Tüm Saç Renkleri

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi problemi hepimizin hayatında en az bir kere karşılaştığı bir sorundur. Kadın-erkek fark etmeksizin dış görünüşümüzün önemli bir bütününü oluşturan saçlarımız dökülmeye başladığı zaman, hepimizde bir panik oluşur. Yaşadığımız saç dökülmelerinin bazıları genetik, bazıları ise ufak tefek problemlerden kaynaklı, önlenebilecek, geçici dökülmelerdir. Genel olarak erkeklerde,genetik faktörlerden ötürü daha sık görülen saç dökülme problemi, özellikle 20-25 yaşlarında, saçları dökülmeye başlayan erkeklerin korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Dökülme ve kellik oranı kadınlarda, erkeklere göre çok daha az bir miktarda olmasına rağmen, kadınlar için saç dökülme problemi “Elm Sokağında Kâbus” kadar korkutucu olabilir. 

saç dökülmesi

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi sebepleri, geçici saç dökülmesi ve kalıtımsal saç dökülmesi olarak ikiye ayrılır. Ağır stres, yorgunluk, düzensiz beslenme, hava kirliliği, kullanılan kozmetik ürünlerinin içerisinde ki zararlı maddeler, kullanılan bazı ilaçlar ve geçirdiğimiz bazı rahatsızlıklar, geçici saç dökülmelerinin sebepleridir. Kalıtımsal saç dökülmesi ise genelde erkeklerin yaşadığı, genetik yatkınlık gibi hormonal nedenlerden kaynaklıdır. Gelişimini tamamlamış saçın dökülmesi normaldir. Günde 100 tel döken bir saçı, sağlıklı sayabiliriz ama eğer bu sayı günde 100 telin üzerine çıkıyorsa, işte o zaman bunu saç dökülme sorunu olarak tanımlayabiliriz. 

Saç Dökülmesine Karşı Nasıl Önlemler Alabiliriz?

saç dökülmesi nasıl önlenir? 1

Her canlı hayatını sürdürebilmek için bazı maddelere ihtiyaç duyar. Dokularımız da birer canlı olduğuna göre, birçok maddeye ihtiyaç duyması normaldir. Canlı dokular, vitamin ve maddelerle beslenen ve kalitesini korumak için bu madde ve vitaminlere ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur. Aynı şekilde saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmeye ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı karşılanmadığında, saçın kalitesi düşer ve saçta dökülmeler ortaya çıkar. Bizim saç dökülmesine karşı, öncelikli olarak vücudumuza aldığımız besin kalitesine daha sonra da yaşam kalitemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Saçın ihtiyaç duyduğu ve kalitesini arttırabilecek maddeler şu şekildedir;

  • Keratin
  • B7 vitamini (biotin)
  • L-Sistin
  • Silisyum
  • Çinko
  • Magnezyum
  • B5 vitamini

Günlük aldığımız besinlere her ne kadar dikkat edersek edelim, besinlerin vücudumuza sağladığı katkı çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Durum böyle olunca takviye gıdalara çok fazla iş düşüyor. Çoğu doktor, sadece yetersiz kalındığında değil, ihtiyacımız olmadığını düşünsek bile günlük olarak takviye gıdaların alınmasını tavsiye ediyor. Saçlarımız için takviye olarak Bioxcin gibi bitkisel özlü, vitamin içeren ve saçı besleyen ürünler kullanabiliriz. Çeşitli şampuan markaları gibi kimyasal içeriklerden ziyade tamamen bitkisel bir içeriğe sahip olan Bioxcin, içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde saç ve saç derisini besleyerek saçları güçlendirir ve saç dökülmesini engellemekte yardımcı olur, aynı zamanda içeriğindeki ürünler sayesinde saçın daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. 

7 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et