Tüm Saç Renkleri

Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre bebek olarak tanımlanmakta olan bebekler normal doğum süresinden önce doğmaktadır. Fakat prematüreler normal gelişim süreçlerini tamamlayamadıkları için diğer bebeklere oran ile daha zor bakılmaktadır.

Prematüre bebeklerin doğum sonrasında emme, nefes alıp verme, yutkunma ve koordinasyonlu hareket etme gibi duyuları henüz gelişmemiş olacağı için bir süre hastanede gözetim altında tutulması gerekmektedir. Ayrıca prematürelerin doğum sonrası hastane sürecini tamamlayıp ev için taburcu edildiğinde dahi dikkatli bakılması gerekmektedir. Anne baba adaylarının solunum konusunda problem yaşama ihtimali olan bebeklerinin nefes alıp verişini sürekli kontrol etmesi ve gerekiyor ise evde solunum cihazı bulundurup belirli aralıklar ile bu cihazın kullanılması gerekebilir. Prematüre doğan ve bebeklerin ebeveynleri ile doktorları sürekli koordineli hareket etmekte yaşanılan bu zorlu süreci daha kolay atlatabilmektedir.

Neden Olur?

Prematüre bebek doğumlarının pek çok nedeni bulunmaktadır. Fakat prematüre doğumların ana sebepleri arasında annenin 18 yaşının altında ve 40 yaşının üstünde olması, anne adayının hamile iken geçirdiği enfeksiyonlar, Rahimde bulunan farklı sorunları, bebeğin içerisinde bulunduğu plasenta ile ilgili problemler, annenin kronik hastalıkları, hamile iken sigara kullanımı ve çoğul gebelik gibi problemlerin erken doğum riskine neden olduğu görülmektedir.

Ne Zaman Doğar?

Bebeklerin normal doğum süresi 38 ile 42 hafta arasında iken prematüre bebekler 37 ve daha önceki haftalarda dünyaya gelmektedir.

3 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et