Tüm Saç Renkleri

Balyaj Nedir? Renkleri ve Uygulama Teknikleri

Balyaj nedir? 70’li yılların başlarında ortaya çıkan ve yabancı dilde ‘ balayage‘ kelimesinden türeyerek bu ismi almıştır.     İlk olarak Paris de başlayan bu uygulama yıllar içinde tüm dünyaya yayılmış ve çok popüler olmuştur. 

Ana saç renginin muhafaza edilerek saçın uçlarına ve boy kısımlarına uygulanan renk açma tekniğidir. Normal saç görünümüne göre parlaklık,canlılık,ışıltı ve parlaklık kazandırır.

Balyaj dilimize fransızca da süpürge kelimesinden gelmektedir ve süpürme yöntemi ile sürülerek yapılmış boyama yöntemidir. Türkiye’de en çok krepe ile balyaj yapılmaktadır.Bu yöntem saç ince uçlu bir tarakla diplere doğru itilerek, kalan kısımların boyanması ile yapılan balyaj yöntemidir.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 7

Balyaj çeşitleri nelerdir?

Saçın tonuna göre değişmekle beraber balyajın birçok çeşidi vardır. Hep birlikte çeşitlerini öğrenelim.

Kısmi balyaj: Belirli alanlarda yapılan vurgulamalara verilen isimdir. Her noktada yapılan bir işlem değildir. Ufak değişiklik sevenler için idealdir.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 8
kısmi saça ışıltı
Kısmi ışıltıya çok güzel bir örnek çok hafif neredeyse yok gibi ama çok etkili

İnce balyaj: Yumuşak bir balyaj çeşididir, doğal bir etki oluşturur. Yüksek kontrastlı bir görünüm sağlar.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 9

Röfle görüntüsüyle karıştırılsa da, röfle daha çok saç diplerinden başlanarak yapılan uygulamadır. İnce balyaj kalın aralıklarla uygulanan tutamları ince olan çeşidimizdir.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 10

Dengeli balyaj: Koyu saçlar için mükemmel bir görünüm oluşturur. Yüzde çerçeve bir görünüm oluşmasını sağlar. Saçta zıt bir görüntü oluştursa da marjinallik ve farklı görünmeyi seven hanımlarımız için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 11

Ters balyaj: Zıt bir görünümle oluşturulan tarzdır. Son dönemde çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Açık ve koyu rengin bir arada harmanlandığı çeşidimizde ,tonlamaların kontrast oluşturmasına önem verilir.

Krepe balyaj; Bu yöntem uçlarda yoğunlaşmış balyaj isteyenler için uygundur. Fönlenmiş kuru saç uzunlamasına krepe atılan saç  nerelerde balyaj görmek istiyorsanız, o tutamların boyanması ile gerçekleşir.Uçlarda daha çok istiyorsak uç kısımlarda yoğunlaşarak boya uygulamalıyız.

Video İle Balyaj Uygulaması

Aşağıdaki video’da balyaj’ın saça uygulanışı ve süpürge dediğiniz saça sürülmesinden bir kısım görebilirsiniz.

Balyaj saçları daha hareketli ve ışıltılı gösterir.Renk seçiminde siyah ve koyu kahveler üzerine kızıl ya da açık kahve tonları,kızıl üzerine açık kızıl,kumrallarda ise açık sarı ve küllü sarı gibi tonlar uygulanabilir.

Balyaj nasıl yapılır? – Uygulama Yöntemi

Balyaj uygulaması ;İnce tutamlar halinde , saçın kendi renginden birkaç ton açılarak ,orial kullanılarak elde edilir. Saçın renginin açılması istenilen yerleri tutamlar halinde orial ile boyanır 15-30 dakika arası beklendikten sonra yıkanır. Önemli not: saçın zarar görmemesi için sık sık açılıp kontrol edilmelidir.

Kısa saçlarda çok doğal bir görünüm vermektedir. Bu doğal görünümle beraber yumuşak ve hoş bir etki oluşturuyor. Kısa saça sahip olanlar için güzel bir öneri diyebiliriz. Uzun saçta da ince veya kalın şekilde olması farketmeksizin farklı bir hava kattığı aşikardır.

İPUCU: Işıltılı saçlar balyak teknikleri ile elde edilir. Uygulama teknikleri için Saça Işıltı Atma Teknikleri konumuzu inceleyebilirsiniz.

 balyaj nedir
Balyaj Nedir

Tamamen tercihinize kalmış bu yöntemi siz de çok beğeneceksiniz!

Saçlarınıza güneşten açılmış gibi bir etki vermek istiyorsanız, balyaj işlemini denemelisiniz. Yüzünüze canlılık ve ışıltı katan balyaj, sofistike ve zarif bir etki yaratır. Röflenin aksine balyajda, saçın doğal rengi üzerine, farklı ve istenilen incelikte tutamlara boya uygulanır.

Önemli: Benim önerim, doğal saç rengine yakın tonlarda balyaj işlemi yaptırmanız olur. Böylelikle doğallıktan uzaklaşmamış, aynı zamanda ışıltılı saçlara sahip olursunuz.

aşağıdaki fotoğrafta doğal balyaj uygulaması gibi aslında koyu sarı saçların saç uçlarının açılması.

İPUCU: Dünya balyaj – Ombre trendini takip etmek balyak renkleri konusunda fikir almak için instagramdan #balyage etiketini takip edebilirsiniz.

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 12
balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 13

Sombre uygulaması gibi hafif geçişlerde çok güzel küllü tonlarada balyaj uygulaması.

Balyaj Renkleri

balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 14
Balyaj Renkleri
balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 15
SoftBlonde??
Ombre~Balyaj 170~220₺ İstanbul Beşiktaş @ sekizbucukkuafor
balyaj nedir? renkleri ve uygulama teknikleri 16

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Güzelliğe ve modaya kendini adamış bir öğretmen. Doğasever, pati dostu, kedilere aşık tam bir makyajkolik :) Moda, makyaj, saç boyama, kadına dair her konuda paylaşımlarımla sizlerle olacağım :)

İlgili Yazılar

5 yorum

[…] Melting bir balyaj tekniği olmakla birlikte saç rengi geçişi o kadar ustalıklıdır ki renk geçişlerinde farklı 3 rengi […]

Cevapla

[…] Balyaj evde nasıl uygulanır adlı konumuzda ayrıntılı olarak evde saçlarınız için ışıltılı uygulamaları elde etme […]

Cevapla

[…] saça balyaj işlemi, tabi ki de saçların tutamlar halinde oksidanla açılarak paketlenmesiyle […]

Cevapla

[…] ve parlaklaşması için özel krepe tarağı ile yapılan saç uygulamasına Krepe balyaj denir. Balyajdan farklı olarak ara ara saç öbeklerine bu işlemin uygulanması ile […]

Cevapla

[…] paketleme, boyama işlemiyle alakalı bir terimdir. Ombre, balyaj gibi işlemlerde kullanılır. Aynı zamanda meç adı verilen, saçı birden fazla renge boyama […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et