Tüm Saç Renkleri

Plaquenil Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Plaquenil romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, juvenil idiyopatik artrit gibi çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde ve bazı cilt problemlerinde etkili antimalaryal grubu ilaçtır.

Plaquenil aynı zamanda covid-19 enfeksiyonu için deneysel tedavi sürecinde de kullanılmaktadır.

Etken Maddesi

#İlaç her bir tabletinde 200 mg hidroksiklorokin sülfat etken maddesi içermektedir. Hidroksiklorokin özellikle klorokin maddesine yanıt veren sıtma türlerinin engellenmesi ve tedavisinde kullanılan bir etken maddedir.

plaquenil
Kaynak: @instagram

Plaquenil Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İlacın doktorlar tarafından reçete edildiği başlıca durumlar;

  • Eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna sebebiyet veren devamlı bir hastalık olan romatoid artrit 
  • Tüm vücutta veya sadece ciltte pullanma ile ortaya çıkan ve sistemik olduğunda ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları gibi belirtilerle seyreden bir hastalık olan Diskoid ve sistemik lupus eritematozus 
  • Çocuklarda kalıcı eklem iltihabı ile karakterize kronik bir hastalık olan ve sebebi bilinmeyen juvenil idiyopatik artrit
  • Güneş ışığına duyarlı cilt problemleri

Plaquenil Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ilacın dozunu kilonuza ve rahatsızlığınızın tipine göre belirleyecektir. Başka şekilde reçete edilmediği sürece ilaç yetişkinlerde günde 1-2 tablet, çocuklarda ise günde bir tablet olacak şekilde kullanılmalıdır. Her gün uygun dozdaki ilacı yiyecek veya bir bardak süt ile ezmeden, çiğnemeden alınız.

İlacın faydalarının ortaya çıkması birkaç hafta alabilir. Aynı zamanda eğer bu ilacı ışığa duyarlı deri problemleri için kullanıyorsanız yalnızca yüksek oranda ışığa maruz kaldığınız zamanlarda alınız. 

Plaquenil Muadili İlaçlar

Plaquenil ile aynı etken maddeyi içeren başka bir ilaç yoktur.

Plaquenil Yan Etkileri

İlacın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek yaygın görülen yan etkiler karın ağrısı, göz problemleri, göz renginde değişme, bulanık görme, ışığa karşı duyarlılık, hasta hissetme, ishal, kaşıntı, deri döküntüsü, baş ağrısı, iştahta azalma (anoreksi), kontrol dışı görülen gülme veya ağlamanın eşlik ettiği duygu durumunda değişiklikler şeklinde raporlanmıştır.

İlaca bağlı gelişen yaygın olmayan yan etkiler ise kulak çınlaması, sinirlilik hissi, saç dökülmesi, saç renginin kaybolması, vertigo gibi denge problemleri, baş dönmesi, kan testlerindeki karaciğer değerlerinde problem, ciltte, burunda veya ağzın içinde ortaya çıkan renk değişiklikleri, kaslarda güçsüzlük, kramp veya spazm ya da karıncalanma şeklinde seyreden his değişiklikleri şeklindedir. Bunlar ilacın ciddi seyreden ve tıbbi müdahale gerektirebilen yan etkileridir. Herhangi birini fark etmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Plaquenil Fiyatı 2020

200 mg 30 film tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 17.95 TL’dir.

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et