyatı Fiyatlar çok farklıdır. Seans başına 400 $ ‘dır, ancak deneyimli doktorlar daha fazla ücret alma eğilimindedir.

Türkiye’de seans başına ücreti  250 tl ile 1500 tl arasında değişmektedir. Bu arada  doktorlar ve estetik cerrahi klinik merkezleri web sitelerinde bu fiyatları yazmaz veya söylemezler.

 Bu arada Toksinlerin suya batırılıp ve sulandırılmaları gerekmektedir ve  bazı doktorları aşırı sulandırdıkları veya yeterli miktarda toksin kullanmadıkları da bu sektörde bilinen durumlardır.

Botoks’un Etkisi ne Zaman başlar ve ne Etkisi Kadar Sürer

Etkisini 24 saat sonra göstermeye başlar en iyi sonuçlar 1-2 hafta sonra alınmaya başlar ve etkisi ve etkisi yaklaşık 4-6 ay sürer ve etkisi ortadan kalkar.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 8

Botoks Ürünleri Nereden satın alınmaktadır?

Dünya’da saygın ve resmi şu anda üç tane üretici bulunmakta. botoxcosmetic.com, dysportusa.com ve xeomin.com. Ancak bu ürünler normal kullanıcılar tarafından satın alınıp uygulanmaz daha çok doktor ve dermatologlar tarafından kullanılırlar.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 9

Arkadaşlarım Botoks Yaptırdığımı Anlayabilir Mi?

Aslında anlamaları gerekir çünkü sonuçta fiziksel bir değişim için bu uygulamayı yaptırmaktasınız. Ancak doğal görünümlü ve başarılı bir uygulamada çok fazla dikkat çekmeyeceği bilinmelidir ki bu da uygulamanız doğru yapıldığı anlamına gelir.

botoks hakkında bilmek i̇stediğiniz her şey 10

Görsel Fotoğraf :

Botoks Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmekte

Botoks’un etkileri bir kaç günde ortaya çıkar, ancak en iyi sonuçlar 2 hafta sonrasında alınmaya başlar o nedenle bir etkinlik için botoks yaptırıyor iseniz 2 hafta öncesinden uygulama yapmanızı uzmanlar önermekte.

 Bazı gözlemciler, Dysport’un Botox’tan daha hızlı bir şekilde etki ettiğine inanmaktadır ancak bilimsel bir veri yoktur Aspirin veya NSAID içeren ilaçları alan hastalarda uygulama sonrasında kesin mavi morarma gelişebildiği gözlenmiştir. Uygulamadan hemen sonra makyaj yapabilşr ancak 24 saat boyunca ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et