Tüm Saç Renkleri

Ombre Modelleri ve Renkleri

Ombre son 10 yılın en önemli saç boyama trendi. Bu konuda 4 farklı ombre saç boyama tekniği ile 50’den fazla farklı ombre modelleri ve yine farklı renklerden oluşan omre renkleri paletini sizlere aktarmaya çalışacağım.

Ombre Fransızca bir kelime olup iki renk arasındaki geçişi ifade etmektedir. Özellikle tekstil’de yani moda sektöründe kıyafetlerdeki renk geçişleri için ve saç renklerindeki geçişler için kullanılır.

Ombre Evde Uygulama

Evde kendiniz ombre saç uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için farklı saç boya markalarının Omre setleri mevcut. Örneğin : Loreal Colorista Ombre Seti ancak uygulamanın başarılı olması için bazı olmazsa olmazlar vardır.

Bu setlerde saçlarınızın doğal renkte olması ( yani boyalı olmaması istenir. )

Saçlarınız çok koyu kahverengi , siyah, kestane ve kızıl tonlarında ise başarıya ulaşma şansınız azdır.

İpucu: Eğer saçlarınız hiç boyanmamışsa ve doğal saç renginiz açık kumral, küllü sarı, koyu sarı, açık kahverengi gibi renklerde omre setleri ile de kolaylıkla başarılı omre modelleri elde edebilirsiniz.

Ombre Kimlere Yakışır?

Ombre bir renk geçişi olduğu için ve içerisinde sonsuz sayıda farklı renk ton uygulamaları olabilir. Bu nedenle her ten rengi ve cilt alt tonu için uygundur. Beyaz, buğday, esmer ya da pembe ten rengi ya da soğuk, notr ve sıcak cilt alt tonunuza sahip olun size yakışacak olan mutlaka bir ombre saç rengi uygulaması bulacaksınız.

Ombre Modelleri
Ombre Modelleri

Ombre Uygulamasında Saç Uzunluğu ve Şekli Önemli Midir?

Ombre, krepe balyaja benzeyen bir işlem olmakla birlikte, saç renginin uçlara doğru gittikçe açıldığı bir saç boyama-saç açma işlemidir. Saçlarınız kısaysa daha doğal renkler tercih etmelisiniz. Kısa saçlarda aşırı zıt renkler kötü kontrast oluşturacağından ten renginizle uyumlu karamel tonları kısa saçlar için daha uygun bir renk tercihi olacaktır. Ombre bir renk geçişi işlemi olduğu için uzun saçlı kadınlara daha çok yakışıyor. Özellikle sarı tonları uzun saçlarda muhteşem görünüyor, renkler birbiriyle daha iyi harmanlanıyor. Doğru renkte ve stilde tercih edilip iyi bir kuaförün elinden çıktığı zaman adeta bir sanat eserine dönüştürülebiliyor.

Kıvırcık ve Dalgalı Saçlarda Ombre Uygulaması Yapılır Mı?

Bu konuda da yer alan ombre saç modellerinde de görebileceğiniz gibi dalgalı saçlara da kıvırcık saçlara da bu uygulama çok yakışmaktadır. Ancak kıvırcık saçlarda uygulama tekniği daha zor olduğu için, profesyonel bir kuaförden yardım almanızı öneriyorum.

Siyah Saça Ombre Olur Mu?

Siyah saça tabii ki ombre olur. Önemli olan saç rengini açmaktır sonrasında siyah yada kumral her saç rengine ombre renk uygulaması yapabilirsiniz. Ancak önemli olan siyah saç rengini doğru bir şekilde açmaktır.

Bu konuda deneyiminiz yoksa mutlaka kuaföre gitmenizi öneriyorum yoksa saçlarınız ellerinizde kalabilir.

Ombre Yaptırmanın Maliyeti?

Kuaförde kullanacağınız malzemeye, bulunduğunuz konuma ve yapacağınız ombre saç rengine göre fiyatları değişmektedir. Bir kuaförün bu uygulama için alacağı en düşük fiyat 250 tl’dir. Bu rakam bazı kuaförlerde 1.000 tl ye varan rakamlarda olabilmektedir. Tavsiyemiz evinizde de olaplex ürünlerini kullanmanız yada bu ürünleri kullanan kuaförleri tercih etmeniz. ( Saçınıza açma işleminde daha az zarar verecektir. )

Ombre Uygulama Teknikleri

Kuaförlerin uyguladığı 4 farklı uygulama tekniği vardır gelin dilerseniz kısaca bunlara değinelim. bu teknikleri daha önce ayrı ayrı konularda da ele almıştım.

1-Eriyen Ombre: Saç renginin yumuşak tonlarda geçişini ifade eden tekniktir. Uygulaması zor ve ustalık ister. Uygulanan ili renk birbirine yakın olmak zorundadır. Ayrıntılı bilgi için ilgili konumuza bakabilirsiniz.:

2-Ters Ombre: Normalde uygulanan ombre uygulamasında saç rengi koyudan açığa doğru gider. Ters ombre de ise bu renkler tam ters şekilde uygulanmaktadır. Yani dipler saçık uçlar ise koyu renk tonunda.

ters ombre
ters ombre

3-Alev Ombre: Kızıl ve bakır saç renklerinin tıpkı eriyen ombre’de olduğu gibi yumuşak renk geçişleri ile uygulandığı ombre uygulama tekniğidir. Ayrıntılı konuyu özel olarak ilgili konuda örnek fotoğrafları ile birlikte yaptık.

4- Çerçeve Ombre: Aslında sombre olarak bildiğimiz bu uygulama saç renkleri arasında sadece yarım ton yada bir ton arasında geçiş olan yumuşak renk geçişlerini ifade eden saç rengi uygulamasıdır.

Ombre Renkleri Nelerdir?

  • Sarı Ombre Modelleri
  • Küllü Ombre Modelleri
  • Bal Köpüğü Ombre Modelleri
  • Karamel Ombre Modelleri
  • Bakır Ombre Modelleri
  • Platin Ombre Modelleri
  • Kızıl Ombre Modelleri
  • Renkli Ombre Modelleri

Sarı Ombre

Sarı Ombre renkleri en çok kullanılan renklerin başında gelir. Genellikle dip rengi doğal kendi rengi olan ( koyu sarı – açık küllü sarı – açık kumral gibi ) kadınlar yurt dışında neredeyse tamamen bu renk uygulamasını kullanırlar. Böylece daha doğal bir saç rengi elde etmiş olurlar.

Küllü Sarı Ombre

Türkiye’de en çok kullanılan saç rengi geçişi ise küllü sarı ombre modellerinden oluşur. Uygulaması nispeten daha kolaydır. Diplerden gelen doğal saç rengi uçlara doğru 10.1 – 11.1 gibi küllü açık sarı saç rengine doğru geçiş olmaktadır.

Bal Köpüğü Ombre

Genellikle balköpüğü saç rengine saçlarını boyamak isteyen kadınlar bunu omre olarak saçlarının uçlarına uygulamayı tercih ederler. Siz de eğer bu renk tonlarında bir saç rengi elde etmek istiyorsanız karamel’den bal köpüğü saç rengine doğru bir renk geçişi uygulamasını saçlarınıza yapabilirsiniz.

Karamel Ombre

Karamel ombre saçlarda en çok kullanılan boya renklerinin başında gelir. Sıcak bir ton olmasına rağmen hemen hemen tüm renkler ile ombre uygulamasında kullanılırlar. Elde etmesi çok kolay bir renk olduğu için turuncu renklere açtığınız saç renklerini karamel tonlarında ombre uygulayabilirsiniz.

Bakır Ombre

Yine en kolay uygulanan ombre renklerinden biridir. Ancak bir kaç önemli uyarıyı buraya aktarmak isterim. Bakır ombre yaptığınızda sonrasında vazgeçince saçınızı tek renk yapmanız zor olabilir. Ayrıca bakır saç boyaları akınca saçlarınızın rengi ilk rengini sadece 20 ile 30 gün kadar koruyabilir. Hızla akan ve turuncu renge geçen bir renk olduğu için sıklıkla tekrar boyamanız gerekecektir.

Platin Ombre

Fazla tercih edilen bir ombre rengi değildir ancak yine de diplerde sarı – kristal küllü tonları tercih ettiğinizde saçlarınızın uçlarını daha açık tonlarda olmasını tercih edebilirsiniz.

Kızıl Ombre

Fazla tercih edilmeyen uygulaması ve sonrasında bakımın en zor olduğu ombre renk tonu kızıldır. Bunun nedenleri
Kızıl renk çok çabuk akacağından ilk günkü canlı ve güzel renk uyumu sadece 10 gün kadar kalır.

Uygulaması ve tekrar aynı renklere getirmek zordur.

Sıkıldığınızda tek renge getirmeniz zordur. Bu dezavantajları nedeni ile sıklıkla uygulanmaz ki ben de çok tavsiye etmiyorum.

Bu renklerin dışında; Şeftali, mor, eflatun gibi farklı renklerde pek çok ton geçişinin saç rengi uzmanları tarafından uygulandığını da belirtelim. Aşağıda bu renkli uygulamalara örnekler de görebilirsiniz.

Renkli Ombre

Pembe ve Şeftali rengi Ombre

Saç ucuna pastel boya ile ombre

Lila ve eflatun ombre

Sarı saç ve uçlarda şeftali ombre

Oldukça sıra dışı bir ombre rengi – Koyu sarı saç uçlarında uçuk mint yeşili

Kısa sarı saça ters ombre

10 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Güzelliğe ve modaya kendini adamış bir öğretmen. Doğasever, pati dostu, kedilere aşık tam bir makyajkolik :) Moda, makyaj, saç boyama, kadına dair her konuda paylaşımlarımla sizlerle olacağım :)

İlgili Yazılar

5 yorum

merhaba naz hanım benim saçlarım altın karamel ile yarım tüp kumral karışımı. saçlarımın rengini biraz daha yumuşatmak istiyorum iki üç ton kadar ama kızıllık değil de dorelik yansımalar olarak. bu nedenle altın karamel ile altın bal köpüğünü karıştırsam ve 9 luk oksidan (yani 30 volume) kullansam nasıl olur. beyaz tenliyim. numaralarını verirseniz uygun boyaların ve karışım miktarlarını memnun olurum. teşekkürler.

Cevapla

[…] Benzer İçerik Ombre Saç Modelleri ve […]

Cevapla

[…] ombre modellerini ve renk tonlarını görmek için aşağıdaki konumuza da göz […]

Cevapla

[…] tercih eden oyuncu farklı saç renklerini kullanmayı seviyor. Ombre olarak bal köpüğü ombre saç rengini tercih eden Hazal saç kesimi olarak da omuzlarına kadar dökülen orta uzunlukta saç […]

Cevapla

[…] paketleme, boyama işlemiyle alakalı bir terimdir. Ombre, balyaj gibi işlemlerde kullanılır. Aynı zamanda meç adı verilen, saçı birden fazla renge […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et