Tüm Saç Renkleri

8 En Güzel Göz Rengi

İnsanların göz renkleri anne ve babasının genlerinden gelmektedir. Bazen genetik nedenler nadir göz rengi ile karşılaşabiliyoruz. Bu genlerden mavi, eflatun, kahverengi, siyah ve daha fazla renkler çıkabilmektedir.

Araştırmalara göre insanlara en çekici gelen göz rengi eladır. Dünyada ise en nadir görünen 3 renk vardır biz 8 tanesinden bahsedeceğiz.

1.Yeşil Göz


Verilere göre dünyanın sadece %2’si yeşil gözlüdür. Bu göz renge koyu renk veren melanin pigmentiniz adlı yapı, açık renk veren ise lipokromdur. Avrupa ile Asya kıtası karşılaştırılırsa Avrupa’da yeşil gözlü kişinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise yeşil göz oranı en nadir görülen türlerden sadece biridir.

8 en güzel göz rengi 1

2.Amber Göz

Diğer bir adıyla kehribar gözü olarak da bilinmektedir. Bu göz rengi yırtıcı hayvanların göz rengidir. Açık kahverengine benzemektedir. Dünya genelinde en nadir görülen göz renklerinden birisidir. Avrupa’da ve Orta Asya kıtasında neredeyse hiç yok denecek kadar azdır.

3.Ela Göz

8 en güzel göz rengi 2

Yeşil-kahverengi, mavi-yeşil ya da mavi- kahverengi çaprazlamalardan oluşan bir renk türüdür. Ülkemizde %17 oranında ela gözlü kişi vardır. Avrupa’da ise bu oran %5 civarındadır. Bu renk türü nadir olsada güneş gördüğü zaman kahverengiye veya mavi renge dönüşebilmektedir.

4.Siyah Göz

8 en güzel göz rengi 3
@_neslihan_44

Melanizm sonucu ortaya çıkan bir renk türüdür. Dünyada en yaygın renk türünden biridir. Albinizmin tam zıttı bir rentir.

5.Gri Göz

Iran kökenli bir renktir. Genellikle İran, Irak, Suriye ve Türkiye’nin doğu bölgelerinde yaygın bir renktir. Halk arasında çakır göz olarak da bilinmektedir.

8 en güzel göz rengi 4

6.Mor Göz

Albinzm sonucu ortaya çıkan bir renk türüdür. Kan nedeniyle gelen ve melaninin birleşmesiyle oluşan renk türüdür. Genellikle mavi rengin birleşmesiyle de oluşabilmektedir. Elizabeth Taylor bu göz rengine sahip en bilinen kişilerden biridir.

8 en güzel göz rengi 5
Kaynak

7.Kırmızı Göz

Neredeyse hiç yok denecek kadar az olan bir göz rengidir. Bu göze rengini veren ise kandır. Albinizm sonucu ortaya çıkan göz rengidir. Türkiye’de son beş yılda hiç kırmızı gözlü doğan bebek olmamıştır.

8.Kahverengi Göz

8 en güzel göz rengi 7


Dünyada nereyse her on kişiden birisi kahverengi gözlü olarak doğmaktadır. Türkiye’de en yaygın göz renklerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et