Tüm Saç Renkleri

Mitolojik Dövmeler Ve Anlamları

Dövme, insanlığın keşfetmiş olduğu çok eski bir iletişim araçlarından sadece birisidir. Dövmecilik ise aynı şekilde çok eski bir meslektir. İnsanların dövme yaptırmasının en önemli sebebi ise başkalarına anında mesaj verebiliyor olmasıdır. M.Ö. 10000’lere dayanan dövme günümüze kadar ulaşmış ve yüzlerce çeşit dövmeler meydana gelmiştir. Her dövmenin kendine özgü bir anlamı vardır. Bu anlam vücudun nereye yapıldığına kadar anlam farklılığı gösterebilmektedir. Günümüzde insanlar dövmeleri vücutlarına istediği yerlere yaptırmaktadır. En yaygın kol, bacak, sırt, ense üstü, el üstü, kulak üstü, parmak ucu gibi yerlere yaptırmakta ve hepsinin anlamları dövmenin şekline ve yerine göre farklılık göstermektedir. Günümüzde insanların en çok hoşuna gittiği 10 tane mitolojik dövme çeşidi vardır. Bu dövmeler dünya genelinde yaygın olarak kullanılan mitolojik dövmelerdir.

1. Horus’un Gözü Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 1

Genellikle Mısır’la ilgili filmlerde ve videolarda görülen bir simgedir. Ra’nın gözü olarak da bilinmektedir. Bu şekil mısırlıların inanışına göre refah, bolluk ve şans getirdiğine inanılmaktadır. Bu şekil dünya açısından göz şekline benzetilmektedir. Ra’nın gözü sizin üzerinizde olacağı ve sizi koruyacağı anlamı çıkarılmaktadır. Bu dövmeyi yaptıran kişilerin tamamı bu anlama geldiği için yaptırılmaktadır. Ayrı zamanda estetik ve güzel durduğu içinde yaptırılmaktadır.

2. Sokrates Dövmesi

mitolojik dövmeler
Mitolojik Dövmeler

En çok tercih edilen mitolojik dövme türü Sokrates dövmesidir. Dövmeye Sokrates’in yüz yapısı yapılmaktadır. Sokrates’in kendi düşünceleri neler ise taşıdığı anlamda aynıdır. Sokrates dövmesinin en yaygın şekli yüz simasıdır. Genellikle kol arkasına ve sırt arkasına yaptırılmaktadır.

3. Ejder Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 2

Neredeyse her kültür ve inanışta yer ala ejder figürü mitolojinde önemli figürlerindendir. Genellikle omuz bölgesinin üstüne yapılır. Ejder dövmesi uzak doğu kültüründe bir alt kültürü de simgeler genellikle renkli dövme tasarımları seçilmekte ve boyun, sırt, kollar ve omuzlara yapılmaktadır.

4. Poseidon Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 3

Poseidon dövmesi yunan mitolojisine göre denizlerin tanrısını simgeler. Genellikle çalışan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Poseidon dövmesi yunanların tanrısı olduğu zamanlarda sıklıkla yapılmıştır. Güçlerin kişinin kendisinde olduğunu simgeler.

5. Kelt Sonsuz Düğüm Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 4

Kişi kendisinin en güçlü ruhlu olduğu anlamı taşımaktadır. Ayrı zamanda sonsuzluğu işaret etmektedir. Kendisinin hür olduğunu ispatlamaktadır. Şekli ise karmaşık ip şeklindedir. Kelt mitolojisinin ürünlerinden bir tanesidir.

6.Hayat Ağacı Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 5
@cagatay.ates

Bu dövme genellikle renkli bir şekilde yapılır. Çünkü insanın hayatının renkli olduğunu ve eğlenceli geçtiği anlamı çıkarılmaktadır. Ayrı zamanda birçok uygarlıklarda ve kültürlerde ağaç kutsal görülmekte olduğu için dövmesi yaptırılmaktaydı. Hayat ağacı ise bilgeliği, gücü ve merhametli olmayı simgelemektedir.

7. Aristoteles Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 6

Aristoteles en ünlü Yunan düşünürlerinden birisidir. Yunanlar tarafından son derece popüler olan bir dövme çeşididir. Aristoteles hangi düşünceyi savunursa kişi o düşünceyi desteklediği mesajını vermektedir. Genellikle

8. Plato Dövmesi


Plato, tüm zamanların en çok tanınan Yunan düşünürlerinden birisidir. Plato dövmesi, Plato’nun yüz ayrıntılarının şekli biçimindedir. Karşı tarafa vermek istediği mesaj Plato’nun düşünceleridir. Genellikle kolun ön kısmına ya da sırt kısmına yapılır. Bu dövme kişinin kendisi için iyi bir ilham getireceğine inanılmaktadır.

9. Atlas Dövmesi

mitolojik dövmeler ve anlamları 7

Bu dövme türü Zeus’un dünyayı kaldırma çabasıdır. Zeus kendisine verdiği ceza gökleri taşınmasını isteyen bir Titan’dı. Atlas dövmesi ise azim, güç, sabır ve kararlılığı ifade ediyordu. Yaptırmak isteyenler bu inanca inandığı için yaptırmak istemektedirler. Kolun ön kısmına ve bacağa yaptırılması en uygundur.

10. Medusa Dövmesi

Daha çok bayanlar tarafından yaptırılmaktadır. Medusa’nın saçlarında yılan şekilleri bulanmaktadır. Bunun anlamı kendisine ihanet edilmesini istememesidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et