Tüm Saç Renkleri

Kuaför Tavsiyesi: Yüz Şekline Göre Saç Kesimi Belirleme Rehberi

Saç kesimi ve modeli doğrudan nasıl göründüğünüz ile ilgilidir. Yüz şekline göre saç kesimi uygulayarak doğru ve ideal bir görünüme, estetikli bir yüz hattına sahip olabilirsiniz. Unutmayın güzellik nasıl göründüğünüz ile ilgilidir ve nasıl göründüğünüzü doğru bir şekilde belirleyerek en ideal görünüme ulaşabilirsiniz.

İpucu: Yüz Tipini belirlemek çoğunlukla kolay değildir. Tam olarak yüz şekliniz – hangi tip öğrenmek için yüz tipi nasıl belirlenir adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Aşağıda aynı kaş kirpik göz burun ve dudak yapısında olan bir kızın yüz biçimine ve yüz standartlarına göre görünümün nasıl değiştiğine tanık olabilirsiniz.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 4
Bilgisayar simulasyonu ile Yüz Şekilleri değişimi
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 5
Yüz Şekillerine Örnek

Tüm Yüz Şekilleri – Test Et

Dikdörtgen

Köşeli

Yuvarlak

Kare

Ters Üçgen

Kalp

Baklava

Üçgen

Oval

Yüz şekline göre saç Kesimi Testi

Aşağıdaki görsel kuaförler birliği tarafından yüz şekillerine göre en doğru saç şekillendirmenin nasıl olması gerektiğini gösteren bir grafikten alıntı olarak alınmıştır.

yüz şekline göre saç kesimi
Yüz şekline göre saç kesimi – Kaynak: makeup.com

Oval Yüz şekli ile sınırsız saç şekli

En ideal simetrik yüz tipi olan Oval Yüz şekli ile yapabileceklerinizin sınırı yok..

oval yüz şekline göre saç modelleri
Oval Yüz şekline göre saç modelleri

Yukarıdaki örneklerde de gördüğünüz gibi Oval yüz tipi simetri açısından en şanslı yüz şekline sahiptir. her türlü saç modeli – saç kesimi, kahküller oval yüzler için kusursuz bir uyum sağlayabilir.

Köşeli Dikdörtgen Yüz Şekline göre Saç şekilleri

Daha çok kısa saç kesimlerin tercih edildiği bir yüz şekline sahip olan dikdörtgen yüzler için ideal saç kesimleri belli bir alanda toplanmış ( sağ ya da sol taraf ) saçlardan oluşur.

dikdörtgen yüz tipine göre saç kesimleri
Dikdörtgen yüz tipine göre saç kesimleri

Örneklerde de gördüğünüz gibi uzun bir yüz şekli olan dikdörtgen yüz şeklinde bu uzunluğu ünlülerde gördüğünüz gibi belirli bir yandan güçlendirilmiş saç şekilleri ile doğru bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kare Yüz Şekline Sahip Kadınlar için Kahkül ve Küt Saçlar

Kare yüzlerde genellikle çene kısmı çıkık ve belirsizdir, yüzün de küçük olduğu bu yüz tipinde çene ön plana çıkarmak ve yüzün yapısını simetrik hale getirmek için kahküllü – perçemli saç modelleri ile küt saç kesimleri sıklıkla kullanılır.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 6

Sivri Dikdörgen Uzun Yüz şekline göre saçlar

Bu yüz tipine sahip çok fazla kadın olmasa’da uzun dikdörgen biçimli ve sivri yüz tipine sahip kadınların da yüz şekline göre uzun saçlar ve yine sağ ya da sol tarafta toplanmış saçları tercih etmeleri daha etkili bir görünüm sağşayacaktır.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 7

Elmas Yüz Şekli Ve Örnek Saç Kesimleri

İdeal bir yüz şekli olan elmas şeklindeki yüz tipleri uzun ve köşeli bir simetriye sahiptir. Bu nedenle genellikle uzun saçların daha ideal bir görüntü sağladığını ve bu saç tipinde saçın belirli bir bölgede toplanmasının daha güçlü bir ifade sağladığını söyleyebiliriz.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 8

YUVARLAK YÜZ

Yuvarlak yüz genellikle küçük bir yüz şeklini ifade eder bu nedenle genellikle kısa saç kesimi ile yüzün, gözlerin ve hatta çene bölgesinin daha belirgin olması sağlanmalıdır. Kısa ve uzun saçlarda yan tarafta toplanmış perçem ( Kahküller ) yüzünüzün simetrik açıdan daha kusursuz görünmesini sağlayabilir.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 9

ÜÇGEN YÜZ

Eğer üçgen bir yüz şekline sahipseniz çeneniz fazlasıyla dikkat çekiyor demektir. Uzun ve sivri bir çene de genellikle yüz simetrisinde istenilen bir ölçü değildir. Bu nedenle üçgen yüzlü kadınlar genellikle kat kat kesilmiş uzun saçları tercih ederler bu şekilde hem çene yapısı daha çok saklanır hem de sivri yapı simetrik bir dengeye ulaşmış olur.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 10
Püf nokta, çene hizasından başlayan ve saç uçlarına kadar inen dalgalar çenenin darlığını gizleyecektir. Kısa, düz ve katsız kesimlerden uzak durmalısınız. Kısa saç tercih edenler ise tepe kısımları bol katlı kesilmiş hacimli bir saç elde edebilirsiniz.

KALP YÜZ

Kap yüzde alın açıklığı ve genişliği ön plandadır. Yine çeneler de uzun ve sivri olduğu için tıpkı üçgen yüz şeklinde olduğu gibi uzun ve katlı saç kesimleri tercih edilebilir. Bununla birlikte kısa saçlarda sağ veya sola çevrilmiş perçemler bu simetrinin ideal olmasını dağlayacaktır.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 11

Armut yüz Şekline sahip olanlar saç kesimlerinde neleri tercih etmeli?

Artmut yüz şekli için sanıyoruz en ideal görsel bu olsa gerek. Topuz saçlar, düz ve iki yana ayrılan seç kesimleri ile yüze oval bir görüntü vermek bu yüz tipinde ideal bir görünüm sağlayacaktır.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 12

Aşağıda farkı yüz şekline göre saç kesimi örneklerini topladım. Siz de ideal olanları kendiniz için seçebilirsiniz.

kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 13
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 14
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 15
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 16
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 17
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 18
kuaför tavsiyesi: yüz şekline göre saç kesimi belirleme rehberi 19

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Güzelliğe ve modaya kendini adamış bir öğretmen. Doğasever, pati dostu, kedilere aşık tam bir makyajkolik :) Moda, makyaj, saç boyama, kadına dair her konuda paylaşımlarımla sizlerle olacağım :)

İlgili Yazılar

6 yorum

[…] Saç modelinizi seçerken yüz şeklinin çok önemli olduğunu hatırlatalım. Yüz şeklinize göre saç kesimi ve modelleri için ilgili konumuza […]

Cevapla

[…] olan 28 yaşındaki Hilal 1.75 boyu ile uzun da sayılabilecek bir fiziğe sahip. Üçgen bir yüz şekline sahip olan Hilal çıkık sivri çenesine uyum göstermesi için genellikle bir yanda […]

Cevapla

[…] Yüz Tipine göre saç şekli nasıl belirlenir? […]

Cevapla

[…] kesimi modeli ile tarzınızı tamamen farklılaştırabilirsiniz. Evet kadın çok güzel ancak yüz şekline göre saç kesimi nasıl olması gerektiğini de çok iyi […]

Cevapla

[…] kesimi modeli ile tarzınızı tamamen farklılaştırabilirsiniz. Evet kadın çok güzel ancak yüz şekline göre saç kesimi nasıl olması gerektiğini de çok iyi […]

Cevapla

[…] siz de yüz şeklinize göre ideal saç kesiminin ne olduğunu merak ediyorsanız ilgili konumuzdan sizin için en uygun saç kesim modelini […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et