Tüm Saç Renkleri

Kruvaze Elbiseyle Gecenin Starı Olun

Elbise her ne kadar tanımında kumaş parçalarının bir araya gelerek insanların vücutlarını kaplayan tek bir parça olarak görülse bile; tarih ve manevi yönden oldukça kuvvetli bir giyim türüdür. Dış giyim türü olarak çeşitlenen elbiseler, toplumlar, gelenekler ve farklı olayların örüntüsüyle oluşan moda kavramında değişmeye yüz tutmuştur. Bugün kruvaze dediğimiz elbiseler, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana hayatımızda yaygınlaşmaya devam ediyor. Kruvaze denilen giyim türünü diğerlerinden ayıran özellik ise bir göğüsün üstünde veya belin çevresinde tek parça halinde bazen düğmelerle birleşen elbiselerdir. Model bakımından takım elbiselerde yüzde 94 orandan fazlasını görebildiğimiz kruvaze; kadınların elbiselerinde son zamanların en sık karşılaşılan modelidir. Günlük kullanımı kadar özel günler için üretilen veya kullanımına göre şekillendirilen kruvaze elbise gecenin starı olmanıza yardımcı olur. Bu nedenle son derece değerli bir parça olarak tasarım yönünden kuvvetlenen görseli, renk seçenekleriyle sıklaştırılmıştır. Dört mevsim demeden kullanılabilen tercihler, kesim bakımından daha modern ve hareketli dokusuyla şıklığın başrolüdür.

kruvaze elbiseyle gecenin starı olun 1

Seçimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalnızca elbise alırken değil, her tür giyim çeşidinde belirli kriterlere uymanız gerekmektedir. Alışveriş esnasında öncelikle bedene uygun seçimler yapmak, elbiselerin dar ya da bol bir görüntüsünden kurtulmanızı sağlar. Bol görünümlü kruvaze elbiseler genellikle birinden ödünç almış hissi yaratır. Eğer gecenin starı olmak istiyorsanız, bir külkedisi gibi davranmamanız ve tek bir bedeni kalmış elbisede zorlama yapmamanız gerekir. Renk seçimlerinde yılın renklerine uygun olan tercihlere yönelmek, ancak cilt rengine uyumlanmak da son derece değerli bir bilgi. Ev dekorasyonlarında yaratılan zıt rengin ihtişamı, insan bedeninde aynı görüntüyü ortaya koymaz. Bu yüzden esmer tenli bir kadında sarı tonlu bir saç renginin iyi gitmediği son derece açıkken, aynı kuralların giysi seçimlerinde de önem taşıdığı biliniyor. Yılın getirdiği belirli moda kurallarına bağlı kalmak, özellikle yeni bir stille kendini ortaya koymak isteyenler için önemli. Bunun yerine daha marjinal olduğunu düşünenler, tasarlamak konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilse öne çıkacak görüntü beğenilmeyebilir. Fakat burada önemli olan tek şey kruvaze elbisenin hangi uygulamalarla üzerinizde bütünlük sağladığıdır. Gecenin en önemli kişisinin tek bir elbise seçimiyle belirleneceği bilinirken, tek bir yanlışın en az üç doğruyu götürdüğü çoğunlukla hesaplanmaz. Gidilecek mekâna ve davetli olduğunuz özel günün nedenini öğrenmek sizi diğer kişilerin arasından bir üst seviyeye çıkarır.

kruvaze elbiseyle gecenin starı olun 2

Çiçekli Yollarda Yürümenin Altın Kuralı

Çevrenizde bir modacı olarak tanınmıyor olabilirsiniz. Fakat kendi dünyanızın modacısı olmak için yapacağınız belli başlı adımlar, sizi tek bir gecede zirveye ulaştıracak. Bu noktada gideceğiniz yerin hiçbir önemi yok. Çünkü kruvaze elbiseler tasarımı ve yapısı gereği her alana uyum sağlamakta gecikmez. Günlük kullanımda sıklıkla öne çıkardığınız tek bir elbiseyi birkaç parça eklentiyle geceye aktarabilirsiniz. Bu nedenle seçimlerinizi mevsime göre yapmayı düşünmek, yapmanızı önerebileceğimiz tek gerçek uygulamadır. Tasarımda sınırlı kalıpları bulunmayan elbiseleri çeşitlilik bakımından en az dört kategoriye ayırabiliyoruz. Bunlar; balon kol, kalpli anvelop, büzgülü asimetrik kol ve tüvit seçenekleri ile genişletilmiş bir haldedir. Bazı modeller günlük kullanımlarda sıklıkla karşılaştığımız bir model olsa da daha sonra aksesuarlarla detaylandırılan elbise, birdenbire gecenin en şık parçası haline dönüşebiliyor.  Davetli olduğunuz ortamda ‘günün en önemli konuğu’ olarak görülmek için önerimiz daha ağır modeller üzerinden gitmenizdir. Büzgü detaylı siyah bir elbise, trend kalıbı ile fashionable bir dizaynda kendi şıklığını ortaya çıkarır. Tek parça olduğu için elegant havayı yalnızca bir seçenekle sizlere kazandırırken, ayakkabı ile tamamlanan görsellik içinizdeki ışığı yansıtmanızı sağlayacak.

Farklı Dokular Farklı Dokunuşlar Yaratır

Partinin gözde kızı olmak için yapılması gerekenlerin başlangıç aşamasında doğru seçimlerden geçtiğini belirtmiştik. Alışverişi verilen önerilerin doğrultusunda tamamladığınızda, tarzınızı ortaya koymanın yeni yollarını aramak için doğru zamanın geldiğini anlayabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz doku kumaşın yapısıyla alakalıdır. Tekstilde bulundurduğu konumu; esneklik, güçlü duruş ve nem tutma farkına kadar geniş bir listede birleşmiştir. Seçilen elbisenin dokusu örgü, ipek, süet vb. dokulardan meydana geldiğinde yine farklı bir aksesuar kullanarak bu dokuyu arttırabiliriz. Örneğin, elbisenin üzerine attığımız şalın yapısı dokuların birbirine karışmasına ve daha cesur görünmenize neden olur.

kruvaze elbiseyle gecenin starı olun 3

Renkler İhtirasın Dilidir

Renklerin belirli bir dili vardır. Aşk, tutku, ihtiras ve nefret… Renkler aynı zamanda karakterinizi yansıtmada kullanılabilecek detaylardan birisidir. Mutlu ve şen şakrak bir kadının renk seçimi genellikle sıcak renklere kayarken; soğuk ve mesafeli kadınlar renk tercihlerini soğuk seçimlerden yana yapar. Giyimde daha cesur olmanın bir diğer yolu her şeyi dozunda renklendirmektedir. Göze çarpmak için tek renk bir kruvaze elbisenin üzerinde neon, nötr veya pastel renkli aksesuar seçimlerine de ağırlık verilmeli.

Birbiriyle Bütünleşen Hikâyeler

Zamanın ötesindeki insanlar farklı ırklar, farklı bakış açıları altında iletişim ile bir arada bulunabiliyor. Daha önce renklerin dili olduğunu söylediğimizde aslında nesnelere de anlam yüklediğimizi ve verilen tüm hediyelerin de birer dili olduğunu bilmekteyiz. Öyleyse kruvaze elbise seçimlerinde birbirinden farklı üretilen fakat aynı bedende birleşen parçalar doğal yoldan şık görünmenin en kestirme yoludur. Bir tesadüf üzeri karşılaştığınız giysilerin her zaman dolapta eşi olduğunu düşünerek alışveriş yaptığınızda aslında kendi şık tasarımlarınızı yaratırsınız. Bu aşamada giderek sahip olduğunuz tüm kıyafetleri bildiğiniz için, bir etek ile bir eşofman takımını bile birbirine yakıştırabiliyorsunuz. Öyleyse bir kruvaze elbisenin üzerine seçilmiş olan ceket şık bir görüntü sunacaktır. Bugün balon kol kruvaze elbisenin üzerine daha önce seçtiğiniz paltonuzu giyebiliyorsanız işin ufak ama etkili sırlarını öğrendiğiniz anlamına geliyor.

Son Bir Püf Nokta;

Tasarımda sınırları geçmişte bırakan elbiseler, transparan yapılarda da olabilir. Son derece iddialı olduğu için göz alıcılığını koruyan bu yönelim utangaç karakterler için yalnızca kol kısmında karşımıza çıkar. Yine kol detayında balon olan kruvaze elbiselerde görülen transparanlık, belirli süslemelerle ön plana çıkarıldığı için 1980’lerden bu yana en sevilen kadın ürünlerinden birisidir. Elbiselere dair bilgiler verdikten sonra, son olarak altını çizmeniz gereken olmazsa olmaz listesini sizler için paylaşıyoruz: Parlak, değerli taşlarla süslenmiş elbise; Yüksek topuklu sivri burun veya sivri topuklu ayakkabılar; Şık, mini bir el çantası ve görüntüye uygun belirgin bir mücevher.

1 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et